Záhadné posmrtné okolnosti
Začátkem léta roku 1983 přineslo jedno sobotní vydání novin v Sunderlandu v Anglii podrobnou reportáž Michaela Coulourise o podivných okolnostech kolem tragické nehody jednoho místního rodáka. Jednalo se o Barry Geesona, leteckého pilota, který zahynul ve službě pro North Oilers Company. Spolu s montérem této Severní naftové společnosti Bernardem Langtonem byly po jedné práci na montážní plošině v Severním moři prohlášeni za pohřešované, protože nikdy nebyly nalezeny jejich tělesné pozůstatky.
V dubnu 1983 odstartovali oba tito muži společně s dalšími třemi montéry a druhým pilotem z těžební plošiny na Doggerské lavici v Severním moři. Letěli vrtulníkem Westland VX společnosti Sky Road. Když se zvedli do výšky nabrali kurs k letecké základně na pobřeží nedaleko Sunderlandu v Anglii
Byl mlhavý den s hustým deštěm. Poryvy větru metaly kapky vody smíchané drobnými ledovými krupkami do tváří mužům nastupujícím do vrtulníku a na připravený stroj, až kabina duněla. Piloty a posádku to však ani trochu neznepokojovalo. Všichni se už těšili domů. Oprava si vyžádala tři dny a nikomu se nechtělo zbytečně trávit čas na odlehlé těžební plošině uprostřed moře. Kdopak by se tu zdržoval, když by nemusel? Vždyť jejich vrtulník patřil mezi nejspolehlivější užívané modely. Helikoptéra typu Westland VX se tak osvědčila, že i Britské královské námořnictvo ji zařadilo do své výzbroje jako záchranný námořní prostředek. Dva motory jí dodávaly vynikající letové vlastnosti, přičemž nouzově byla způsobilá bezpečného letu i s jedním s jediným funkčním motorem. Jako první pilot řídil vrtulník Barry Geeson s dlouholetou praxí u Britských královských vzdušných sil. Měl nalétáno přes tisíc letových hodin na vrtulníku u společnosti Sky Road. Barry se cítil dobře a byl v plné síle.
Když se jejich vrtulník přibližoval k britskému pobřeží, letové podmínky se pronikavě zhoršily. Déšť a mlha zhoustly a také vítr se zvětšil. Byli už asi půl hodinu ve vzduchu, když se v hukotu motoru začala projevovat nepravidelnost chodu. Stávala se čím dál tím zřetelnější. Jeden z motorů začal vynechávat. Poryvy větru teď byly v helikoptéře znatelnější. Otřesy vrtulníku vzbuzovaly znepokojené výrazy tváří mechaniků od North Oilers Company. Když se to několikrát opakovalo, ozval se jeden z montérů:
"Neměli bychom to obrátit zpátky?"
"Už jsme uletěli skoro čtyřicet mil a do Sunderlandu nám zbývá asi 80 mil", mínil Geeson "a je vyloučené, aby se něco stalo ještě s druhým motorem."
"Možná, že by ale bylo lepší otočit kurs letadla do Middlebroughu", ozval se druhý pilot.
"Ehm, je to o nějakých patnáct mil blíž než Sunderland."
"Ohlas tedy náš přílet do Middlesbroughu", rozhodl Geeson.
Tentokrát se však přihodilo něco, co překonávalo všechny předpoklady statistické pravidelnosti a výjimce. Vrtulník SEA KING - 231 se zřítil do moře asi dvacet mil od britského pobřeží. Posádka v plovacích vestách prodělávala šok. Několikametrové vlny unášely trosečníky. Jen s vypětím všech sil se čtyři z nich udrželi pohromadě. Ostatní dva už nikdy nespatřili.
Trvalo déle než hodinu, než je našel a vylovil prokřehlé a vyčerpané člun pobřežní služby Shore Patrol. Ihned byla vyhlášena rozsáhlá pátrací akce po obou trosečnících. Pátrání bylo bezvýsledné.
"Je mi to velmi líto", opakoval personální ředitel North Oilers Company, pro kterou Geeson pracoval, smutné poselství jeho manželce Pamele, které současně nabízel veškerou pomoc.
"Nic nepotřebuji", zavrtěla hlavou paní Geesonová, "Manžel se vrátí. Vždyť přece říkáte, že není mrtvý."
"Nevíme, kde je. Je zatím stále pohřešovaný."
"Určitě se vrátí", tvrdila Pamela Geesonová. Zachovávala si podivuhodně klid a rovnováhu. Dokud není nalezeno mrtvé tělo, určitě žije, opakovala si Pamela Geesonová, která zásadně odmítala vzít na vědomí smrt milovaného manžela. Celou noc tedy vytrvala u telefonu a stále čekala na příznivou zprávu z letecké základny. Nedočkala se jí. Ráno už nedokázala vydržet sama v té nejistotě. Proto zatelefonovala své starší sestře Caroline. Brzy toho však litovala. Za několik hodin po jejím telefonátu sestra Caroline přijela. Byla to rázná žena, bezdětná a rozvedená. Naplno se začala věnovat sestře Pamele. Rozhodně se ujala vyřizování pozůstalosti po Barry Geesonovi.
"Počkej s tím! Bary přece není prohlášen za mrtvého!"
"Spíše počítej s tím, že už není mezi živými!" řekla jí tvrdě Caroline.
"Ne! Žije!"
"Musíš se k tomu postavit realisticky."
"Některé lidi našli v moři i po týdnech."
"Možná někde v Tichomoří, ale tady? Nedělej si falešné iluze!"
Další pátrání bylo opravdu bezvýsledné. Po několika dnech dostala výzvu ze základny:
"Vyzvedněte si, prosím, osobní věci po Barry Geesonovi!"
"Ne. On se vrátí. Nechal mi zde písemný vzkaz, že se vrátí", odmítala Pamela vzít na vědomí smrt svého muže. U telefonního přístroje bylo na bloku napsáno Barryho rukopisem:
Vrátím se v pátek večer.
"Už se nevrátí", řekla Caroline a utrhla Barryho vzkaz z bloku, zmačkala a hodila do koše.
Pamela mlčela.
"Dobrá", řekla věcná a pragmatická Caroline, "Zajedu pro ty věci sama."
Vrátila se za pár hodin s několika vaky věcí. Strohost a věcnost Caroliny začínala Pamelu Geesonovou zneklidňovat.
"Ještě zbývá jeho auto. Stojí na parkovišti", mínila Caroline, "ale nemůžeme najít klíčky. Nemáš někde náhradní klíčky?"
Sestra se znechuceně odvrátila. Do očí se jí draly slzy. To auto koupil její manžel měsíc po svatbě. Měl rád silná rychlá vozidla. Tímto nejnovějším modelem značky RENAULT se mu podle jeho slov splnil největší sen z mládí. Klíče nosil pořád u sebe. Teď se zdálo, že jsou někde ztracené v moři.
"Měla bys to auto prodat, když ti ho tolik připomíná!" říkala Caroline.
"Kdepak prodat!"
"Přece si ho nenecháš?! Má moc velkou spotřebu!"
Caroline měla určitě pravdu. Jenže to všechno říkala tak strohým, nezúčastněným a bezcitným způsobem, až se Pamele zdálo, že má její sestra ze všeho škodolibou radost v tom smyslu, že když jí to v životě nevyšlo dobře s manželem, tak vítala, že to nevyšlo ani Pamele. Pamela upadla do jakéhosi podivného stavu, kdy jí začalo být najednou všechno v okolí lhostejné. Na opakované výzvy sestry ohledně auta odpovídala bezbarvým hlasem:
"Tak dobře. Prodej ho! Mně už je všechno jedno. Ale zařiď to sama! Vynech mne z toho!"
"Kde jsou klíčky od auta?"
"Náhradní klíčky? Jsou v hale, ve stolku pod telefonem."
Nebyly tam. Hledaly je celé odpoledne. Přitom se ošklivě pohádaly. Nakonec se klíče našly ve stolku pod telefonem, kam se určitě dívaly několikrát.
Od té doby se Pamela chovala ke Caroline velmi uraženě. Zdálo se jí, jako by ji vlastní sestra prodejem manželova auta donutila zradit svého manžela. Jako by právě tím Caroline potvrzovala, že i Pamelina naděje, která umírá poslední, naděje na návrat manžela, byla definitivně pohřbena. Za několik dní přinesla Caroline šek Pamele se slovy:
"Tady je záloha kupce na auto, zbytek uhradí příští měsíc. Teď už je všechna Barryho pozůstalost vyřízena. Mohli bychom si někam vyrazit a oslavit to."
Pamela zavrtěla odmítavě hlavou.
"Hm, tak tedy zůstaneme doma."
"Chci být sama!" řekla jí důrazně Pamela.
"Neměla bys zůstávat sama."
"Tak už vypadni!" vyprovodila ji Pamela nešetrně z domu. Caroline byla úplně zmatená, protože jemná a klidná Pamela se jí najednou zdála chovat jako vyměněná. Nevěděla ani jak, ale jen cítila, že ji cosi tlačí ven z domu, takže přímo spadla se schodů.
Později se jí ptal dr.Georg Barratt ze Sheffieldu:
"Co vás tak rozrušilo, že jste jednala se sestrou tak příkře?"
"Já nevím. Zdá se, jako bych to aby nebyla já. Nedovedu to vysvětlit, ale cítila jsem to jako nějaký vnější tlak, co mě vedlo jednat tak příkře."
Ten večer po odchodu Caroline dolehla na Pamelu těžká deprese. Prohlížela si staré album s fotografiemi Barryho, pouštěla si jeho oblíbené gramofonové desky, otevřela si také láhev punče, který spolu rádi popíjeli.
Nakonec upadla do spánku v klubovce u plynového krbu, kterým si přitápěla. Uvědomovala si, že v polospánku slyší jakési monotónní zvuky, hlučení, avšak probudilo ji teprve nepravidelné blikání lampy stojící u krbu. Sledovala, že se lampa střídavě samovolně rozsvěcovala do krajního jasu a stejně samočinně zase zhasínala. Pokusila se ji sama zhasnout, ale pocítila elektrickou ránu, takže ucukla. Přitom si všimla, že se lampa pozvolna pohybuje po podlaze. Ve stejnou chvíli také rozeznala zvuky, které dosud slyšela jaksi zdálky. Byly to zvuky túrovaného motoru auta, které k ní doléhaly jako by od garáže. Jasně poznávala ty zvuky. Takhle si s autem obvykle pohrával Barry před jízdou nebo po ní. Najednou měla jasný dojem, že se manžel vrátil. Docela jasně zaslechla jeho chůzi. Seběhla tedy dolů do haly. Lampa v hale se sama od sebe rozsvěcovala a zhasínala. Na hodinách v hale zahlédla dvě hodiny po půlnoci. Hluk auta z garáže byl nyní ztlumený. Zdálo se, že motor běží na nízké otáčky. Do toho však zazněly prudké údery na vrata vjezdu, jako by se je někdo snažil násilím vyrazit.
Paní Geesonová vstoupila zadním vchodem z domu do garáže. V tu chvíli ustaly zvuky. Oslnivě jasně zářící žárovka v garáži zvolna pohasínala, až se její svit ustálil na běžném svitu. Pak zažila něco neuvěřitelného. Malý Fiat, který s manželem používali na nákupy, stál těsně u zdi a vedle něho jako obvykle stál jejich Renault. Zkusila za kliku Renaultu. Byl odemčený, klíč byl v zapalování, ale motor zhasnutý.
"Barry! Barry! Kde jsi?"
Oběhla celý dům a nahlédla do každé místnosti. Byla zde úplně sama. Najednou se ozvalo prudké drnčení domovního zvonku. Pospíchala do vstupní haly, otevřela dveře ven a vyšla před dům. Před domem stálo policejní auto s rozsvícenými světly. Dívala se do tváří dvěma neznámým mužům. Žádný z nich nebyl Barry Geeson.
"Dobrý večer. Co si přejete?"
"Hledáme paní Geesonovou."
"Prosím. To jsem já."
"Policie", řekl jeden z mužů a prokázal se legitimací. "Seržant Metcalfe a to je kolega Price."
"Co se děje?"
"Máte otevřenou garáž."
Pokynula souhlasně hlavou.
"Můžeme se tu rozhlédnout?" řekl policista a už vykročil s kolegou do garáže.
"Copak jste ten Reanult neprodala panu Lakeovi?"
"Asi ano. Vlastně nevím přesně. Zařizovala to moje sestra Caroline. Někomu ho prodala, ale nevím - "
"Tak proč si ho nový majitel ještě neodvezl?"
"Ale on si ho už odvezl."
"Tak jak se vám dostal do garáže?!"
Zavrtěla hlavou nechápavě.
"Asi byste nám to měla lépe vysvětlit. Pozvete nás na chvilku dovnitř, že ano?!"
Počáteční vlídnost a uhlazenost policistů ustoupila strohému vyšetřovatelskému tónu a podezíravému přístupu.
"Myslím, že vám začínáme rozumět, paní Geesonová. Je to totiž docela primitivní trik. Ztracené rezervní klíče od auta. Potom se prodané auto rychle ještě tutéž noc odveze zpátky. Čí to byl nápad? Váš a nebo vašeho komplice?"
"Nechápu. To je všechno nějaký omyl", koktala.
"Kdo je vaším komplicem?"
"Jaký komplic?"
"Tak jak se sem dostalo to auto."
"Nevím."
"Víte, že je to podvod?"
"Dejte mi pokoj! To auto se zde prostě objevilo."
"Třeba někdo jenom zneužil vaší situace. Nabídl se vám k prodeji auta a - "
"Všechny věci kolem prodeje auta zařizovala sestra Caroline. Už odsud odjela domů."
"Tak si za tou vaší sestrou zajedeme."
Zavrtěla zamítavě hlavou.
"Nechcete? Nemyslíte, že by bylo lepší, abyste nám řekla všechno podle pravdy?"
V té chvíli se rozblikala v domě a v garáži světla. Za zdmi garáže naskočil motor Renaultu. Ozvaly se dunivé údery na vjezdové vrata. Venku na silnici se ozval hukot auta, až se rozdrnčely okenní tabulky. Policisté vyběhli z pokoje a nikolik sekund nato nastalo v celém domě a okolí hrobové ticho.
Pamela sestoupila dolů a z domu veška do garáže. Renault byl pryč a uprostřed garáže stál její malý nákupní Fiat. A přitom policejní limuzína celou tu dobu blokovala vjezd do garáže. Policisté prohledali podlahu garáže, zadní vchod do garáže, který byl jen pro osoby a vedl do domu.
"Promiňte, paní Geesonová, ale doufám, že jsme svým jednáním nezasáhli do vašich lidských práv a že jsme neomezili vaši svobodu?" koktal zmatený seržant.
"Ne", zavrtěla hlavou.
Přepadla ji lítost. Vrátila se do domovní haly a usedla k telefonu, vytočila číslo sestry Caroline, aby se jí omluvila za své nervózní chování a vylíčila, co se stalo. Přitom s úžasem zírala na vzkaz v poznámkovém bloku. Byl zase napsán Barryho rukopisem a stálo tam: Vrátím se v pátek večer.
"Brzy začne svítat. Bude to první víkend bez manžela", říkala si Pamela. O týden později, zase v noci z pátku na sobotu zažila podobné zvuky úderů na vjezdová vrata a kroky v domě.
Když byl tento případ publikován na stránkách jednoho sobotního čísla sunderlandských novin, vyvolalo to značnou odezvu u čtenářů. Někteří to označovali za novinářskou kachnu vypouštěnou v okurkové sezóně, aby lépe šli na odbyt místní noviny. Pro pověrčivé lidi to byl nový doklad existence strašidel. Je zajímavé, že žádná z oficiálních institucí jako policie se nesnažila vysvětlit zveřejněné a svědecky doložené skutečnosti jako klam či podvod. Nějaký parapsycholog se to snažil vysvětlovat jako případ telekineze, způsobené nervově a psychicky krajně vypjatým stavem Pamely Geesonové, který to podle něho spontánně působí samotným narušeným elektrolytem svého těla. Podle pozdějšího vyjádření paní Geesonové ji prý její nebohý manžel navštěvuje každý pátek večer. "Je možné, aby ji zesnulý manžel navštěvoval?" ptali se věřící z anglikánské církve svého duchovního správce v Sunderlandu. Odpovídal jim: "Kdyby to byla Boží vůle, pak by to Bůh mohl udělat. Ale Bůh takové věci dělá prostřednictvím svatých a andělů jedině když tím sleduje a dosahuje posílení víry v Boha a církev a mravní rozvoj lidí."
"A nemůže to způsobovat samotná ta paní, toužící po svém zesnulém manželovi a jeho blízkosti a hovoru s ním?"
"Nikdo z lidí se nepotřebuje na nic ptát mrtvých, protože každý z lidí se na všechno může ptát živého Boha, který se pro každého z nás vydal na smrt a pro každého navěky ožil a je pánem nade vším živým i mrtvým. A co víc, každý z nás lidí má v nebi jedinečného spojence ve své vlastní mamince, přesvaté Panně a Matce Boží. K ní se právem obracíme s díky a prosbami o další pomoc."
6. Zamyšlení: Spojení duše s tělem
Pokud nás zajímá, jak žije lidská duše po zániku těla člověka, musíme si napřed objasnit, jak je duše přirozeně v člověku spojena s tělem. Častý pokus o vysvětlení vztahu duše a těla byl paralelismus. Vědomé a nervové jevy jdou souběžně jako dvě řady a přiřazují se navzájem k sobě. Každá z nich má svou vlastní zákonitost. Avšak paralelismus znamená spíše metodický postup. Podle tohoto postupu je třeba každý jev ve vědomí přiřadit k jevu nervovému, a zákonitost vědomí objasnit fyziologickou zákonitostí. Objevily se dva krajní směry:
1) Jsou duchovní jevy pouze dodatečné či průvodní jevy tělesných jevů, jak tvrdí hmotaři? Materialistická výstřednost spočívá v popírání zřejmé skutečnosti, že člověk má nějaké zážitky, představy, myšlenky a pocity, že něco ví a že si něco přeje. Všechny tyto věci označujeme slovem psychika. V běžné řeči mluvíme o duši. Popírat duši v tomto významu může jen velmi zatvrzelý ve svém omylu, neochotný uznat i ty nejsamozřejmější věci. Je však třeba uznat, že význačnější materialisté nejsou až do této míry zaslepení: nepopírají existenci duši, pouze tvrdí, že duše je něco materiálního (56).
Avšak to je přece nemožné. Vždyť živé bytosti, ač jsou jakési přírodní věci, jsou složeny z hmoty a tvaru. Pozůstávají z těla a duše, jež způsobuje, že jsou skutečně živé. Je tedy třeba, aby jedno z nich bylo tvarem a druhé látkou. tělo však nemůže být tvarem, jelikož tělo nespočívá na jiném jako na hmotě a podmětu. Duše je tedy tvarem. Není tělem, jelikož žádné tělo není tvarem (57).
2) Je možno tělesně-nervové jevy omezit na duchovní úkazy? Descartes učeně vyjádřil staroegyptskou domněnku o lidských duších, které se prý nacházejí mimo lidské tělo. Podle něj se člověk skládá ze dvou věcí, ze dvou kusů - z tělesné věci, tj. těla, a duchové věci, duše. Sv.Tomáš Akvinský jasně dokazuje, že lidská duše není úplná podstata, tedy nějaká věc, protože duše je tvarujícím základem těla (58).
Jde o to, že člověk neznamená spojení dvou věcí, tělesné a duchové, nýbrž je jedinou skutečností, jež jakoby měla různé rozměry, strany. Z jednoho hlediska je člověk tělesný. Je to bytost vybavená všemi vlastnostmi rostlin, protože se stejně jako ony živí, rozmnožuje, atd. Jinak je člověk také živočichem, i když to naši humanisté jaksi nechtějí brát na vědomí. A konečně je člověk také bytostí, jež se dokáže modlit, atd. - jedním slovem bytost duchová. Avšak všechny tyto vlastnosti, které dohromady vyznačují bytost zvanou člověk, nejsou věci, nýbrž jednotlivé stránky a vlastnosti jednoho a téhož člověka, jedné a téže "věci" (59).
3) Vyskytuje se zde však ještě třetí možnost. Jsou obě stránky pouze projevem neznámé třetí a základní podstaty? Paralelismus zaniká na své vlastní protiklady.
Člověk je duchovně-tělesná skutečnost, avšak ucelená, protože všechny životní projevy mají původ v životním základu, v duši. Duševní život zahrnuje to, co dříve psychologové nazývali nižší částí duše. Vyšší část duše je lidský duch. To nejsou dva rozdílné základy, nýbrž jenom vyšší část jedné a téže duše. Duch je nositelem vědomé činnost. Jeho činnost se vymyká prostoru a času. Duch hledá smysl a obsah, rozumí věcem a životu. Duch reflektuje nad vlastní lidskou činností i nad sebou samým. Reflexivní činností ducha si člověk uvědoměle opakuje to, co bezprostředně prožil. Uvědomuje si své vlastní já jako nositele všeho prožívání.
Vztah mezi tělem, duší a duchem je jasný. Lidský život tvoří jednotu biologickou-psychickou. Duševno má nižší část, duši, bezprostřední zdroj života, a vyšší část, ducha, v němž je vlastní život, vnitřně nezávislý. Jeho projevy přesahují meze a rozměry oživeného těla. Má však přirozené spojení s tělem. Přirozeně závisí na těle, neboť i duch předpokládá jako předběžnou činnost pro sebe smyslové vnímání. Tím se lidská duše liší druhově od těch duchových podstat, které přirozeně nemají spojení s tělem (60). Takoví tvorové jsou totiž ryze duchoví, jsou to čisté tvary, jsoucí bez jakékoli látky (61); jejich osoba se liší od existence a jejich podstata se odlišuje od jejich schopností a úkonů (62).
Je-li však přirozeností lidské duše spojení s tělem, je toto spojení duše s tělem podstatné, a ne jenom náhodné (63). Duše se spojuje s tělem jako tvar; avšak tvar se připojuje k hmotě bez jakéhokoli prostředku, spojujícího duši s tělem. Přísluší přece samotnému tvaru, aby byl uskutečněním těla, a nikoli skrze něco jiného.
Přece se však může říci, že něco je prostředníkem mezi duší a tělem, třebaže nikoli v bytí, přece jen v pohybování a v postupu plození. V pohybování tak, že v pohybu, jímž duše pohybuje tělem, je jakési pořadí pohybujících a pohybovaných. Duše přece způsobuje všechny své úkony svojí mohutnosti. Proto pohybuje tělem prostřednictvím mohutnosti, a potom údy prostřednictvím ducha. Dále jedno ústrojí prostřednictvím jiného ústrojí. Avšak na cestě plození uzpůsobení ke tvaru předcházejí tvar ve hmotě, ač jsou pozdějšími v bytí. Proto také uzpůsobení těla, jimiž nastává zdokonalení takového tvaru, se tímto způsobem mohou označovat jako prostředky mezi duší a tělem (64).
I když tedy nelze připustit žádný střední článek mezi duší a tělem, který by měl vlastní bytí odlišné od těla a duše (např. Kafkovo oduší), přesto lze mluvit o nějakém prostředkování mezi tělem a duší. Toto prostředkování spočívá ve zvláštním hmotném skupenství, kterým se tělo uzpůsobuje náchylnosti duše ke spojení s tělem. Není to však žádná další nové bytí, nýbrž jen jisté uzpůsobení téhož těla. Matoucí je přitom skutečnost, že na rozdíl od tuhého, kapalného a plynného skupenství, se plazmatické skupenství hmoty vyznačuje velkou těkavostí a nestálostí. Svými fyzikálními vlastnostmi se plazma vymyká tomu, co známe ze smyslům dostupného třírozměrného světa. Vymyká se též zákonům gravitace, poněvadž některé vlastnosti hmoty v plazmatickém skupenství připomínají plyn, jiné zase záření. Z fyziky je známo, že hmota přechází do plazmatického skupenství buď v silném magnetickém poli nebo za velmi vysokých teplot. Z moderních výzkumů biologů vychází najevo, že každá rostlina, každý živočich, každý člověk se během života vyznačují zvláštní plazmou, jejíž tvar a obrysy byly zachyceny na citlivou fotografickou desku.
Uvádění těla do tohoto zvláštního hmotného skupenství může být prvním důsledkem tvarujícího působení duše v těle. Vždyť není proti mysli, že duchovní duše je jediným tvarem lidského těla a že mu dává i tělesnost, neboť vyšší tvary vynikajícím způsobem obsahují dokonalost nižších tvarů, jako pětiúhelník obsahuje čtyřúhelník a přesahuje ho (65).
Odtud je jasné, proč se toto zvláštní skupenství mizí po lidské smrti, kdy se tělo rozpadá a duše se od něho odděluje. Je přece přirozené, že se vliv duše nějak celkově projevuje v těle na úrovni nerostné, zatímco současně duše oživuje tělo a činí je způsobilé rostlinného a živočišného života. Avšak ani tím se nevyčerpává ve svých duchových možnostech. Zůstává jí myšlenková a volní schopnost, která není hmotná. Vlastní myšlenkový a volní úkon lidské duše je tedy nehmotný. Tento úkon by však zůstal neurčitý a nevztahoval by se k něčemu určitému, kdyby duše nezískala tuto určitou náplň prostřednictvím smyslového vnímání. Přirozeně tedy potřebuje spojení s tělem, které jí pomocí smyslů opatří toto určité poznání.
Po následném rozdělení duše od těla duši na jedné straně zůstává bytí a přirozená náklonnost ke spojení s tímto určitým tělem, na druhé straně si uchovává schopnost přemýšlet o poznaném a volní schopnost, neboť samotná tato činnost duše je nehmotná. Rovněž je jisté, že duše si také po oddělení od těla uchovává svou vlastní schopnost být základem smyslové, živočišné, citlivé, jako i růstové, rostlinné činnosti. Rozumná duše je nanejvýše smyslová, citlivá, i schopná růstu,a ty vlastnosti jsou v ní odlišné (66).
Odkazy
56) J.M.Bocheňski, Stručný slovník filozofických pověr, Praha 1993 Aeterna, s.31.
57) Sv.Tomáš Akvinský, Summa contra gentiles, II, 65.
58) Tamtéž, II, 94.
59) Bocheňski, Tamtéž, s. 32.
60) Sv.Tomáš, Summa theologica, I, 50. 1 - 2.
61) Tamtéž, I, 54, 3.
62) Tamtéž, I, 76, 1; III, 2, 1 k 2.
63) Summa contra gentiles, II, 70
64) Summa theologica, I, 76, 3.
65) Joannes a St.Thoma, Cursus philosoph. nat., III, IX, 2.
66) Summa theologica, I, 77, 1,2,3,4,6.
Tonoucí se stébla chytá
V dobách, kdy byla Evropa nešetrně rozpolcena železnou oponou, bylo pro Středoevropany obtížené "bratrstvím se Sovětským svazem na věčné časy" turisticky únosné především Balatonské jezero. Po postavení berlínské zdi zůstal Balaton jediný dostupný náznak jižního moře pro Němce na Východ od střežené hranice mezi demokracií a diktaturou. Trávili zde levnou a příjemnou dovolenou v četných kempech a chatových osadách.
Mezi těmito turisty, kteří sem zajížděli ve svých trabantech, se rok co rok vyskytoval také profesor matematiky na penzi, pan Hermann Lang. Přijížděl z Drážďan.
Balaton je mělké, ale velmi rozlehlé jezero jihozápadně od Budapešti. Právě pro svou rozlohu a rozsáhlé písečné pláže vzbuzuje u návštěvníků dojem moře. Je možno zde kráčet napříč jezerem sta a sta metrů, a přitom jste stále po pás ve vodě. Příznačným rysem Blatenského jezera je právě jeho mělkost.
Pan Hermann Lang byl vdovec a jeho cesty na prázdniny do Maďarska bývaly vlastně každoroční vzpomínkovou poutí za dávnými šťastnými okamžiky, které na Balatonu v mládí prožíval po boku své milované manželky Gertrudy během posledních dvaceti let společného života. Gertruda však opustila tento svět v roce 1983. Avšak je třeba připomenout, že tyto cesty k Balatonskému jezeru zdaleka nebývaly pro profesora Langa jenom nějaké vzpomínkové tryzny. Bývaly to pokaždé skoro dvouměsíční časté úchvatné výpravy za rybolovem na malém vratkém člunu.
Profesor Lang přijížděl do letoviska Veszprém pokaždé na začátku srpna a trávil zde dovolenou skoro až do konce září. Pokaždé bydlel v pokoji ve vile Jánose Nagyho. Pan Lang se přátelil s Nagym už dlouhá poválečná desetiletí. Sdílel s ním podobné osudy. Nagy byl vojenský důstojník, který po pádu Horthyho režimu v Maďarsku byl propuštěn z armády. Byl rád, že vyvázl se zdravou kůží. Živil se jako skladník. Lang býval zase důstojníkem u wehrmachtu. Po pádu fašismu v Maďarsku a nacismu v Německu žili oba řadu let v podmínkách komunistického režimu. Za svou minulost se příliš nestyděli. Oba dobře věděli, jak to bylo ve skutečnosti. Za II. světové války byli oba pouze nepatrná kolečka v mohutném společenském ústrojí, které rozdrtilo dosavadní evropské uspořádání, a otřásalo také vírou v Boha i důvěrou v lidský rozum.
Zařízený pokoj s vlastním vchodem, který Nagy pronajímal ve své vile, připomínal už svým zařízením a vyhlídkou z okna minulé soužití manželů Langových, kteří tu prožívali zamilované chvíle svého života. Nebývalo tomu tak ovšem vždy. Lang nebýval v mládí žádný světec. Jak posléze přiznal své ženě, býval jí i nevěrný. Sotva se jeho život naklonil přes padesátku, skončil se svými záletnickými avantýrami. Jeho Gertruda to pocítila jako naplnění jejich domova pravým pokojem a mírem.
Profesor Lang nebyl žádným duchovním člověkem v pravém smyslu, totiž nevěnoval se duchovní četbě ani okázalé návštěvě kostela, ba dokonce někdy i zapochyboval o existenci nějakého posmrtného života. Rozhodně se vždy smál všem teorií o existenci nadvědomí, o duši vesmíru nebo o převtělování duší. Nedal se nikdy strhnout dobovými proudy o důležitosti správné výživy pomocí obilních klíčků nebo ovesných vloček. Pokaždé dal přednost spíše uzené klobáse před zdravou mrkvičkou, kusu prorostlého vepřového bůčku před biftekem, šťavnaté pečeni před vařeným masem. Odmítal věřit v tajemné síly a literatuře o záhadách se obloukem vyhýbal. Mnozí ho dokonce považovali za pravověrného bezvěrce.
Poslední léta po smrti Gertrudy Langové však Nagyovi postupně měnili názor na profesora.
"Je to už takový stárnoucí podivín", říkali Nagyovi o svém tradičním letním hostu. A jak by ne. Nejednou ho slýchali, jak si za dveřmi pronajatého pokojíku v jejich vile mluví sám se sebou ve špatně artikulované a šišlavé saské němčině. Přesto ho však měli rádi a nedbali na jeho stařecký vrtoch. Vždyť také rádi vzpomínali na své minulé osudy, které se tolik podoby osudům Langových.
Co si stárnoucí profesor sám se sebou vykládal? Po zboření berlínské zdi vyšla kniha Langových vzpomínek. Zpracoval a pro knižní vydání je připravil Walter Neubauer. Hermann Lang se zde vyznává z nevadnoucí, věčné mladé lásky k tolik milované manželce Gertrudě. Vzpomíná na ni:
"Tolik jsme ji miloval a dodnes miluji. A nikdy jsem si nedokázal představit, že bych se najednou ocitl bez ní, když jsme spolu v dobrém i ve zlém vytrvali tolik let. Gertruda byla mým zrcadlem, mou chůvou, ale také něžným dítětem, o které jsem s dojetím pečoval. Byla mi vždy společnicí, protože naše vzpomínky sahaly až do společného dětství. Někdy se mi zdálo, že jsme snad k sobě patřili už před narozením, což jsem ovšem chápal jako klam. Byl to však pevný a trvalý dojem, který jsem ovšem nikdy nedokázal lépe upřesnit a jasně pojmenovat.
Znali jsme s Gertrudou tak dobře, že jsme si takřka četli myšlenky a vlastně jsme ani nemuseli mnoho mluvit, abychom si něco sdělili. Jak šel život, rostla naše láska. To, že jsem stárnul, připadalo mi jako spravedlivá odplata za minulé hříchy, ale to, že stárnula také Gertruda, to pro mne zůstávalo neproniknutelným tajemstvím.
Objevoval jsem v ní vtělené dobro a laskavost. Jak velkomyslně mi odpouštěla moje prohřešky a já jsem se tváří v tvář tak nezaslouženému odpuštění stával lepším a lepším člověkem a díval jsem se také na druhé lidi očima odpouštějícího, tedy také očima chápajícího a vědoucího.
Gertruda byla tak přeplněna dobrými vlastnostmi, až jsem zůstával užaslý a beze slov, když se tolik lišila od ostatních lidí. Znovu a znovu jsem si kladl otázku: Kde se bere v člověku dobro a shovívavost s bloudícími? Cožpak se toho dá dosáhnout jenom výchovou? Nebo snad přesvědčováním sebe sama, že konat dobro druhým je prospěšnější, než se z něho pouze těšit ve své duši? Copak je dobro jenom osvojený návyk? Je to snad jenom gesto a postoj, které tolik odlišují dobrého člověka od ostatních?
O tom jsem vážně pochyboval. Od nejmenších let jsem znal Gertrudu a od malička byla právě tak plná lásky k ostatním, třebaže pocházela z poměrů, kde bývalo laskavých projevů velmi poskrovnu. Její duše překypovala dobrými vlastnostmi a jaksi sama od sebe se zdála být neschopná něčeho špatného. Později jsem přišel na to, že lidskost je člověku od narození vložena do přirozenosti, protože takhle hluboce by si jeden nikdy neměl dost času a sil osvojit. Jeden badatel uváděl, že i trestanci, trávící už od mládí život ve vězení, prožívají ve své duši něco příjemného, když konají dobro, jenže nemají prý dost sil, aby se tomuto volání své přirozenosti poddali a vzepřeli se zlozvykům...
Pokud je ovšem základ lidskosti a tedy také morálky vložen člověku do vínku, pak by to znamenalo, že existují nějaké síly, které tento proces jistým způsobem pořádají a uskutečňují...
Když pak jednoho dne Gertruda vydechla naposled a já ji pochoval, nemohl jsem se bez ní obejít, takže jsem psychicky i fyzicky tak strádal a přál jsem si hned zemřít. Zpočátku jsem si myslel, že tu samotu zvládnu, protože přece zůstanu sám sebou, tedy plný radosti, veselosti a optimismu, jako jsem býval dosud. Avšak po odchodu Gertrudy se ze mé duše vytratilo něco, co jsem pokládal za své vlastní. Avšak s jejím odchodem odešla i má duše, tak bytostně blízká Gertrudě.
Současně jsem, ač bezvěrec, odmítal připustit, že Gertruda nadobro zmizela z mého života a že s ní už nikdy nesetkám, že po ní nezůstala ani stopa a že až do své smrti budu stále zraňován jejími projevy lásky a přízně. Cítil jsem to stejně, jako bych byl vystaven chladu a temnotě vyhaslého vesmíru.
Asi za měsíc po pohřbu Gertrudy jsem se upjal k myšlence, že část její bytosti zůstává v mé přítomnosti, když se zabývám vzpomínáním. Vlastně je to docela logické. Když člověk dokáže snít o minulosti, opravdu jeho duši osvěží dávné projevy lásky a i mrtvé bytosti nějak ožívají. Rozsvěcují světlo lásky a rozněcují její plamen, a neuhasne to ani v okamžiku, když člověk ustane se sněním a vzpomínkami, nýbrž to jakousi setrvačností pokračuje dál.
Neubránil jsem se tomu, že jsem stále rozvíjel a propracovával vzpomínky na společné zážitky s Gertrudou, sugeroval jsem si až ke skálopevnému přesvědčení, že se ke mně Gertruda odněkud vrací. A sotva jsem přesvědčil sám sebe o něčem takovém, začínala se ke mně Gertruda opravdu čas od času dostavovat. Jak to dělala? Prostě tak, že jsem na čas podlehl iluzi, že vůbec nezemřela a že se mnou setrvává jako v těch krásných okamžicích, kdy jsme si četli myšlenky. Zdálo se mi, že ona je ve mně a já v ní, jak jsem to zakoušel, když bývala mezi živými.
Tento skvělý zážitek jsem prožíval hlavně v těch místech a při vzpomínkách na ony dávné okamžiky, kdy jsme spolu byli nejvíce šťastni. Nejvíce takových "setkání" s tělesně mrtvou Gertrudou jsem zaznamenával právě ve vile u Nagyových ve Veszprému. Tady jsme na sebe mívali nejvíce času a zde jsme mohli všestranně zakoušet přítomnost tohoto druhého.
Gertruda se však ke mně nedostavovala jako nějaký přízrak či hmatatelné zjevení. Něco takového se nikdy nestalo a ani jsem toho nikdy neočekával. Její návštěvy měly zvláštní, ale stále stejný ráz. Například jsem snídal a pojednou mne zaplavilo úžasné štěstí, jako by do mé duše vstoupil někdo jiný a naplnil mou duši slastí. Říkal jsem si, že to nemůže být nikdo jiný než Gertruda, protože takový něžný býval způsob její lásky. Dokud žila, tak ve mně vzbuzovala takové pocity samotnou svou přítomností. Když žila, dobro z její duše denně zaplnilo celý prostor, podobně jako radiátory naplňovaly teplem celý náš byt.
Dlouho, opravdu dlouho po smrti Gertrudy se mi stávalo něco podobného, třebaže bez její fyzické přítomnosti. Stačilo se soustředit a upokojit v mysli, vyčkávat a věřit. Vyžadovalo to jistou dobu usebrání a také jistou dobu důvěřivého otevření se, jako když na koncertě či v chrámu očekáváme, že do našeho nitra vstoupí hudba a zpěv a naplní nás.
Vážil jsem si těchto šťastných okamžiků s tělesně nepřítomnou Gertrudou a odpovídal jsem jí vděčnými díky. Někdy jsem tak činil mlčenlivým souhlasem, jindy jsem jí vzdával díky nahlas. Cítil jsem, že odpovídá na moje myšlenky a hlasitá slova, ovšem nikoli slovy, nýbrž onou známou neskonalou láskou a dobrotou, která zalévala mé nitro jako nějaký balzám a příliv blaženého rozpoložení.
Gertruda tedy byla znovu a často se mnou a já trvale s ní, až jsem se ulekl, že snad to všechno blažené splynutí duší skončí mou tělesnou smrtí. Znovu a znovu se mi vtírala neodbytná podezíravost: Nepodléhám snad nějakému klamu? Neonemocněl jsem snad nějakou schizofrenií, která snad sladce začínala už tím, když jsem za společné pozemské pouti s Gertrudou zakoušel splývání mé bytosti s její? A jsem-li teď zdráv, potom jsem se ptal: A nemýlil jsem se celý život, když jsem odmítal uznat posmrtný život? Tělesná smrt třeba nemusí být úplným zánikem, jak nám to vnucuje materialistická filozofie. Není snad onen posmrtný život podobný právě té nevýslovné blaženosti, která se ve mně šíří z toho, co ve mně zbylo z viditelné Gertrudy?
Nevím, co jsem si o tom měl myslet, ale jisté je, že moje někdejší přesvědčení o neexistenci posmrtného života se ponenáhlu rozpadalo. Můj bezvěrecký pragmatismus podléhal rozkladu. Moje víra v život lidské duše po smrti tělesné vycházela z mého nitra, ze samotné mé přirozenosti, která se bytostně brání domněnce, že po tělesné smrti úplně všechno končí. Přitom však mne nic netáhlo do kostela. Myslel jsem si, že kdybych šel do kostela, asi bych se svými vnitřními zážitky moc nepochodil u nějakého názorově nepřesvědčivého faráře...
Druhého září roku 1989 byla modrá obloha a zdálo se, že bude krásné počasí. Rozloučil jsem se s Nagyovými a vyrazil jsem trabantem k Balatonu. Na známém místě jsem zaparkoval. Vydal jsem se s rybářským náčiním asi kilometr, až jsem došel ke člunu v zátoce. Z blízké kůlny jsem si přinesl vesla a nastrčil je do člunu. Usadil jsem se na zádi a vyrazil jsem na širé jezero. Když jsem se dostal asi 500 metrů od břehu, nahodil jsem udice s návnadou. Všechno se vyvíjelo dost slibně. Ryby braly.
Kolem jedenácté hodiny se zvedl silný vítr. Obloha byla jasná, ale od západu se tlačila tmavá mračna. Blížila se bouře. Začal jsem spěšně skládat udice. Během několika minut vítr zesílil. Najednou se začaly zvedat vysoké vlny. Snažil jsem se obrátit kýlem proti vlnám, ale připadalo mi, že vlny na mne dorážejí ze všech stran. Loďka se nahnula a nabrala vodu. Pak jsem naráz přišel o udice i úlovek. Nato se vysmekla i vesla a uplavala. Ztratil jsem vládu na loďkou. Otřásl jsem se hrůzou.
Jenže v tu chvíli jsem najednou pocítil, že je mi Gertruda blízko a uklidnil jsem se. Náraz prudké vlny mě ve vteřině vyhodil z loďky a octl jsem se ve vlnách. Plavat jsem sice uměl, ale kupodivu se mi nechtělo plavat. Zdálo se mi, že se naplňuje můj osud. Necítil jsem strach ani úzkost. Spíše se mne zmocňovala podivná závrať a jakési pokojné a úžasné přesvědčení, že se nejspíš topím. Zkoušel jsem se dotknout nohou dna, ale bylo příliš hluboko...
Svědkem této události na Balatonu onoho kritického 2.září 1989 byl Walter Bosch. Byl to také penzista, který nedaleko rybařil ve velkém a bezpečném sportovním člunu. Když se znenáhla přihnala bouře a vlnobití, rozhlédl se kolem po jezeře. Dalekohledem zahlédl staršího muže na vratké kocábce. Jen tak tak vzdorovala náporu vlnobití. Bosch tedy nastartoval motor a rozjel se. Dříve než se přiblížil k loďce na vzdálenost několik set metrů, spatřil, jak prudce byl starší muž vymrštěn z kocábky a jeho loďka v mžiku zmizela pod hladinou. Pan Bosch zakormidloval přímo k místu nehody. Jeho loď poháněná silným motorem se naplno rozletěla po větru. Brzy se ocitl blízko místa, kde před několika okamžiky zmizel starý muž v rozbouřených vlnách.
Pan Walter Bosch, někdejší vedoucí finanční správy v rakouském Linci, nyní v důchodě, velmi důvěryhodný, spolehlivý a rozvážný muž, vypověděl později, co viděl:
"Bylo to v místě asi třímetrové hloubky vody. Zdálo se, že zde nemohu být nic platný. Mohl jsem už jen přihlížet a pak podat zprávu o neštěstí. Ale pojednou se stalo něco, nad čím můj rozum zůstává dodnes stát. Ten už skoro utopený muž se rázem vynořil zpod hladiny a zůstal na ní ležet. Jako by uprostřed divokých vln bylo nějaké místečko klidu. Jako by uprostřed toho řádícího živlu se jeho část stala docela nehybnou, pevnou a spolehlivou skleněnou deskou. Ten bezvládný muž ležel na ploše dvou nebo tří čtverečních metrů jako tuleň na ledové kře. Nevěřil jsem svým očím. Jakási neznámá síla ho držela nad vodou. Dno jeho člunu se zmítalo ve vlnách opodál. Něco takového jsem viděl poprvé v životě.
Jak jsem přiblížil na dosah, zpomalil jsem rychlost a nahnul jsem se přes okraj loďky. Uchopil jsem toho člověka a všemi silami jsem ho táhl do člunu. Byl docela bezvládný, ale brzy se mi ho podařilo dostat do lodi. Potom jsem obrátil loď a zamířil jsem do vzdálené zátoky. Tam byly už vlny klidnější. Několik běžných křísících zákroků a trocha pálenky Barack ho přivedla k vědomí. Sotva se probral, zasípal:
"Díky tobě, Gertrudo! Díky, žes mne zachránila."
Žádnou ženu jsem tam ale neviděl. Jsem ale pevně přesvědčen, že se tam stalo něco naprosto neobvyklého, co odporovalo všem známým fyzikálním zákonům. Muž, který se mi později představil jako Hermann Lang, mi později vypravoval o své zesnulé manželce. Neviděl jsem tam žádnou další osobu. Nechápu tedy, kdo ho držel nad hladinou uprostřed toho rozbouřeného živlu. Možná to byl jeho anděl strážný, který mu z Boží milosti přišel na pomoc v podobě jeho zesnulé manželky, anebo snad opravdu to byla ona sama, která snad už pohlíží Pánu Bohu tváří v tvář a rovná se v tom andělům. Jen Bůh to ví."
7. Zamyšlení: Soud
Smrtí končí doba cílevědomého, zodpovědného jednání. Prožitý život v sobě obsahuje provedené rozhodnutí a to, co z něho pro skutek a dílo vyplývá. Člověk vystupuje z omezenosti a uzavřenosti pozemského bytí. Ocitá se v bezprostředním spojení s nadpřirozeným základem všeho jsoucna, který je mu osobně blízký. Lidské dějiny, které byly dosud uzavřené, se otevírají. Přitom ovšem pozbývá možnost další volby mezi ANO a NE. Každý zůstane v takovém stavu, do něhož dospěl: kdo stačil říci Bohu své ANO a plně je prožít, ten se navěky odpoutává v zakoušení naprosté svobody a úplného spojení a naplnění. Kdo však uvázl v negaci, navěky zkamení v izolaci.
V okamžiku smrti, kdy se tělo neodvratně rozkládá, vzniká stav, který se shrnuje v jednu ze dvou možností: láska, příklon k Bohu, nebo nenávist a odklon od Boha. Lidsky se to objasňuje pomocí představy soudu. Není to však soud na způsob zevně vyneseného výroku, ani na způsob soudu v lidském myšlení, nýbrž má stránku vnější a vnitřní. Je to změna doléhající na člověka neodvratně zvenčí, a současně ho zasahující do nejskrytějších oblastí jeho nitra.
Na rozdíl od všeobecného, veřejného soudu, který přijde zvenčí a zároveň zasáhne až do hloubi nitra všechny rozumné tvory, při zvláštním, soukromém soudu je takto, vnitřně náhle zasažen pouze ten jedinec, který právě zemřel. (Žd 9, 27)
Lidská duše pokračuje jakousi umocněnou setrvačností ve směru nastoupeném během lidského života: to znamená buď ráj (Lk 23, 43), nebo peklo (Lk 16, 23). Duše spravedlivých, které jsou v okamžiku smrti prosty všech hříchů a trestů za hříchy, dosahují prudkým rozmachem naprosté, neomezené svobody, jakož i naprostého, úplného poznání (I Kor 13, 12). Toto místo blaženosti a tento stav dokonalé nadpřirozené blaženosti (67) trvají věčně. Naproti tomu duše těch, kdo umírají ve stavu osobní nespravedlnosti a tvrdošíjného odporování lásce, pravdě, dobru, ba samotnému jsoucnu, trpí naprostým omezením své svobody, jakož i úplným zastřením bezprostředně blízkého a známého vrcholného cíle poznání. Tak i tato vypjatá zatvrzelost nějakého člověka ve zlu a lpění v nicotě pokračuje i po smrti jakousi křečovitou utkvělostí na odmocňování svobody lidské duše. Také toto místo utrpení a tento trpný stav mají věčné trvání.
Pokud by však někteří lidé ve své omezenosti a slabosti dospěli k nedůslednosti v konání spravedlnosti a v životě naprosto ztotožněném s řádem, který Bůh vtiskl všemu tvorstvu, pak by ve chvíli smrti byli patrně zatíženi lehkými hříchy. Jsou to lidé, umírající ve stavu, v němž se sice zásadně rozhodli ke své víře v Boha, ale neprováděli toto rozhodnutí ve svém životě až do posledních důsledků.
Podobně pokud by zase jiní lidé ve své omezenosti a slabosti dospěli k nedůslednosti ve svém soustavném uchylování se od pravdy, lásky, dobra a samotného jsoucna, pak by v okamžiku smrti byli zřejmě zatíženi časnými tresty za hříchy, kterých upřímně litovali.
Pro uvedení do nebeské blaženosti by však duše prvých i druhých ještě nebyly způsobilé, a také trest věčného zatracení by neodpovídal jejich vině. Když se duše člověka po rozpadu těla setkává s Bohem, uvědomí si nedostatek své lásky. Tváří v tvář Boží lásce trpí člověk mimo jiné také nedostatkem vlastní lásky. Písmo svaté připouští, že je zde zvláštní místo jako nějaký přechod, propouštějící do nebe pouze ty duše zemřelých, které prodělaly proces očišťování, v němž se ocitají ve stavu trpného podléhání očistě (68).
Důkaz přítomnosti a trvání očistce spočívá ve svědectví, zejména latinských otců. Přítomnost a trvání očistce lze rozumně odůvodnit Boží svatostí a spravedlností. Boží svatost vyžaduje, aby jedině a pouze duše úplně spravedlivých lidí byly přijaty do nebe. Boží spravedlnost zase vyžaduje, aby dosud trvající tresty za hříchy byly odpykány, avšak zakazuje, aby duše spojené s Bohem v lásce, navěky podléhaly úplnému zatracení. Důvodně lze tedy předpokládat střední místo a stav, jehož účelem je konečná očista, a který má tedy omezené trvání (69).
Psychologické objasnění zvláštního, soukromého soudu po smrti je dáno způsobem poznání, jaké má duše, zbavená těla, a které poznává idejemi přímo vlitými Bohem. Soukromý soud tedy není psychologicky nic jiného, než myšlenkové osvícení svědomí člověka Bohem. V okamžiku, kdy duše definitivně opouští tělo, odkryje se duši nejen dokonalé sebepoznání, ale také Boží spravedlnost a všechny milosti, kterých se jí dostalo. Tím vyniknou její zásluhy a viny. Soud nastává vlitím vědomí odměny či trestu, odpovídajícím minulému životu. Tím nastává pro duši nový život, buď blažený ve vrcholné Lásce či aspoň v naději na šťastné spočinutí ve vrcholné Lásce, Pravdě a Dobru, nebo smutný v beznadějném odloučení od Lásky, Pravdy a Dobra.
Současně s tímto pojetím, uznávajícím zvláštní, soukromý soud po smrti člověka a důsledky tohoto soudu jako subjektivní stav, je však třeba brát v úvahu skutečnost, že se lidská duše po tomto soudu odebírá na nějaké místo.
Co je očistec ?
Z posmrtného života zajímá člověka zvláště očistec. Vždyť ten, kdo je v nebi, dosahuje blaženého naplnění, kdežto ten, kdo smrtí v těžkém hříchu navěky ustrnul v odklonu od Boha, zůstává nehybný a beze změny. Zato v očistci se představuje něco, co znamená nějakou posmrtnou změnu.
Očistec není místo a stav zkoušení, neboť duše se ve ctnosti osvědčily, nýbrž je to místo a stav milosti i pokání, vedoucí ke konečné blaženosti. Učení vykoupeného Božího lidu o očistci vyhovuje lidské přirozenosti, ba přímo se vnucuje rozumné úvaze. Podle této nauky o očistci lze i největším hříšníkům v poslední hodině pomoci, když se jen chtějí odvrátit od zla a zatouží se vydat správnou cestou. Toto učení naplňuje křesťana spasitelnou bázní, aby všedními hříchy neurážel Boží spravedlnost a ochotně a trpělivě snášel v pozemském životě tresty za hříchy, dokonce aby si také dobrovolně ukládal kajícné skutky. Podporuje ho také v něžné úctě k duším zesnulých.
Přesto však učení o očistci má mnohé odpůrce a protivníky. Dlužno ovšem připomenout, že katolická církev se závazně nevyslovuje o různých očistcových okolnostech, nýbrž pouze učí, že očistec je, a že duším v očistci lze pomoci modlitbami, dobrými skutky a odpustky. Prosté a dávno vyvrácené námitky proti těmto dvěma článkům víry jsou, že prý učení o očistci nemá žádnou oporu v Písmě svatém, a že první křesťané prý nečinili mezi mrtvými žádné rozdíly, ba modlívali se prý i za svaté, a že očistcové tresty odporují Božímu milosrdenství. Vyskytuje se však i námitka, že učení o očistci není původně křesťanské, ale že bylo do křesťanství přeneseno od pohanů.
Učení o očistci u různých národů
Pravda je, že stopy učení o očistci objevujeme u četných národů, ale ty dávají za pravdu nauce katolické církve. O tom svědčí sestup Inanny do podsvětí z eposu Gilgameš a Enkidu, sestup Ištary do podsvětí z akkadských mýtů. Nejsou-li to zbytky prazjevení, tedy dokazují, že učení o očistci těsně souvisí s výroky rozumu.
A) Staří Egypťané učili, že Osiris, sluneční bůh, stvořil všechny lidské duše. Mnohé duše, zapomínající na svůj božský původ, poskvrňují se různými poklesky. Po smrti podléhají dvojímu soudu: předně ještě na zemi rozhoduje čtyřicet soudců, je-li zemřelý pro své ctnosti hoden, aby jeho tělo bylo balzámováno, nebo nikoli. V egyptské Knize mrtvých je uvedeno čtyřicet přikázání a každé z nich hlídá bůh či bohyně. Egypťané věřili, že duše nespravedlivých zemřelých se přestěhují do zvířat; tato pouť začíná, sotva tělo podlehne rozkladu. Druhý soud se děje v podsvětí, kam doprovází duše mrtvých Anubis, bůh s vzhledem psa; podsvětí je odděleno od pozemské oblasti velkou vodou. Převozník (podobný řeckému Cheironovi) je přeplavuje k protějšímu břehu. Tam je očekává Osiris jako spravedlivý soudce. Duše spravedlivých se podrobují lehkému očisťování, trvajícímu devět roků. Pak požívají úplné blaženosti v blízkosti božstva (Osiris). Nesmrtelnosti však ještě nedosahují. Té se jim dostane až za tři tisíce let, kdy nastane den vzkříšení těla. Naproti tomu duše hříšných jsou Osirisem odsouzeny k putování různými pozemskými zvířaty na dobu tří tisíc let. Pokud se za tuto dobu dostatečně neočistí a nenapraví svou vinu, pak musejí podstoupit ještě další očistné tresty, aby posléze spojily s Osirisem (70).
Vedle balzámování těl zemřelých spravedlivých také způsob pohřbívání a s tím spojené obřady poukazují k očisťování duší po smrti.
Srovnáme-li názory starých Egypťanů o očisťování duší s učením katolické církve, je jasné, že je v něčem podobné, avšak v mnohém se zase liší. Učení katolické církve odmítá názor o posmrtném stěhování duší, ani nestanoví dobu, po jakou se děje očisťování. Také nelze přehlédnout, že podle názoru starých Egypťanů se lidské duše po smrti očisťují ode všech hříchů (vč. těžkých) a osvobozují, což katolická věrouka odmítá.
B) Staří Indové uctívali nejvyššího boha Indra (slunce), později učili panteismu, kdy jim svět byl zjevením neviditelné moci, označované Brahma. Ve vedách vystupuje trojí božstvo: Brahma jako původce světa, Višnu jako zachovatel a obnovitel, Šiva jako ničitel. Brahma se totiž zjevoval ve starých bozích a představoval se jako moc tvůrčí, zachovávací, ale i zhoubná. Brahma se však zjevoval také v tvorech i v člověku. Sotva se lidská duše po smrtí oddělí těla, jdou jí vstříc dobří duchové, vyslaní bohem Višnu, ale i zlí duchové, vyslaní bohem Šiva. Každá duše je zavedena k městu soudce Jamy. Jeho písař podrobně zná myšlenky a skutky každého člověka. Jiný služebník váží na váze dobré a zlé skutky. Všechny duše se musí vrátit na zem a přebývat zde po deset dní, než bude vynesen rozsudek soudce Jamy. V té době kladou příbuzní zesnulého na jistá místa pokrmy, kterými se má duše mrtvého živit. Po deseti dnech jsou duše spravedlivých poslány do jednoho z nebeských rájů či vyšších světů. Nejvyšší z nich je město Brahmovo. Duše zlých odcházejí do Naraku, místa trestů. Tam jsou podrobeny různým mukám. K odčinění svých vin se převtělují do rostlin, živočichů nebo i lidí nižších kast. Zákoník Manův podrobně určuje, jaké utrpení má duše hříšníka po smrti podstoupit. Čím je hříšník větší, tím nižší je bytost, do které se jeho duše po smrti musí vtělit. Duše lakomého a pyšného člověka přechází po smrti z nejvyšší kasty brahmínů (kněží) do nižší kasty kšatriů čili bojovníků, z kasty kšatriů do ještě nižší kasty vaisjů (zahrnující zemědělce, řemeslníky, obchodníky), z kasty vaisjů do kasty sudrů (sluhů), a z kasty sudrů do kasty pariů (žebráků).
Krádež jako velké provinění způsobuje, že duše zlodějů se po smrti musí vtělit do živočichů. Kdo kradl med, stává se hmyzem, kdo kradl obilí, stává se labutí, kdo kradl maso, stává se sokolem. Brahmín, který se opíjel, stává se po smrti červem. Kdo v životě zlořečil bohům, čeká jeho duši po smrti nejtěžší putování. Vtěluje se do rostliny, pak do zvířat, nakonec do lidí. Tak je podle Inda celé jeho okolní prostředí zabydleno různými duchy, které se očisťují. Odtud vyplývá velká úcta ke zvířatům, rostlinám a celému okolnímu životnímu prostředí, kterému se nemá v jeho oduševnělosti činit žádné násilí, aby se tak trpícím duším nepřitěžovalo. Rozlišuje je devatero stupňů očisťování, kterými má kterákoli zlá duše projít dříve, než se dostane k blaženosti u Brahmy. Brahma stanoví k očisťování dobu 12.000 božských let, což znamení čtyři a půl miliónu našich lidských roků.
Pro ty, kdo by se během této doby neočistily, není spásy. Šiva je odvádí do Onderahu, místa věčného zatracení.
Duším, očišťujícím se po smrti v jiných tvorech, lze pomoci zkrátit jejich utrpení. Smírné oběti pozůstalých za duše zemřelých jsou pro Indy velmi důležité. Je to určeno za povinnost nejstaršímu synovi. V případě bezdětnosti dovolovaly staroindické mravy, aby bratr bezdětného muže obcovoval s jeho ženou (dokonce ještě za jeho života), dokud mu neporodí syna, který by za svého domnělého otce přinášel po jeho smrti smírné oběti. Vdova po muži obřadně pohřbívaném žehem se upalovala s manželem mj. proto, aby zkrátila dobu očisťování jeho duši.
Duše zemřelých jsou v úzkém spojení s dušemi pozůstalých, kteří jim při každé hostině odkládají stranou pokrmy. Hlavní památka (Sradda) všech zemřelých je v Indii v květnu. Tehdy brahmíni přinášejí ve svatyních oběti za mrtvé a spolu s lidem se za ně modlí.
Pokud se lidská duše měla vyvarovat posmrtného vtělení do nižšího tvora, člověk měl během života odčinit spáchané hříchy, a to modlitbou, postem, obětmi, sebetrýzněním, jdoucím až k sebevraždě.
Proti brahmínskému učení vystoupil Buddha. Přidržel se učení o převtělování duší, ale brahmínské oběti odmítal. Podle Buddhy se duše očisťují nikoli tresty, nýbrž jeho pravdou. Důsledkem této pravdy v životě je odstraňování zážitku utrpení právě tak, jako pocitu štěstí, až ke konečnému vyhasnutí života v nirváně. Buddhovo učení však doznalo během doby a v různém prostředí značných změn (71).
S ohledem na indické nauky nutno uznat, že jsou v něm některé myšlenky blízké učení katolické církve o očistci. Je to předně představa soudce, který dokonale zná touhy a skutky každého člověka, jakož i představa někoho, kdo po smrti člověka tyto jeho skutky váží, pokud jde o jejich dobro a zlo. Tomu odpovídá křesťanské pojetí zvláštního, soukromého soudu. Indové však připisují posmrtnému soudci desetidenní lhůtu k vynesení rozsudku. Dále také domněnkou, že duše jsou stejné podstaty jako jejich nejvyšší původce, a že z něho vyplynuly, a také, že i duše nespravedlivých a zlých lidí mohou po smrti dosáhnout spásy, rozcházejí se staří Indové s naukou katolické církve. Duše v očistci v Boha jen věří, ale dosud Ho nevidí (II Kor 5, 7), avšak tato jejich víra a naděje není nová, protože musela začít ještě v pozemském životě. Nelze tedy souhlasit s Buddhovým názorem, že nějakým zvláštním novým učením, totiž Buddhovou naukou, mohou být duše v očistci osvobozeny.
C) V perském kulturním okruhu se po původním monoteismu, zahrnujícím víru v posmrtnou odměnu dobrých a trest zlých, ujal zaroastrismus. Zaroaster se uchýlil k dualismu světla Ormuzda (Ahuramazda) a tmy Ahrimana. Zaroaster dostal od Ormuzda slovo života (Zend-Avestu), které zapsal v pěti knihách. Podle nich je veden boj mezi Ormuzdem a Ahrimanem, který trvá dvanáct tisíciletí. Ormuzd stvořil pro tento boj dobré duchy: šest archandělů, 28 nebeských vojevůdců a mnoho Fernerů, tozn. andělů; Ahriman zase stvořil nekonečný počet Devů, tj. zlých andělů.
Když zemře člověk, Fernerové a Dévové bojují o jeho duši. Tento boj trvá tři dny a tři noci, a v té době je třeba se usilovně modlit za duši. Nato se Fernerové ujímají spravedlivých, kdežto Dévové uchvacují duše zlých. Poté musí jejich rozsudek vyslovit Ormuzd. Po vynesení rozsudku vede ameša-špenta Bahman duše spravedlivých za doprovodu strážce hvězd mostu Činavatu (Sura) do sídla blažených. Naproti tomu duše zlých se po rozsudku svrhují do propasti Duzakhu, kde jsou za trest vystaveny utrpení. Tyto tresty však mohou být zkráceny modlitbami a dobročinností pozůstalých. Duzakh tedy nebyl pro Peršany peklem, nýbrž očistcem, z něhož může být vysvobozen i Ahriman. Osvobození duší všech hříšníků i samotného Ahrimana pomocí světového ohně, jakož konečné smíření Ahrimana s Ormuzdem odporuje nauce katolické církve. Obřadní uctívání zesnulých se u Peršanů koná vždy v měsíci listopadu. Vstup do Duzakhu se takto koncem roku otevírá vždy na pět dní, a duše, které už odtrpěly své viny nebo jim byly jejich tresty sníženy působením pozůstalých, jsou propouštěny do sídla blažených. Mnozí však musejí v tomto místě utrpění setrvat navěky (72).
D) Zabýváme-li se židovským pojetím očišťování duší, pak mezi různými židovskými náhledy výrazně vyniká názor farizejů. Ti zdůrazňovali nesmrtelnost lidské duše, hlásali posmrtnou odplatu dobrých a potrestání zlých. Podle svého rozlišování duší zlých, duší dobrých a duší dokonalých, stanovili také trojí posmrtné místo pro duše: duše zlých i duše dobrých přicházejí po smrti do podsvětí (Lk 16,22), v prvém případě hlubokého a tmavého, ve druhém případě mělčího a světlejšího; duše dokonalých přicházejí do nebe, kde zůstávají až do zmrtvýchvstání (73). Duše dobrých se po smrti očišťují, ale ne nějakým putováním, nýbrž jakýmsi směšováním nebo vštěpováním, které spočívá v tom, že každá duše dobrého člověka se svými vlohami a silami po jisté době pobytu v podsvětí vštěpuje do duše některého zbožného člověka na světě a s ní přebývá v jednom těle. Zásluhy a skutky dotyčného člověka se připisují také duši v něm spolubydlící, která se tak očišťuje, až se stává úplně dokonalou, takže může přejít k dokonalým duším v nebi a k Bohu (74).
Evangelia dokládají židovskou domněnku, když uvádějí, že Syn člověka byl pokládán za Eliáše, Jeremiáše nebo jednoho z proroků, nebo i za Jana Křtitele, jenž měl podle toho přijít po smrti na svět (Lk 9, 8-9). Zejména příchod Eliášův na svět býval spojován s příchodem Spasitele (75). Tyto domněnky patrně souvisejí s naukou o posmrtném vštěpování duší dobrých lidí.
Saduceové, na rozdíl od farizejů, zásadně popírali nesmrtelnost duše, a tedy posmrtný trest i odplatu, jakož i očišťování některých lidských duší.
Kabbalisté-mystikové (76) se domnívali, že lidé stojí výše než andělé, takže duše spravedlivých hned po smrti vstupují do nebe, duše nespravedlivých však do pekla, kde se očisťují, aby po znovuzřízení (apokatastasi) byly také ony přijaty do nebe.
Samaritáni připouštěli nesmrtelnost lidské duše. Přitom věřili v podobný osud lidských duší po smrti jako kabbalisté-mystikové, ale s tím rozdílem, že očekávali spásu zatracených duší od budoucího velkého spasitele.
Esséni (77) sice popírali vzkříšení, protože tělo pokládali za vězení duše. Těla však měli za pomíjivá, kdežto duše jsou nesmrtelné. Pokud duše obstojí v tělesném vězení, mohou se pak radovat ze své svobody. Duše dobrých lidí se po smrti dostávají do blaženého místa, duše zlých do místa utrpení. Esséni neuznávali očišťování duší.
Farizejská nauka o třech místech, kam byly duše zesnulých odkazovány, se shoduje s učením katolické církve o nebi, očistci a peklu. Duším v očistci se pomáhá vštěpováním, a tím se naznačuje duchovní spojení očišťujících se duší s dušemi žijících spravedlivých lidí. Avšak naukou, že se očišťované duše vrátí znovu v tomto čase na svět, aby zde ještě přebývaly v nějakých tělech, se farizejové liší od nauky katolické církve.
E) Řecko-římský kulturní okruh: Lidské duše po smrti podléhají soudu tří soudců (Minos, Aeacus, Rhadamanthus). Duše zesnulých pak pobývají v místě zvaném Hades či Orcus. To se rozdělovalo na Elysium (místo posmrtného pobytu duší spravedlivých) a Tartarus (místo vyhrazené duším zemřelých zločinců a rouhačů bohů). Kromě toho řeka Lethe protékající místem Elysium, oddělovala od něho zvláštní místo; zde se kají duše menších provinilců, aby po napití z řeky Lethe pozbyly paměť a vrátily se na svět v lidských tělech (78).
Homér uvádí, že Odysseus sestoupil k duším zemřelých do podsvětí. Naplnil jámu krví obětních zvířat, aby se kolem poletující duše napily a tak občerstvily. Podle Homérova podání (79) se staří Řekové domnívali, že duše zesnulých se občerstvují krví obětovaných zvířat. Ti, kdo jim takové dobrodiní prokazují, mohou se nadít odměny od duší zesnulých. Proto předpověděl věštec Teresias Odysseovi šťastný návrat do vlasti a další životní osudy. Duše zemřelých žijí věčně a podobají se stínům, kterých se nelze dotknout. Marně tedy chtěl Odysseus obejmout vlastní matku, neboť její duše mu pokaždé unikla. Duše zesnulého Agamemnona je smutná, pláče. Třebaže Achillova duše je snad nejslavnější mezi dušemi v podsvětí, přesto by Achilleus raději sloužil ve dne v noci nejchudšímu rolníkovi, než aby vlád duší v podsvětí. Duše v podsvětí prožívají smutný úděl. Kolem Odyssea se jich shromažďoval značný počet s velkým nářkem. Tento smutný stav duší však netrvá navěky. Většina duší se časem očistí a bude připuštěna do Elysia k radovánkám ve společnosti bohů. Pouze duše velkých hříšníků a bohorouhačů po smrti trpí věčně.
Mezi starořeckými mysliteli dlužno uvést Pythagoru. Pythagoras (80) věřil ve svrchovaného boha, jenž nemá počátek, zatímco všechno ostatní časem vzniklo. Lidské duše byly původně v bohu, avšak později se provinily, a proto byly zapuzeny a uvězněny do těl. Po pozemské smrti jsou čisté duše vykoupeny. Duše zlých a nespravedlivých lidí po smrti se musejí vtělovat do různých zvířat. Tam se mají očišťovat. Teprve po očistě dosahují místa blaženosti. Některé však zůstávají navždy uvězněné v Tartaru, kde je věčně trápí Erynnie čili Lítice.
Také Sokrates (podle dokladů Platona a Xenofonta) věřil v nejvyššího spravedlivého boha, od kterého pochází všechno dobré a krásné. Také on věřil v nesmrtelnost lidských duší, které se vyronily z boha. Duše se podstatně liší od těla. Podle něho přirozeně žijí samostatně, takže nepotřebují ke své blaženosti hmotné tělo. Lidský život je pro ně vyhnanstvím. Duše spravedlivých lidí se po smrti dostávají do původní vlasti, kdežto duše zlých podléhají ještě dalším trestům. Sokrates patrně věřil v posmrtnou očistu duší. Jeho věrný žák Plato se o tom zmiňuje (81). Plato připomíná duše těch, kdo v tomto světě poněkud dobře žili, takže odešli z tohoto světa s menšími vinami. Jdou do podsvětí a dostávají se k jezeru Acheron; tam se očisťují, aby mohli dojít slávy v Elysiu. Dále Platon uvádí duše nelítostných vrahů a svatokrádežníků, které se po smrti nepřipouštějí k očistě a zůstávají stále v Tartaru. Duše některých zemřelých vrahů a násilníků, kteří své zločiny spáchali za polehčujících okolností, anebo jich pak litovali, se podle Platona dostávají také do Tartaru, ale pouze na jeden rok. Potom vlnobití vyplavuje duše vrahů do Kokytu, kdežto duše násilníků proti otci a matce jsou přiváděny do Pyriflegethonu. Odtud je proud unáší k jezeru Acheron, kde úpějí a prosí o pomoc duše svých obětí, aby jim dovolili dostat se do jezera. Pokud je uprosí, dosahují blažeností, pokud nikoli, proud je unáší zpět do Tartaru, a odtud zase stálým koloběhem k jezeru Acheron, až se jim podaří usmířit duše svých obětí. Do Elysia se dostávají především duše lidí, kteří se už během pozemského života očišťovaly. Toto očišťování duše se děje jednak poznáváním (82), čímž se člověk připodobňuje bohu, (83) jednak osvojováním si ctností (84), přičemž má velkou úlohu ochotné přijímání utrpení (85), jakož i modlitba (86). Plato totiž ztotožňoval poznání s mravností (87).
Řecká představa o nesmrtelnosti duše a biblické poselství o vzkříšení mrtvých bývají chybně považovány každá za poloviční odpověď na otázku o věčném osudu člověka a obě bývají spojovány dohromady jako při sčítání. K tomu, co řecké vědění již dříve vědělo o nesmrtelnosti duše prý bible připojila ještě zjevení, že na konci dnů budou vzkříšena i těla, aby pak navždy sdílela osud duše - zavržení nebo blaženost.
Proti tomu musíme trvat na tom, že se původně nejednalo o dvě doplňující představy. Každý z obou pohledů dlužno chápat jen jako pokus o úplnou odpověď na otázku o lidském osudu. Základem řeckého pojetí je představa, že v člověku jsou spojeny dvě cizí podstaty, z nichž jedna (tělo) se rozpadá, zatímco druhá (duše) sama o sobě je nepomíjející a proto sama v sobě nezávislá na jiné bytosti, trvá dál. Teprve tím, že se podstatně oddělí od jí cizího těla, přichází duše k svému plnému uskutečnění. Vedle toho postup biblického myšlení předpokládá nerozdělenou jednotu člověka (88).
Jako Řekové, tak i staří Římané uznávali podsvětí. Ovidius barvitě líčí Orfeovu cestu do podsvětí za zemřelou manželkou Eurydikou (89). Vergilius (90) vypovídá o podsvětí podobně jako Homér, ovšem přidává barvitosti líčení. Pokud jde o očistec, Vergilius uvádí, že se duše některých hříšníků po smrti očišťují ohněm a větrem tak dlouho, dokud se vina nesmaže. Toto místo připomíná sv.Augustin, přičemž uvádí, že tím básník naznačuje posmrtné očistcové tresty (91).
Stoikové většinou považovali duši za smrtelnou. Lidská duše sice po rozpadu těla žije, ale při všeobecném požáru světa zaniká. Cicero však věřil nejen ve jsoucnost boží, ale také v nesmrtelnost lidské duše a v její očišťování. Učil, že každý, kdo dobře prošel životní dráhou, po smrti se hned vrátí ke hvězdám, kdežto ten, kdo vedl nezřízený život, bude trpět po smrti. Duše zlých lidí musejí po smrti vejít do těl zvířat, aby dosáhly očisty (92).
F) Víra v očistec se vyskytuje také u národů v muslimském kulturním okruhu. Dokládají to muslimské texty: Každý smrtelník musí sestoupit do Gehenny, poněvadž je to tak nařízeno od Pána; ale spravedliví mají být od ohně Gehenny jedou osvobozeni, kdežto bezbožní v něm zůstanou navěky (93). Sura XLVI Al´ahkaph učí: Každý obdrží svým zásluhám přiměřenou míru odplaty v ráji, nebo trestu v Gehenně; zbožní věřící však nakonec budou od trestu Gehenny osvobozeni. Podle prorokova předpisu vykonávají muslimové modlitby za zesnulé, aby dosáhli odpuštění hříchů.
G) Starogermánský a staroslovanský kulturní okruh zahrnoval rovněž názor o posmrtném životě lidské duše, který se v mnohém neliší od názorů starých Peršanů a Řeků. Staří Germáni věřili, že po smrti každého člověka jdou dobří duchové, poslaní od nejvyššího boha Votana, vstříc těm, kdo v pozemském životě vynikli statečností; kdežto zlí duchové, poslaní duchem zla (Loki), jdou po smrti zbabělých, slabých a líných lidí vstříc jejich duším. Zlí duchové svádějí zápas s dobrými duchy o duše zesnulých, aby je odvedli do podsvětí. Mužice Modgudr stojí na stáži u mostu přes řeku Gjalu a pouští jen ty, nad nimiž je vynesen rozsudek. Votan pak přijímá duše hrdinů do místa blaženosti (Valhalla). Další místo v podsvětí je hluboké jezero Nastrand. Tam jsou navěky trestány duše vrahů a jiných těžkých provinilců. Třetí místo v podsvětí je Hel, kde vládne Hela. Tam přicházejí duše těch, kdo zemřeli stářím nebo nemocí aniž by v životě hrdinsky vynikli, aby se očistili. Na konci věků zaniknou Valhalla i Hell ve světovém požáru a duše statečných budou navěky žít v Gimmle (Himmel), kdežto duše zlých zůstanou v Nastrandu. Hell je tedy očistcem a místem očisťování.
Staří Slované věřili v jednoho starého boha (Praboh, Svéboh, Svojboh), kterému však připisovali dobré i zlé vlastnosti. Zosobněné dobro jim byl Bělboh (bůh světla - Ormuzd), kdežto zlo jim zosobňoval Zloboh (Ljutbog, Černoboh, Ahriman). Slované věřili v nesmrtelnost lidské duše a v posmrtný život. Jako indické ženy tak i slovanské se po smrti svých manželů vrhaly do ohně, aby zároveň s nimi byly upáleny a přišli s nimi do ráje. O lidské duši se domnívali, že sídlí v hrudi člověka, a po smrti opouští tělo a odlétá v podobě ptáka. Je-li dobrá, tedy v podobě krahujce, kdežto je-li to duše těžkého provinilce, pak v podobě sovy. Teprve po pohřbení těla odchází duše po stříbrném mostě do navi, kde podléhá soudu. Duši dobrých lidí je dovoleno vejít do jasného místa, kde vládne Svéboh. Duše zlých lidí odchází do místa zármutku ad, kde vládne Černoboh s běsy, kteří trápí duše. Na konci věků zvítězí Svéboh (Svaroh) pomocí Triglava (Pána nebe, země i podsvětí, který byl uctíván zejména starými Polabany) nad Černobohem (později nazývaným též Drakem, Trutem, Čertem, Krakem) a uvede jej i s jeho běsy do místa blaženosti. Ad tedy není peklo, nýbrž očistec, ze kterého se duše po vytrpěných trestech nakonec dostane do místa blaženosti (94).
Co je podstatou očistce ?
Očistec je místo přechodu duší spravedlivých lidí, kteří jsou v okamžiku smrti zatíženi lehkými hříchy nebo časnými tresty za hříchy. Tyto duše zemřelých jsou dočasně v místě a ve stavu, kde se očisťují. Očistec je pro ně přechodný stav a přechodné místo. Podstatou očistcového stavu je dočasné vyloučení duše z oblažujícího patření na Boha. Na základě předchozího zvláštního soudu má však duše jistotu, že tento stav a místo jsou přechodné, a že dosáhne úplného spojení s Bohem. Duše však zatím trpí, protože k její odloučenosti od Boha se váže další utrpení, mající smyslový ráz (95). Zdá se, že toto smyslové utrpení má vyrovnat jistou upřílišněnost náchylnosti duše ke spojení s tělem, která zůstala v duši daného člověka po smrti.
Odpuštění dosud neodpuštěných hříchů se děje úkonem lítosti (96), ale pouze v pozemském životě, totiž při spojení lidské duše s příslušným tělem. To znamená, že lítost jako pronikavá změna v duši, zahrnující příklon k Bohu a odklon ode všeho, co souviselo s hříchem, důsledně proniká také dané tělo. Tento úkon lítosti, který je v duši vzbuzen po příchodu do očistce, nepůsobí ani zrušení ani zmenšení trestu za hříchy, protože tento úkon už nezasahuje příslušné tělo, neboli je tělesně neúčinný. Z hlediska lidí žijících v tomto světě je tedy očistec především stav duše, zatímco místo, kde se tato očista děje, je proměnlivé.
Duše zesnulých podstupují očistcové tresty ochotně a v blahé naději, že jejich utrpení je dočasné, resp. že je v něm proces umenšování trestu a oslabování utrpení až do jeho úplného vyloučení s tím, jak se samy duše zdokonalují v lásce k Bohu. Duše v očistci tedy nepřijímají trest jenom trpně. Přesto, že trest není příjemný, přijímají jej ochotně, ba dokonce po něm touží, aby se překonávám překážek vedoucích k dokonalosti zbavily nedostatků tvé lásky.
Učení katolické církve o očistci se vyvíjí především z ideje spravedlnosti a odplaty. Svědčí o ní však také Písmo svaté. Nejjasnější doklady víry v očistec nacházíme ve II. knize Makabejské (12, 39-46): Po slavném vítězství nad Gorgiášem zpozoroval Juda Makabejský, že někteří z padlých bojovníků měli pod šatem ukryté modloslužebné předměty ukořistěné v boji. To bylo zákonem zakázáno, takže převládlo přesvědčení, že toto jejich provinění bylo příčinou jejich smrti. Přesto však obrátivše se k modlitbě prosili, aby na to provinění, které se stalo, bylo zapomenuto. Šlechetný Juda napomínal lid... a učiniv sbírku, poslal dvanácte drachem stříbra do Jeruzaléma, aby byla podána oběť za hříchy mrtvých, dobře a zbožně smýšleje o vzkříšení, - kdyby totiž nebyl měl naděje, že padlí vstanou, bylo by se domnívati, že bylo zbytečno a neužitečno modliti se za mrtvé a maje na zřeteli, že ti, kteří zbožně zemřeli mají výbornou odměnu složenou. Proto svatá je myšlenka za mrtvé se modliti, aby hříchů byli zproštěni.
Z toho jasně vyplývá, že duše mrtvých mohou přijímat pomoc od svých bližních, kteří ještě žijí v tomto světě a na jejich přímluvu mohou být zbaveny hříchů. Je tedy očistec. Modlitby a oběti věřících jsou prospěšné zemřelým, pokud jsou v očistci, i když zemřeli zbožně a svatě, neboť jim může ještě zbývat odpykání časných trestů.
Další místo z Písma svatého, podporující křesťanské učení o očistci, je v listu sv. Pavla Korinťanům (I Kor 3, 12-15). Apoštol uvádí, že dílo každého bude zkoušeno ohněm, tozn. soudem Kristovým. Tím může být poslední soud na konci světa, nebo zvláštní soukromý soud po smrti každého člověka. Ten ukáže, co bylo věčného v působení člověka, a co jen lidského, pomíjivého. Vše ryze lidské, neproniknuté božským, pomine. Dílo samotného evangelia zůstane, ale práci apoštolově se nedostane vytoužené odměny, protože nebyla odvedena správně. On sám se zachrání, ale ne bez obtíží a trestu (oheň). Jde tu o Boží soud, který může být vykonán už zde na zemi, určitě však jím apoštol projde po smrti. Onen trest pak nastupuje po smrti, totiž v očistci.
Apoštol tedy pojednává o dvou druzích spásy: o spáse bez ohně, a o spáse skrze oheň. Vezme-li se toto podání Písma svatého (I Kor 3, 12-15) samo od sebe, může být různě vykládáno. Pravý význam to však nabývá jedině v nauce a životě Církve nebo v pevné ustálenosti křesťanské tradice (97).
Od nejstarších dob nacházíme u církevních Otců, jakož i v bohoslužbě doklady víry v očistec. Tak ve druhém století se Tertullian v souvislosti s učením o duších v očistci odvolává na slova evangelia: Vyrovnej se rychle se svým protivníkem, aby tě snad tvůj protivník nevydal soudci a... ty abys nebyl uvržen do žaláře. Vpravdě ti pravím: Nevyjdeš odtamtud, dokud nezaplatíš poslední haléř. (Mt 5, 25-26) Jinde uvádí, věrná žena se modlí za duši zesnulého manžela, zejména ve výroční den jeho úmrtí (98).
Eusebius uvádí v záznamu o pohřbu Konstantina Velikého, že tělo zesnulého knížete bylo vysoko vyzdviženo a množství oplakávajících lidí se modlilo a přinášelo oběti za pokoj jeho duše. Stalo se to dle posledního přání zbožného panovníka, který vybudoval v Cařihradě velký chrám na počest apoštolů, aby na něj pamatovali věřící, až opustí svět (99).
Ve čtvrtém století též sv.Ambrož dosvědčuje, že věřící milánské křesťanské obce konají oběti za zesnulé, a to v den jejich smrti, a i v některých dalších dnech po smrti.
Rovněž sv. Cyril Jeruzalémský píše: Vzpomínáme na všechny věrné zesnulé, ve víře, že prosby, které vysíláme, prospějí jejich duším (100).
Sv.Efrem píše: Zapřísahám vás, bratři a přátelé moji, ve jménu Boha, který mi velí vás opustit, abyste na mne pamatovali, když se shromáždíte na modlitby. Modlitby žijících jsou dobrodiním pro duše zesnulých.
Sv.Jeroným píše v soustrastném listu k Pammachiovi, po smrti jeho manželky Pavlíny: Jiní mužové pokrývají fialkami a růžemi hroby svých žen. Náš Pammachius skrápí posvátný olej Pavlínin balzámem almužny.
Sv.Jan Zlatoústý píše: Nebylo bez dobrých důvodů uloženo od apoštolů, aby se konala pamětní modlitba za zesnulé, poněvadž dobře věděli, že jim z ní vzejde velký prospěch.
Sv.Augustin, který žil na počátku 5. století, má ve svém díle tolik podrobností o očistci, že ho mnozí protestanté omylem považovali za původce tohoto článku víry. Ve skutečnosti to však bylo jen ohlasem víry rozšířené v Božím lidu. Očisti mě, můj Bože, volá světec, v tomto životě a učiň mě takovým, aby nebylo třeba očistného ohně! Se stejnou vroucností prosí za duši zesnulé matky: Ó, Bože srdce mého, prosím Tě za hříchy matky své... A vnukni, Pane Bože můj, svým služebníkům, bratřím mým, jimž sloužím hlasem, srdcem i perem, aby vzpomínali u oltáře Tvého, Moniky, služebnice Tvé... (101)
Rovněž Cyprian, Hilarius a řada jiných učenců dosvědčuje jednotu přesvědčení, že křesťané očekávají svou odměnu za dobrý život a trpí, dříve než se budou moci dosáhnout věčné blaženosti. Víra v očistec tedy není dodatečným výmyslem teologů, nýbrž patří k původnímu obsahu víry vykoupeného Božího lidu.
O víře Božího lidu v očistec svědčí od počátku také nápisy na raně křesťanských náhrobcích v římských katakombách: Na náhrobku sv. Vavřince je uvedeno: Damasus věnuje oltáři ozdobu s prosbou vzhlíží ke svatému mučedníku, spoléhaje na jeho zásluhy. Jinde zase možno číst: Bože, dopřej, aby duše Nektariova byla připočtena ke svatým... Pane, ať není zastíněna duše Venerajina! Na mnohých náhrobcích je vyobrazen Spasitel jako soudce a jemu po boku svatí, kteří jsou přísedícími u soudu, čímž je naznačena důvěra v jejich přímluvu za duše zesnulých.
Hluboká víra Božího lidu v možnost pomoci duším zesnulých je vyjádřena v bohoslužbě. Bohoslužebné knihy potvrzují, že modlitba za zesnulé sahá do nejstarších dob. Už první křesťané vyjadřovali vzpomínku za zesnulé ve mši svaté. Obětovali za jejich duše nejen mši svatou a přímluvné modlitby, ale také almužny a jiné projevy dobročinnosti. Tertullian byl patrně první, kdo se ve svých úvahách teoreticky zamýšlel nad obsahem těchto přímluv při mši svaté. Přitom jasně rozlišoval mezi mučedníky, kteří jsou zcela svatí, a proto je ctíme a připomínáme při mši svaté, aby se za nás přimlouvali u Boha. Pak jsou to ale ostatní křesťané, kteří opustili tento svět, a za ty se modlíme. Přitom od počátku křesťané věřili, že cílem přímluvných modliteb za duše těchto zesnulých je usnadnit či uspíšit jejich očišťování. Ovšem teprve od přelomu prvého a druhého tísiciletí si církev vyhrazuje zvláštní den pro slavení památky všech všech věrných zemřelých křesťanů, jejichž duše jsou v očistci. Tento svátek zavedl sv.Odilo, opat v Cluny, a odtud se šířil do okolí.
S jistými odchylkami uznává očistec a věří v očišťování duší také vykoupený Boží lid východního obřadu. Očistec našel znamenité obhájce mezi Řeky jako Eustratia, který napsal apologii nauky o očistci (102). Také na všeobecném církevním sněmu v Cařihradu (r.680) uznali Řekové prospěšnost modliteb za duše v očistci. Teprve od l0. století začali pronášet některá mylná učení, jako že duše mohou být v očistci očištěny nejen od časných trestů a všedních hříchů, ale také od věčných trestů a smrtelných hříchů. Když se na sněmu v Lyonu (r.1274) jednalo o sjednocení Božího lidu, byl vznesen také požadavek, aby Řekové uznali přesné katolické učení o očistci. Císař Michael sice poslal jménem východních biskupů souhlas s tímto učením, protože je tradičně učili řečtí církevní Otcové. Přesto se v řeckém kulturním okruhu vykoupeného Božího lidu nadále udržovalo odchylné pojetí očistce. Když se znovu jednalo o sjednocení Božího lidu na sněmu florentinském (r.1438-1439), Řekové uznávali, že se smrtelné hříchy v očistci neodpouštějí, nýbrž jenom všední, a se zde očisťují duše od dočasných trestů. Lišili se pouze v povaze očistcových trestů. Obřadní knihy řecké pravoslavné církve jasně mluví o očistci a také pohřební obřady nasvědčují této víře. Proti tomu pravoslavné vyznání víry popírá, že by člověk měl ihned po smrti snášet časné tresty. Konečný rozsudek se prý nevynáší hned po smrti, nýbrž se odkládá až k poslednímu soudu. Během doby mezi smrtí jedince a posledním soudem může Bůh odpustit duši různá provinění, a také je odpouští, když pozůstalí za duše zesnulých prosí a konají oběti. Jednotlivé sekty východní církve jako Arméni a Nestoriáni neuznávají očistec.
Vcelku myšlenka na zemřelé je v Božím lidu natolik zakořeněna, že ji nemohli odstranit ani protestanté. Je příznačné, že předchůdci protestantismu, Viclef a Hus se neodvážili nauky o očistci, která byla tak hluboce zakořeněna v Božím lidu, že se důvodně obávali postavit se proti ní. Teprve Luther zavrhl učení Božího lidu o očistci. Avšak ani on nezavrhl toto učení jednoznačně a naráz, nýbrž v několika fázích. Předně se nejdříve postavil proti odpustkům. Způsob používání odpustků v dějinách církve měl totiž velké slabiny, protože to bylo v rukou lidí, takže nebylo vždy bez vady. Potom lze však u Luthera sledovat, jak přecházel k popírání samotné možnosti odpustků, až posléze zamítl jakékoli spojení mezi pozemsky žijícími věřícími a dušemi zesnulých. Popřel tedy samotný očistec. Nejzavilejším odpůrcem nauky o očistci však byl Kalvín.
Protestanté uváděli proti nauce Božího lidu o očistci vlastně dva důvody. Praktický a naukový. Praktický důvod se vztahuje k jejich zápasu proti zneužívání hierarchie; přitom souvisí zejména s jejich bojem proti zneužívání praktického udělování odpustků a přímluvných modliteb za zesnulé. Naukový důvod pochází z jejich vysvětlování nadměrných zásluh Ježíše Krista při vykoupení Jeho Božího lidu; resp. z ospravedlnění jako něčeho právního, co učinil Kristus sám, bez ohledu na účinnou spolupráci člověka. A dále naukový důvod pochází z předpokladu víry, jako z úplné důvěry v odpuštění.
Po pádu do racionalismu si protestanté utvořili dle svého mínění pohodlnější eschatologii, než k jaké je zaváděli Luther s Kalvínem. Každému člověku, dobrému i zlému, se dostává podle novoprotestantského učení přiměřené odplaty. Tuto odplatu nemůže nikdo popřít, protože se shoduje se zdravým rozumem a vyžaduje ji spravedlnost samotného Boha. Všechno ostatní jsou prý přidané zbytečnosti. Co se týká posmrtné blaženosti duší ctnostných lidí, nový protestantismus souhlasí se starým, avšak výrazně se od něho liší v otázce pekelných trestů. Nový protestantismus rozhodně popírá věčnost pekelných trestů. Bůh prý nemůže trestat časné viny věčnými tresty. Naopak, spíše poskytuje duším hříšníků po smrti, aby se snášením trestů napravily. Duše očištěné těmito tresty budou zakoušet nebeskou blaženost, ovšem nikdy v takové míře, jako duše ctnostných, protože vzpomínka na předcházející neřestný život bude vždy umenšovat jejich blaženost. Tak tedy samotné nebe, do něhož nakonec přicházejí duše všech lidí, ať ctnostných nebo neřestných, v prvním případě ihned, ve druhém o něco později, je u těchto novoprotestantů rozděleno na dvojí - jedno lepší, opravdové nebe, druhé horší, neúplné.
Tento posun v protestantských názorech o posmrtném životě připravovali jejich čelní představitelé. Rozumové důvody je totiž přivedly k uznání, že nějaké očišťování duše po smrti musí být. Tak praví Leibniz: Doba očišťování trvá tak dlouho, dokud je třeba, aby duše poznala zlobu svého předcházejícího trestuhodného chování.
Rovněž Kant filozoficky zdůvodňuje potřeby a trvání nějako středního stavu duše po smrti: Kdyby se učilo, že pekelné tresty jsou jen dočasné, bylo třeba se obávat, že by mnohý řekl: Mám naději, že je přetrpím. Kdyby se ale naopak tvrdilo, že pekelné tresty vůbec nejsou, mohla by vzniknout naděje, uniknout úplně bez trestu i po nejneřestnějším životě. Lituje-li člověk v posledním okamžiku svých hříchů, musel by duchovní, který by mu poskytoval útěchu, uznat za nelidské a ukrutné, kdyby mu měl zvěstovat věčnou záhubu. Vzhledem k tomu, že kněz nestanoví nějaký střední stav mezi věčnou záhubou a úplným osvobozením, následně musí poskytovat kajícníkovi naději na osvobození, tj. slíbit, že kajícného hříšníka třeba i v posledním okamžiku života promění v bohumilého člověka. Toto Kantovo mínění se přibližuje katolické věrouce, ale s tím, že kněz neslibuje, nýbrž ve svátosti smíření skutečně proměňuje kajícného hříšníka v bohumilého člověka, a to i v posledním okamžiku života.
Lessing, vůdce protestantských racionalistů, pojednává o očišťování duší takto: Onen střední stav, ve který církev tradičně věří a jemuž učí, neměli naši reformátoři tak docela zavrhovat (navzdory pohoršujícímu zneužívání v záležitosti odpustků). Není ničím jiným než polepšujícím peklem Platonovým.
Také Herbart zastává názor, že duše hříšného člověka musí být po smrti očisťována útrapami, než dospěje k dokonalosti (103).
Schelling uznává očišťování duší za nutné a hájí je, třebaže nikoli ve shodě s učením katolické církve.
Slezští pastorové ve své proklamaci z roku 1862 uvádějí proti reformátorům v záležitosti očistce, že starší i novější protestantští bohoslovci vystupovali prý vždy jen proti slavným církevním modlitbám za zemřelé, avšak nikdy nebránili tomu, aby se konaly soukromé modlitby za zesnulé, neboť duše se po smrti očišťují (104).
Dnešní protestantští teologové nevybočují z mezí podobného racionalismu. Pokud promýšlejí otázku posledních věcí člověka důsledněji, tedy ve směru psychologizace, kdy spojení lidí žijících ve světě se zesnulými omezují na soucit (105).
Odkazy
67) I Kor 2, 9; II Kor 12, 3-4.
68) II Mak 12, 42-46; I Kor 3, 10-15.
69) Sv.Tomáš Akvinský, Summa contra gentiles, IV, 91.
70) S.Morenz, Äegyptische Religion, Stuttgart 1960; M.Brillant, R.Aigrain, Histoire des Religion, I, Paris 1953; H.Frankfort, Ancient Egyptian Religion, New York 1948.
71) V.Lesný, Buddhismus, Praha 1948; S.Rádhakrišnan, Indická filosofie, I,II, Praha 1961-62; A.F.Wright, Buddhism in Chinese History, London 1971; D.T.Suzuki, An Introduction to Zen Buddhism, New York 1964.
72) R.C.Zaehner, The Dawn and Twilight of Zaroastrism, London 1961; M.Molé, Culte, mythe et cosmologie dans l´Iran ancien, Paris l963; J.Darmesteter, Le Zand-Avesta, Paris 1960.
73) Josephus Flavius, Válka židovská, III, 8, 5; Pozn. Josephus Flavius byl stoupencem farizejské školy.
74) Josephus Flavius, Válka židovská, II, 8, 14; Starož., 18, 1,3.
75) Mal 4, 5-6; Mt 17, 10, Lk 1, 17.
76) Kabbalah označuje původně ústní podání, později však mystickou tradici.
77) Josephus Flavius, Válka židovská, II, 8, 11.
78) M.P.Nilsson, Geschichte der griechischen Religion, München 1961; H.J.Rose, A Handbook of Greek Mythology, New York 1958; W.K.C.Guthrie, The Greek and Their Gods, London 1950.
79) Homér, Odysseia, zpěv XI, XXIV, s.134-149, 290-297, Praha 1940.
80) W.Jaeger, The Theology of the Early Greek Philosophers, Oxford 1947; J.Adam, The Religious Teachers of Greece, Edinburgh 1909;
81) A.E.Taylor, Plato: The Man and His Work, London 1955; F.Novotný, O Platonovi, III, Praha 1949, s.364, 392-395, 431-440.
82) Plato, Ústava, závěr.
83) Plato, Theaites, 176 B.
84) Plato, Faidon, 69 B; Menexenes, 246 B.
85) Plato, Gorgias, 478 A - 480 B; Protagoras, 326 E.
86) Plato, Alkibiades II., 148 C.
87) Plato, Faidros, 250 A.
88) J.Ratzinger, Úvod do křesťanství, Řím 1982 Kř.ak., s.243-244.
89) Ovidius Publius Naso, Proměny, kn.X.
90) Vergilius Maro Publius, Aeneas.
91) Sv.Augustinus Aurelius, De Civitate Dei, kn.XXI.
92) H.Pohlenz, Die Stoa: Geschichte einer geistigen Bewegung, Göttingen 1955
93) Sura XIX Maria, 67.
94) R.Pettazoni, L´onniscienza di Dio, Torino 1955; Z.Kulcsárová a kol., Světové mytologie, Praha 1973.
95) Sv.Tomáš, Sent.,IV, 21q., Is,Iq,c.3.
96) Sv.Tomáš, De Malo, 7, 11.
97) L.P.Arendzen, Purgatory and Heaven, New York 1960; R.W.Gleason, The World to Come, New York 1958.
98) Tertullian, De Monogam., X.
99) Eusebius, k I., c. 71.
100) Sv. Cyril Jeruzalémský, Katech., n.9, 10, 328.
101) Sv.Augustin, Vyznání, kn. IX.
102) V.Loch, Das Dogma der greichischen Kirche vom Purgatorium, Regensburg 1840.
103) J.F.Herbart, Lehrbuch der Psychologie, 2.vyd. s.201.
104) Gutachten der evangelischen Kirchenprovinz Schlesien,
Breslau 1862.
105) P.L.Landsberg, Zkušenost smrti, Praha 1990, s.134, 198.
Kdo nedošel pokoje?
Jisté okolnosti přiměly Elvina Prizea, důstojníka kriminální policie z Metropolitní ústředny v Londýně přenocovat v červnu roku 1969 v hotelu v jednom malém městě, protože nestihl poslední vlak do Londýna. O všem, co se mu přihodilo neobvyklého, učinil podrobný záznam. Vybíráme z něho některé důležité úryvky.
"Byl jsem na smrt unaven a hrozně se mi chtělo spát. Především jsem toužil po osvěžující koupelně. Když jsem vyrazil do koupelny, potkal jsem v mezipatře ženu, oděnou do dlouhých staromódních šatů. Zdvořile jsem ji pozdravil a popřál "dobrý večer", ale ona mne minula bez povšimnutí jako bych byl vzduch. Zřejmě jsem pro ni vůbec neexistoval. Její chování mi sice připadalo dost zvláštní, ale omlouval jsem ho ženským studem a značnou nechutí dát se oslovovat neznámými muži zejména uprostřed noci. Třebaže mě tato podivně vymóděná dáma překvapila, přesto jsem byl dalek toho, abych ji pokládal za nějaké zjevení...
Po návratu do pokoje jsem ulehl do postele, zhasl světlo a přemožen únavou okamžitě jsem usnul. Asi kolem půl druhé v noci mě probudily tupé údery a zvuky, které jako by vycházely z podlahy. Rozsvítil jsem a hned všechen hluk ustal. Zamrazilo mě. Když jsem se přesvědčil, že v pokoji opravdu jinak nikdo další není, a z opatrnosti jsem zastrčil hodinky a náprsní tašku pod polštář, znovu jsem zhasl. Rušivé zvuky se oné noci opakovaly stejným způsobem ještě dvakrát - kolem tří hodin a ve čtvrt na pět ráno. Pokaždé mě velmi nepříjemně zamrazilo.
Když se tyto podivné zvuky opakovaly potřetí, měl jsem skutečně nahnáno, takže jsem nechal světlo rozsvícené. Nepříjemné rušivé zvuky ustaly a já jsem spal klidně až do rána."
Asi týden po svém nočním zážitku se inspektor Prize náhodně seznámil s jiným kriminalistou, pocházejícím z tohoto městečka. Když se mu zmínil o tom, jak se špatně vyspal v onom hotelu v jejich městečku, dostalo se mu překvapivé odpovědi. Kolega mu potvrdil, že daný hotel je opravdu vyhlášený tím, že se v něm dějí takové podivnosti.
"Tak s tím něco dělejte, aby to bylo v pořádku."
"To není tak snadné. V tom hotelu se asi před padesáti léty stala tragická událost."
"O co šlo?"
"Dne 30.srpna 1920 se tehdejší majitel hotelu Henry Stoley v záchvatu zuřivosti vrhl na svou manželku a rdousil ji, až zůstala na zemi bezvládně ležet. Na místo činu se posléze dostal soudní lékař, aby provedl ohledání. Dr.Bertrand Spielberg shledal, že oběť během zločinu musela ležet na nějaké tvrdé ploše, zřejmě na podlaze. Smrt nastala až za dvě hodiny po rdoušení. Mezi vražedným zápasem majitele hotelu s vlastní ženou a její smrtí tedy existovala podle policejního protokolu určitá časová mezera. Také sluchové vjemy, které zaregistroval Prize při svém noclehu v hotelu, trvaly asi dvě hodiny. I když se hrozivé příznaky vyskytují na stále stejném místě, dějí se zřejmě podle vlastní pravidelnosti. To, co zažil inspektor Prize, připomínalo zvukové opakování události související s hrdelním zločinem, který se zde udál před půl stoletím. Dlužno ještě dodat, že pachatel zločinu Stoley se dostal před soud, který ho odsoudil do vězení, třebaže trest nebyl nejtěžší, totiž pět let vězení, protože soud přihlédl k některým polehčujícím okolnostem, jako bylo jednání v afektu.
Četnými legendami je opředený případ tzv. bílé paní neboli paní Perchta, o níž se tvrdí že straší v různých zámcích, hradech a panských domech. Taková přízračná postava byla dříve údajně často zaznamenávána v zámku Bernsteil v rakouském Burgenlandu. O jejím výskytu v roce 1926 je k dispozici na 26 písemných nezávislých svědeckých výpovědí, které se ve většině svých rysů shodují. Skoro ve všech místnostech zámku bala sledována zvláštní zář, která při pozornějším sledování vytvářela obrysy drobné ženské postavy. Postava s typicky uherskou ozdobou na hlavě a v bílém závoji se vznášela po schodech nahoru a dolů. Sotva na ni někdo promluvil, okamžitě se rozplynuly její tvary tvořené mihotavým světlem.
Místní obyvatelé si to vykládají v návaznosti na zápis staré kroniky. Podle toho má jít o zjevení manželky bývalého majitele zámku v 16.století. Ten ji údajně přistihl při nevěře a dal ji bez milosti uvrhnout do hladomorny, kde nevěrnice zahynula hladem.
Takové výklady zápisů dávných kronik samy o sobě poskytují bohatou a přitažlivou látku pro uplatnění lidské fantazie, jež pak u některých zasněných nebo přecitlivělých bytostí svádí k tomu, aby v každém podivně lomeném svitu měsíčních paprsků viděli záhadné zjevení. Potom se může zdát, že není jisté, co bylo dříve a co později. Zda nebyla napřed pověst spojená s bujnou fantazií ohledně bílé paní a teprve potom zprávy o jejím zjevení, anebo naopak napřed záhadný zjev a potom její výklad. Jakmile se ale vyskytuje soubor "záhadný zjev" plus "jeho interpretace" podle dávné kroniky, je vděčná to látka pro různé parapychology, kteří to vše ještě ověnčí složitou terminologií.
V průmyslově vyspělé společnosti se ukazuje, že se nějaké místně známé strašidlo nezastaví ani před novodobou vojenskou technikou. V Muzeu letectví na letecké základně Castle Air Force Base ve střední Kalifornii v USA je vystaven starý bombardér B-29 ze druhé světové války. K tomuto exponátu se vztahují jistá svědectví živých lidí ohledně posmrtného působení jeho zemřelé posádky. Výstavní exponát byl doplněn součástmi dalšího stroje stejného typu. Mechanici získali tyto součástky z jiné vojenské základny, kde je další středisko historické vojenské techniky, tzv. China Lake Naval Weapons Center. Už při rozebírání a opětovné montáži jednotlivých dílů tvrdili zaměstanci, že cítí přítomnost něčeho znepokojivého, co jim nahání husí kůži. Seržanta Nicka Richardsona a další mechaniky k smrti vyděsilo, když se v jejich přítomnosti zničehonic jedny z dveří na trupu letounu samy od sebe třikrát otevřely a znovu zavřely. Kromě nich tam nebyl přítomen nikdo, kdo by to mohl způsobit. Předměty, které ležely na pilotních sedadlech, nevysvětlitelným způsobem mizely, aby se vzápětí objevovaly na úplně jiných místech. Zdálo se, jako by si něco chtělo uvolnit sedadla. Štábní důstojník Peter Kreuz objevil na jedné fotografii kabiny střelce na zádi letadla rozmazanou "skvrnu", o níž nebyl schopen říci, jak se dostala na negativ. Tahle zvláštnost se podobala slunečnímu svitu pronikajícímu zvířenými částicemi prachu. Další letecký důstojník Michael Berger údajně v nočních hodinách sledoval v pilotní kabině nějakou postavu, která okamžitě zmizela, když se dostavila přivolaná policie a všechno ozářila svítilnami. Tato příležitost se stala vítaným soustem pro místní spiritistický kroužek. Spiritisté uspořádali v trupu letadla seanci, při níž jim citlivá osoba používaná jako médium měla údajně sdělit, že zjevení má vztah k jistému Edgaru Plummerovi, který tam jako palubní střelec přišel o život v letecké bitvě.
V USA, Velké Británii a různých evropských státech se čas od času vyskytují zprávy o takzvaných přízračných stopařích, kteří vyhledávají oblíbené dálnice a velmi znepokojují některé řidiče.
Tak jeden řidič zastavil 25.června 1980 na dálnici č.65, vedoucím z Little Rocku ve státě Arkansas nějakému stopaři. Stopující vzbuzoval dojem nenápadného a vcelku spořádaného mládence. Když nasedl do auta, tak se nějakou dobu bavili o tom, jak jsou některé věci na tom světě špatné, a pak se stopař najednou zmínil o druhém příchodu Ježíše Krista. V tom okamžiku zmizel z auta. Když nějakou dobu bylo ticho, řidič pohlédl na spolujezdce a zjistil, že je pryč. Přitom auto jelo velkou rychlostí a z auta se nedalo nepozorovaně vyskočit. U prvního motorestu zastavil řidič u policie a ohlásil jí tuto událost.
"To už jste dnes pátý případ stejného druhu!" odpověděl mu policista.
Měli snad všichni stejné halucinace? Anebo prožívali něco, co mělo základ ve skutečnosti? Ani ne za týden se na jiném úseku zmíněné dálnice opakoval podobný případ. Tentokrát vidělo a slyšelo záhadného stopaře dokonce několik spolujezdců současně. Byla to davová hysterie, nebo realita?
Na úseku o délce asi tří mil silnice vedoucí kolem Sheffieldu ve Velké Británii se už od uvedení silnice do provozu v roce 1987 vyskytují podivné věci. Řidiči si vypravují o náhlém podivuhodném zážitku, při kterém takřka bytostně zakoušejí přítomnost nějaké osoby. V autech se přitom projevují náhlé citelné změny v teplotě, kdy nastává pronikavé ochlazení. Současně si řidiči i spolujezdci začínají shodně stěžovat na nepříjemný plesnivý zápach. Někteří z řidičů dokonce uvádějí:
"Viděli jsme v autě rozmazanou temnou postavu."
"My jsme viděli něco podobného zase ve světle zapnutých reflektorů", tvrdili jiní řidiči.
Daný silniční úsek se také vyznačuje výskytem záhadných technických poruch na vozidlech, jako je vynechávání motoru, pokles výkonu motoru a samočinné snížení se rychlosti. Tyto poruchy stejně podivně mizí po průjezdu daným úsekem silnice. Byla zde prováděná četná měření, ale žádné z nich neukázalo nic neobvyklého. Sledování okolí daného úseku silnice ukázalo přítomnost starého hřbitova. Je ovšem otázka, zda to, že tento úsek silnice je úsekem častých dopravních nehod, lze vysvětlovat jen vyděšenou odezvou řidičů na ponuře vyhlížející hřbitov.
Dr.Paul S.Amaro z USA píše o zvláštní mohyle, která se tyčí stranou od silnice č.116 u města North Salem ve státě New York. Tato mohyla byla kdysi upravena tak, že její horní část představuje nějaké zvíře podobné psu. Mohyla stojí na cestě vedoucí několik mil vzdálenému pravěkému kamenolomu. Čas od času, pokaždé brzy ráno se tato mohyla stává středem podivných událostí. Svědkové nezávisle na sobě udávají:
"Viděli jsme tam nějaké postavy. Byly to zahalené postavy, ale pohybující se. Když jsme přijeli blíž, tak se ztratily."
Po několika zprávách o těchto jevech se na místo sjeli senzacechtiví novináři a fotografové. Na fotografiích se někdy objevují jasné koule a světla obklopující tuto mohylu. Geografická měření zde zachytila značné odchylky v magnetickém poli. Když se návštěvníci dotknou některých míst kamenné mohyly, zakoušejí výrazné pocity: u některých jsou to pocity libosti, ale někteří z návštěvníků přitom zhroutili a prožívali jakýsi kolaps. Geologové šetření zjistili, že uvedený útvar se nachází v ohnisku všech dávných kamenolomů, které byly objeveny hlavně severně od něho. Možná, že je to všechno dáno výskytem zvláštních geopatogenních zón, ale prokázáno to nebylo.
Jisté je, že blízko tohoto útvaru u North Salemu se v oblasti Croton Falls u New Yorku se vyskytuje jiné podivné místo. Je to Magnetic Mine Road. Začátkem dvacátého století se tam dolovala kvalitní železná ruda. Půda zde obsahuje velké množství magnetitu, tj. železné rudy v nejčistší podobě. Podobně jako v ruském Magnitogorsku na Uralu se na tomto místě projevují silné magnetické úchylky. Středisko magnetických poruch se nachází právě vedle vchodu do zdejšího kamenolomu. V minulých letech byly právě v této oblasti zaznamenány činnosti nevysvětlených létajících předmětů a pohybujících se malých bytostí.
V roce 1992 objevili američtí badatelé v oboru anatomie výskyt stopového množství magnetitu v lidském mozku. Celý lidský organismus je samozřejmě určitý elektrolyt. To by mohlo přinést odpověď na otázky ohledně působnosti změn magnetického pole v okolí člověka na změny vnitřního lidského prostředí. Snad tento objev přispěje k objasnění, proč mnozí lidé na určitých místech, která též vykazují značný výskyt magnetitu, stále vydávají svědectví o nějakých podivných zážitcích. Souvislost přitom není docela přímočará. Není jisté, zda někteří citliví lidé v prostředí porušeného magnetického pole vnímají porušeně nebo mají halucinace. Rovněž není jisté, zda v oblastech s vysokým podílem magnetitu v půdě nejsou trvale nebo dočasně (třeba jen za zvýšené vlhka a tedy větší půdní vodivosti) natolik uvolněné či porušené časoprostorové souvislosti, že lidské vědomí zde dokáže vnímat věci a události, které se jinak vymykají lidským smyslům nebo jsou pro naše smysly časově dávno odlehlé. Rozhodně je jisté, že ani ten, jehož duše po smrti nedošla pokoje v Bohu, není sám o sobě schopen jakkoli působit posmrtně v tomto světě. Lidská duše oddělená po smrti od těla a světa je sama o sobě zcela nehybná, nemůže získat žádné zásluhy ani působit škody jak sobě tak druhým lidem.
Bez ohledu na to, zda či do jaké míry se na vzniku a udržování pověstí o podobných strašidlech, majících vztah k mrtvým lidem, podílela obrazotvornost či přecitlivělá vnímavost některých žijících lidí, dlužno říci jedno. Totiž ani ten z lidí, který snad nedošel po smrti pokoje v blaženém patření na tvář Všudypřítomného naprosto dokonalého, člověku osobně blízkého Boha, není sám o sobě schopen jakkoli posmrtně působit v tomto světě. Ať už člověk zemřel smířen s Bohem nebo opustil svět tragickou smrtí, není jeho duše oddělená od rozpadlého těla, schopna sama nijak působit ve světě. Duše oddělená od těla zůstává nehybnou duchovou podstatou, která bez Boží milosti je sama naprosto nemohoucí působit zde ve světě ani příznivě ani záporně. A přesto by člověka tolik zajímalo, co vůbec může lidská duše po smrti dělat.
8. Zamyšlení: Stav lidské duše oddělené od těla
Trvání lidské duše oddělené od těla vyplývá z toho, že každý prostý tvar, který vnitřně nezávisí na látce (hmotě), může trvat a skutečně také trvá nezávisle na hmotě. Lidská duše je prostý tvar, který vnitřně nezávisí na hmotě. Proto trvá dále i po rozkladu těla.
Přitom je ale třeba dokázat, jak zůstává lidská duše po oddělení od příslušného těla, jednotlivě ozvláštněna, takže zůstává nadále duší někoho určitého, a není to jediná neurčitá duše, která by patřila všem lidem. Lidská duše má přesažný vztah k příslušnému tělu, které se osobitě liší od těla jiných živočichů. Tento přesažný vztah zůstává i v duši oddělené od těla, které se už obrátilo v prach. Ona zvláště odlišná duše je zvláště odlišena svým vztahem k příslušnému tělu podle vztahu podobného tomu, jaký je mezi lidskou duší a lidským tělem, a tento zvláštní vztah zůstává v duši odpojené od těla, takže duše tím zůstává jednotlivě ozvláštněna (106).
Vzhledem k tomu, že lidská duše tvoří spolu s tělem přirozenou složeninu, která je jedna a je podstatná, tedy je pro tuto duši dokonalejší, aby byla spojena se svým tělem, než aby byla od něho oddělena. Je-li nespojena se svým tělem, je v ní zvláštní zaměření právě k tomuto určitému tělu. Tato nenaplňovaná přirozená zaměřenost k danému tělu, a nikoli jinému tělu, vyznačuje stav před spojení s tělem a po oddělení od těla. Stav oddělení od těla je tedy předpřirozený či předpřirozenostní (prenaturální). Proto také lidská duše oddělená od svého těla, přirozeně touží po spojení se svým tělem. To odpovídá dogmatu o všeobecném vzkříšení těl. Duše se však nemůže znovu spojit se svým tělem docela libovolně, protože mu vtiskuje tvar samotnou svou přirozeností, a nikoli výkony, jež závisejí na její vůli (107). Duše oddělená od těla žije mimo svět hmotný a nedokáže se sama od sebe spojovat s hmotou. Je tedy vyloučeno, aby se duše po oddělení od svého těla spojovala s jiným tělem.
Vůle lidské duše oddělené od těla
Každá lidská duše po tělesné smrti má vůli nezměnitelně ustálenou vzhledem k poslednímu cíli. Příčinou toho je, že duše podle své vnitřní způsobilosti soudí dobře nebo špatně o svém posledním cíli. Tato její způsobilost se může měnit, pokud je spojena s tělem. Tělo je jí dáno, aby pomáhalo dosáhnout jejího cíle. Sotva je však oddělena od těla je ukončen jakýkoli její postup k poslednímu cíli. Pokud tedy cíl navždy nepozbyla tedy nezměnitelně spočívá v jeho dosahován (108).
Dokud zůstává ve vůli člověka schopnost chtít něco jako poslední cíl, touha po tom cíli se nemění. Mohla by se měnit jedině touhou po vytouženější věci. To je možné u lidská duše během pozemského života, dokud je spojena s tělem, nikoli však, když je od těla oddělena.
Jaké schopnosti zůstávají lidské duši po tělesné smrti? Některé činnosti, které mají základ ve schopnostech duše, nepatří docela duši, nýbrž spojení (duše s tělem), protože se neuskuteční jinak, než prostřednictvím těla, jako je vidět, slyšet a pod. Proto tyto schopnosti příslušejí spojení, kde však duše působí jako činitel, jako tvar je původcem vlastnosti složeného. Některé činnosti však duše vykonává bez tělesného ústrojí, jako rozumění, uvažování, chtění. Když tedy jsou tyto činnosti vlastní samotné duši, potom schopnosti, ze kterých vycházejí, patří duši nejen jako původu, ale i jako podmětu. Tedy po tělesné smrti zůstávají v lidské duši ony schopnosti, jež ve svých činnostech neužívají tělesného ústrojí (109).
Pokud jde o úkony smyslových schopností, některé z nich zůstávají lidské duši po tělesné smrti. Je možno rozlišovat dvojí úkony smyslových schopností: jednak vnější úkony, které duše vykonává prostřednictvím těla, a tyto po zániku těla duši nezůstanou; jednak vnitřní úkony, které vykonává duše sama, a ty duši zůstanou i po smrti těla. To se zdá vycházet z učení Platona, který tvrdil, že duše se spojuje s tělem jako nějaká dokonalá podstata, v ničem nezávislá na těle, a pouze jako hybatel s pohybovaným, což je patrné z převtělování, kterému Plato učil. Protože se však podle něho nehýbe nic, co by nebylo hýbáno, pravil, že první hybatel se hýbe sám od sebe. Tvrdil, že se duše hýbala sama. Podle toho by byl dvojí pohyb duše. Jeden, jímž hýbala sebe, jiný, jímž bylo od ní pohybováno tělo. Filozof to však vyvrací (110) důkazem, že se duše nehýbe sama, a že žádným způsobem nejsou jejím pohybem takové činnosti, jako jsou vidět, cítit aj., nýbrž tyto činnosti jsou toliko pohyby duše spojené s tělem. Proto se musí říci, že úkony smyslových schopností nijak nezůstávají v lidské duši po tělesné smrti, leda snad jako ve vzdáleném základě (111).
Vůle lidské duše oddělené po smrti se podstatně neliší od vůle anděla, nýbrž jen stupněm, neboť vůle toho nejnižšího z andělů je pevnější než vůle kterékoli lidské duše. Jak je tomu s vůlí anděla? Ve vůli anděla jsou jisté úkony nezbytné pro jejich předmět chápaný rozumem jako dokonalé dobro nebo nesmíšené s nějakou nedokonalostí. Svobodná volba je tu vždy shodná s posledním věcným úsudkem, který ji vede, avšak to ona, přijímající toto vedení, způsobuje, že to svobodné rozhodnutí je jednou provždy, je poslední. Rozum anděla je třeba jasně a jednoznačně odlišovat od rozumu lidského právě pro jejich různý předmět. Základem tohoto jasného rozlišování je, že schopnosti, pohotovosti a úkony jsou zvláště rozlišovány svým formálním předmětem.
Anděl, jako přirozeně ryze duchový inteligentní tvor miluje přirozenou, nedvolatelnou láskou nejen blaženost, ale také sám sebe a Boha, svého Původce, neboť nemůže nalézt v těch předmětech nic protivného (112). Anděl nemůže hřešit přímo proti zákonu, který Stvořitel vtiskl do jeho přirozenosti, a který on intuitivně poznává tak, jak je vložen do jeho vlastní bytnosti (113). Jakmile se anděl rozhodl, jeho volba zůstává neodvolatelná a nezměnitelná jako volba Boží.
V čem spočívá lidská duše v očistci, resp. k čemu je její vůle napřímena? Duše v očistci je naplněna dokonalou láskou ke svému nadpřirozenému Původci a dokonalou odevzdaností do Jeho svaté vůle. Není schopna ani v nejmenším se odchýlit od tohoto vrcholného cíle a rovněž se nemůže provinit ani sebemenší netrpělivostí v jeho dosahování. Podrobuje se svému dočasnému odvracení od pozůstatků přílišné závislosti na hmotě, které v ní ulpívají po životě člověka v pravé víře, ale bez dostatečné lásky. Toto odvracení od neblahých stop přílišné závislosti na hmotě se může dít jedině tím, že je duše podrobována opačné závislosti: závislosti na nějaké hmotě opačných vlastností, než jaké má hmota tohoto světa. Dost možná, že tato "hmota" může připomínat něco z fyzikální "antihmoty". Taková logická domněnka sice není ověřitelná, ale může být smysluplným podnětem pro další rozvíjení úvah o povaze posmrtného utrpení lidské duše v očistci. Duše přijímá toto utrpení, v němž je dočasně odvrácena od Boha, ale nikoli k hmotě, nýbrž opačným směrem. Tak přijímá toto utrpení jako důkaz vrcholného Božího milosrdenství, jímž jí Bůh umožňuje zbavit se překážky, která jí brání v přístupu k Bohu.
Odkazy
106) Sv.Tomáš Akvinský, Summa theologica, (S.th.) I, 76, 2k2;
118, 3; Summa contra gentiles, (S.c.gent.) II, kap. 75, 80, 81, 83; S.th., I, 89, 1; 118, 1.
107) Sv.Tomáš, De potentia, VI, 7 k 4.
108) S.c.gent., IV, kp. 95.
109) S.th., III, 70, 1.
110) Aristoteles, O duši, I.
111) S.th., III. 70, 2.
112) S.th., I, 60, 5.
113) S.th., I, 63, 1 k 3.
Labutí píseň
Každý, kdo odmítá posmrtné trvání lidské duše nadané vědomím, nutně tvrdí, že jakékoli poznatky ohledně zesnulých pocházejí výhradně z oblasti psychické zkušenosti žijícího člověka. Domnívají se tedy, že u těch, kdo uvádějí, že získali nějaké poznání ohledně posmrtné působnosti zesnulých, vzniklo toto jejich přesvědčení v jejich vlastní psychice. Tento výklad je nasnadě a nabízí se každému, kdo se na věci chce dívat realisticky. Co si ale počít s těmi četnými případy, které nezapadají do tohoto výkladu, nýbrž naopak navozují opačný závěr? Cožpak opravdu existují věrohodné doklady toho, že by se umírající člověk nebo třeba i člověk zesnulý sám podílel na působení své smyslům dostupné podoby ve vědomí žijícího vnímajícího člověka?
Během první války mezi Barmou a Velkou Británií roku 1866 křižovala jedna válečná loď podél barmského pobřeží, aby chránila jednotky působící ve vnitrozemí před napadením z moře. Jejím kapitánem byl Frederick Marryatt.
Uprostřed jedné jasné noci, kdy loď kotvila u pobřeží, uslyšel Marryatt, jak někdo vstupuje bez zaklepání do jeho kajuty. Napadlo ho, že loď je patrně přepadena barmskými piráty. Proto pohotově vyskočil z lůžka a s pistolí v ruce se chystal odrazit vetřelce. V měsíčním světle postřehl postavu a ztuhnul překvapením. Pohlížel do tváře svému bratrovi, který klidně a uváženě přicházel k jeho lůžku. Současně zřetelně uslyšel, jak mu bratr říká:
"Freddy, přišel jsem ti jenom ohlásit svou smrt."
Nato zjevení zmizelo. Kapitán Marryatt usedl ke stolku a zapsal do lodního deníku tuto událost s datem a dobou záznamu, tak jako zapisoval předtím i potom všechny závažné události kolem plavby. Když se zanedlouho vrátil do Británie, obdržel dopis o smrti svého bratra. Doba jeho záznamu o podivné noční události v lodním deníku přesně souhlasila s dobou bratrova úmrtí.
Kapitán Marryatt byl tehdy na druhé straně světa. Možnost jejich přímého setkání nebo toho, že někdo tehdy ihned podal zprávu o smrti do Barmy byla vyloučená. Zpráva o úmrtí musela být předána jiným než smyslovým způsobem. Nabízí se mnoho otázek. Kdo dal podnět k jejímu předání? Jakým způsobem ji předal? Jakým způsobem žijící bratr získal tuto zprávu? Pokud chceme zůstat realisty, tedy musíme vyloučit, že by nějaký tvor z jiného světa, totiž ryze duchový tvor mohl podávat zprávy či nějak působit v tomto světě smyslů. Víme, že anděl jako čistý duch stejně jako lidská duše oddělená od zemřelého těla, je zcela netečné povahy, a sama od sebe nemůže nijak působit ve světě. Jakýkoli podnět by zde musel vyjít od Boha. Pokud však jde o člověka umírajícího, tedy od něho může vyjít podnět k podání zprávy o jeho smrti, ale neznáme způsob, jak by se to mělo uskutečnit. V takovém případě nelze vyloučit působnost jeho anděla a jiných duchových bytostí, jako jsou svatí nebo Matka Boží, u kterých si člověk v hodinu smrti vyprosí přímluvu u Boha. Andělé a svatí mohou z podnětu ve vypjaté modlitbě prosícího člověka, který se ocitá na prahu smrti, splnit jeho přání. Otázka způsobu přenosu takové informace příslušné umírajícímu člověku blízké osobě je nejasná. Andělé se mohou pohybovat v prostoru bez omezení. Andělé mohou na sebe vzít zdánlivou podobu těla člověka a tak se zjevit způsobem, jaký je dostupný lidským smyslům a takto předat zprávu. Andělé však mohou způsobit i vtisknutí takového zjevení do mysli člověka i bez vtiskující se smyslové podoby. Z hlediska příjemce zprávy by to mělo v prvém případě ráz telepatické zprávy, v druhém případě jasnovidného zření.
Čas od času se objevují zprávy o případech, kdy je možné těsně po zjevení zdánlivé podoby nějakého člověka jeho blízkému příteli nebo příbuznému prokázat náhlé, nečekané úmrtí daného člověka jako vlastního nositele tohoto těla. Nabízí se přitom otázka, zda tedy nejde o jakousi jeho "labutí píseň" či vypjatý výkřik adresovaný někomu na rozloučenou a spojený s modlitbou k Bohu a svatým o pomoc.
Dávno před II. světovou válkou se spisovatel dr.John Mac Arthur, Louis Wilkinson, duchovní správce chrámu sv.Františka v Bostonu se přátelili s Richardem Campbellem. Spojoval je společný koníček rybaření. Aspoň jednou ročně se scházívali v letním domku v malém rekreačním středisku v Massachusetts v USA. Večer 7.června 1957, na začátku letní sezóny se všichni tři setkali u otce Wilkinsona, aby se domluvili na tom, jak společně ztrácí dovolenou s rybářskými pruty. Uprostřed hovoru se pojednou zvedl Mr.Campbell:
"Odpusťte mi, ale musím vás předčasně opustit. Zrovna jsem dorazil a musím ihned vybalit svá zavazadla."
Spěšně opustil místnost. Uběhlo asi dvacet minut, když se dr.Wilkinson obrátil nad Mac Arthura se slovy:
"Právě jsem tu viděl přítele Campbella. Totiž postřehl jsem ho jaksi zevnitř. Ale jasně jsem viděl, jak zde Campbell chodí po pokoji."
"Ale vždyť odešel."
"No právě. To je to divné."
"Musíme ho hned vyhledat."
Když dojeli do jeho bytu, spatřili přítele Campbella ležet na podlaze.
"Je mrtev."
Přivolaný lékař konstatoval, že Campbell podlehl srdečnímu infarktu.
"To je hrozné! Odskočil si jenom vybalit zavazadla."
"Ale co vás nemá", řekla jim bytná, "Mr.Campbell se dnes necítil dobře. Vůbec nevyšel z domu."
S ohledem na skutečnost, že okamžik smrti je pro každého z nás posledním okamžikem, tedy je to závěrečný a vrcholný prožitek. Je to chvíle posledního, snad i vypjatého životního projevu. Tehdy se člověk snaží dát svým přátelům či příbuzným zprávu o této pro jeho pozemský život nejvýznamnější události. V tomto směru může být projev určité zprávy hodnocen jako nějaký poslední výkřik, kterým se umírající člověk snaží dát poslední sbohem opouštěnému světu. A naopak ti, kdo jsou mu bytostně tolik blízcí, jsou z celého světa jediní, kdo jsou nějak zvláště vnímaví na jeho loučení se smyslovým světem.
Lidé, kteří se sami nacházejí v agónii či v kritickém stavu životního ohrožení, mohou podobná poselství umírajících vnímat možná lépe, než osoby, které nejsou smrtí přímo ohroženy. Agnes a Katherine byly dvě nerozlučné přítelkyně. V dubnu 1925 těžce onemocněly nakažlivou nemocí. Když Agnes zakrátko zemřela, lékaři zamlčeli Katherine úmrtí její tolik oblíbené přítelkyně. Lékaři měli strach, aby se tím nezhoršil i zdravotní stav druhé dívky. O tři dny později se zhoršil i zdravotní stav Katherine. Tehdy dívka předala svým rodičům dvě fotografie s prosbou, aby je předali Agnes jako vzpomínku na ni. Katherine tedy o smrti své přítelkyně Agnes opravdu nevěděla.
Potom se však stalo něco velmi podivného. Bylo to tehdy, když se Katherine natolik přitížilo, že se přiblížil stav agónie. Tehdy chvíli rozmlouvala Katherine se svými rodiči o posledních věcech člověka. Zmínila se:
"Vidím tu několik známých, ale ti už přece zemřeli."
Pojednou se obrátila k otci a zvolala:
"Agnes mi jde naproti! Ale, tatínku, tys mi vůbec neřekl, že Agnes už opustila svět."
Pak rozpřáhla náruč a pronesla k někomu, kdo zde - přinejmenším fyzicky - nebyl přítomen:
"Ach, Agnes, to jsem ráda, že se spolu setkáváme!"
Bezpochyby existují lidé, kteří prožívají úmrtí blízké osoby pronikavěji a jasněji než sen. Je otázka, zda tomu tak není proto, že snové prožitky jsou tolik vzdálené realitě, takže si zasněný člověk namlouvá, že bolestné a smutné události jsou jen výsledkem jeho obrazotvornosti. O jednom takovém "snu" pojednává George K Cherrie (114). Uvádí: "Dne 10.října 1892 jsem působil v Kostarice. Po znamenité večeři ve společnosti svých přátel jsem se odebral spát... Najednou jsem si vybavil příhodu z dávného dětství. Přiběhl ke mně nás starý pes a nadšeně mě vítal. Dveře do domu byly otevřené. Zrovna, když jsem chtěl vstoupit do domu, objevila se nějaká žena a já jsem pocítil, jak mne uchopila za pravou ruku. Bez jakéhokoli zaváhání mě zavedla do ložnice mé matky - to bývala vždy místnost pokoje a míru. Nepromluvili jsme přitom ani slovo. Matka ležela ve své posteli, postavené mezi dvěma okny. Měla uvolněný a docela vyrovnaný výraz ve tváři. Okamžitě jsem ale věděl, že je mrtvá. Nepocítil jsem však žádnou strašlivou hrůzu, ba právě naopak - zalil mě pocit nejhlubšího klidu. Zdálo se, že zde jinak nikdo další není. Pak zmizela i přízračná postava ženy, která mě doprovodila do matčiny ložnice. Najednou jsem úplně osaměl. Potom jsem se probudil. Chvíli jsem myslel na tento sen. Po chvilce jsem znovu usnul a začal jsem snít. Té noci se mi zmíněný sen stejně opakoval třikrát za sebou."
Brzy ráno Cherrie vstal a zaznamenala si podrobnosti tohoto neobyčejného snu do svého deníku.
Za deset dnů poté dostal dopis od sestry, která mu psala o tom, že jejich matka zesnula. Zemřela v noci z 10. na 11. října, a to ve stejnou hodinu, kdy ji třikrát za sebou "viděl" ležet mrtvou v její ložnici. Všechny podrobnosti snu souhlasily s tím, co mu ohledně posledních okamžiků matčina pozemského života psala jeho sestra. Dokonce i poloha postele mezi dvěma okny v ložnici, kterou Cherrie nemohl znát, byla v jeho "jasnozřivém snu" docela přesná.
Lze předpokládat, že umírající matka v posledním okamžiku svého pozemského života zatoužila po blízkosti svého syna. Patrně se v té vrcholné chvíli svého pozemského života modlila k Bohu, ke svatým a andělům, a spojovala svou modlitbu k nim s touhou po blízkosti svým dětem. Lidé tohoto světa v takových souvislostech často mluví o telepatickém spojení matky se synem a o tom, že prý se podoba jejího těla ihned přemístila k milovanému synovi nebe že se její syn neprodleně po telepaticky podané nějak duchovně přemístil k matce, ale kdo o věcech uvažuje realisticky, ten ví, že o něčem takovém nemáme žádné doklady. K nějakému přenosu sdělení, doprovázeného viditelnou či jinak smyslům dostupnou podobou známých osob, však může dojít, s Boží milostí a za spoluúčasti Matky Boží, andělů a svatých. Ovšem mechanismus tohoto spojení nám neobjasní žádná parapsychologie, protože jedině Bůh svobodně dává a odnímá život, takže se tak může dít z Boží milosti pokaždé úplně jinak.
9.Zamyšlení: Poznání lidské duše oddělené od těla
V oddělené duši nezůstává smyslová činnost, avšak zásadně zůstávají smyslové schopnosti a jejich pohotovosti. Ona si skutečně uchovává své nehmotné schopnosti
Pokud jde o sebepoznání lidské duše po smrti těla, nepochybně se děje, ovšem jinak, než jak probíhá během pozemského života. Příčina toho, proč lidská duše spojená s tělem poznává nikoli svou bytostí, nýbrž svojí činností, spočívá v tom, že mimo rozumové schopnosti má duše také schopnosti smyslové. Smyslové poznání u člověka předchází rozumové a první činnost rozumu je rozumové chápání smyslového. Má-li člověk poznat sebe sama, tedy musí svou bytost pojímat pomocí pojmů odvozených ze světa smyslů (115).
U lidské duše po rozpadu těla je tomu však jinak. Není-li duše už spojena s tělem, pak se její sebepoznání podobá sebepoznání anděla, ovšem s tím, že inteligence anděla je vyšší než lidská. Dokud je lidská duše spojena s tělem, tak se ve svém poznání liší od poznání andělského jednak podstatně, jednak případně, stupňovitě. Andělské poznání je podstatně dokonalejší než lidské, protože anděl je ryzí inteligentní duch, a jako takový poznává přímo sebe sama a jiné duchové podstaty, ovšem kromě Boha. Člověk má o duchovém světě jen pojmy odvozené z oblasti smyslového poznání. Andělské poznání je také případně dokonalejší než lidské, protože pronikavost andělského poznání je vyššího stupně, než pronikavost lidského poznání. Po zániku lidského těla je odstraněn podstatný rozdíl mezi sebepoznáním a poznáním lidské duše oddělené od těla a sebepoznáním a poznáním andělů. Zůstává však rozdíl ve stupni poznání. Andělé poznávají pronikavěji a jasněji, než lidské duše. Příčina nižšího stupně poznání lidské duše bez těla spočívá v jisté omezenosti tohoto poznání. Omezenost je zde dána tím, že tento stav lidské duše oddělené od těla, není pro duši ani přirozený, ani trvalý. Jednou byla přirozeně spojena s příslušným tělem a jednou bude s tímtéž tělem znovu spojena, a teprve to bude pro ni přirozené.
Sebepoznání lidské duše oddělené od těla a její poznání vůbec se však podstatně neliší od andělského. Lidská duše po smrti těla je ve své rozumové činnosti odpoutána od závislosti na smyslových věcech. V poznávání nepostupuje od možnosti k uskutečnění, ale poznává neustále skutečně. Poznává tedy svojí bytostí, a ne svou činností, zatímco v pozemském životě tomu bylo naopak. Skutečnost lidské duše oddělené od těla je pouhý tvar a proto je skutečně poznatelná. Proto má lidská duše po rozpadu těla v samotné své podstatě srozumitelný způsob poznání, kterým poznává sebe samu. Poznává tedy dokonale svou podstatu, protože skutečnost pro ni splývá se sebepoznáním. Jenže - na rozdíl od anděla - není toto poznávání duše trvalé (116).
Lidská duše, která po rozkladu těla dokonale poznává sebe samu, poznává onu vlastnost společnou všemu, která je základem obecného pojmu (117). Poznává různé druhy tvorů a v každém druhu různé jednotliviny; postrádá však prostředek poznávání odlišnosti nižší či vyšší věci dle jejich zvláštnosti. Duše oddělená od těla by k tomu potřebovala obrazy odlišné od své podstaty na způsob tvarů či jakostí (118).
Jak může lidská duše po tělesné smrti poznávat jiné bytosti? Přirozeně je poznávat nemůže. Mohla by je totiž poznávat jedině prostřednictvím obrazů, odlišných od své podstaty, které však přirozeně postrádá. Kdyby je však měla poznávat, tedy by obrazy hmotných věcí musely být duchovně vštípeny do lidské duše (119). Dlužno podotknout, že mluvíme o obrazu, který spočívá v takové vlastnosti poznávací schopnosti, jíž v sobě může vytvořit takové poznání(120).
Dokud je lidská duše spojena s tělem musí se k této vlastnosti zvolna dopracovávat, kdežto po rozkladu těla poznává lidská duše podobně, jako poznává anděl (121). V andělově poznání se však poznávání shoduje s abstrahováním. Zatímco se lidská myšlenka abstrahuje z jednotlivých smysly vnímatelných věcí působením činného intelektu, andělská myšlenka není abstrahována ze smysly vnímatelných věcí, nýbrž je andělovi dána Bohem jako následek jeho duchové přirozenosti. Proto je andělská myšlenka současně všeobecná a určitá. Představuje naráz lva i jednotlivce téhož druhu, jednotlivce nyní jsoucí i jednotlivce minulé, na které měl anděl upjatu pozornost a na které si může udržovat vzpomínku. Takto jsou andělské myšlenky účastí na myšlenkách Božích, podle kterých Bůh stvořil věci (122).
Čím vyšší jsou andělé, tím je jejich rozum pronikavější a jejich myšlenky jsou méně četné, neboť jsou obecnější a obsáhlejší. Vyšší andělé poznávají nečetnými myšlenkami tak rozsáhlé oblasti, jaké nižší andělé nemohou při tak vynikající jednoduchosti obsáhnout (123).
Z vlastnosti andělské myšlenky, že je současně všeobecná a určitá vyplývá také, že poznání andělů je intuitivní, totiž rozumové, ale nikoli přemítavé, nikoli diskurzívní, nýbrž přímé. Andělé poznávají ihned jednotlivou věc ve všeobecnu (124). Jak je to možné? Je tomu tak proto, že anděl je ryzí duch, takže síla či pronikavost jeho rozumu mu dovoluje najednou poznat duchovní tvory anebo poznatelné stvoření.
Co platí o andělském poznání, platí také o lidské duši po rozkladu těla, ovšem s tím, že poznání této duše je málo pronikavé. Vždyť v duši člověka za pozemského života vzniká rozdíl mezi poznáváním a abstrahováním jedině tím, že lidský rozum musí své poznatky nejprve dobývat ze smyslových obrazů (125).
Jako je tomu s poznáváním hmotných věcí, tak je tomu i s poznáváním duchových podstat. Má-li je lidská duše po rozkladu těla poznávat, musejí být jejich tvary Bohem vštípeny jednotlivé duši. Andělovi je toto vštípení jejich tvarů přirozeně vlastní, vrozené. Když věci vycházejí při stvoření od Boha, nabývají při tomto vycházení jednak věcné bytí, podle něhož jsou samy v sobě, jednak ideální bytí, které spočívá v poznávací schopnosti anděla (126). Lidské duši oddělené od těla však toto vštípení musí být dáno zvlášť.
Způsob posmrtného poznávání lidské duše
Lidská duše po rozkladu těla může poznávat jedině tak, jak poznává anděl, třebaže nedosáhne tak vysokého stupně pronikavosti a jasnosti. Jak se to přesně děje? Duše oddělená od těla nepoznává podstatu tak, že by se zabývala jevovou stránkou bytosti, nýbrž pojímá ji přímo v oněch tvarech, které jsou jí Bohem zvláště vštípeny. Nepoznává tedy jen to, co je společné rodu či druhu, nýbrž poznává věci také dle jejich jedinečné zvláštnosti; pokud je tedy lidské duši po smrti dáno nějaké poznání, tedy tak jako anděl poznává nejen všeobecné, ale také jednotlivé. Bytosti totiž vycházejí od Stvořitele nejen co do všeobecné přirozenosti, ale také podle své skutečné jedinečnosti v bytí; musejí tedy také dle svého oboustranného vztahu vycházet od Boha v ideálním bytí, takže tvary poznání v rozumu lidské duše musejí být takové, aby jimi bylo poznáno jak všeobecné, tak jednotlivé (127).
Co tedy ví duše o jednotlivostech, týkajících se bytostí jí blízkých z pozemského života? Nemůže se obracet ke smyslům, a proto se obrací k vyššímu. Obrací se tedy k osvícení, které Bůh dává každé lidské duši po smrti. Andělé dostávají v tomto božském osvícení všech i sebemenší podrobnosti toho, co se kde ve stvoření děje. Duše zesnulých však postrádají tak dokonalé osvícení, jakého se dostává andělům s ohledem na vyšší stupeň dokonalosti těchto ryze duchových podstat. To je přirozený důsledek posmrtného stavu duše, která ještě není v nebi, kde by patřila na samu podstatu božství (128).
Duše zemřelých nemohou přirozeným poznáním objevit, co se děje v pozemských poměrech (129). Lidská duše oddělená od těla poznává věci podle toho, jak je k nim zařízena, buď podle stop předchozího poznání z pozemského života (130) nebo dle božského zařízení (131).
Duše zesnulých jsou sice přirozeně odloučeny od styku se živými, ale mají spojení s oddělenými podstatami, totiž s dušemi jiných zesnulých a s anděly. To obsahuje dvojí. Především to, že lidská duše po smrti poznává duše jiných zemřelých právě tak, jako poznává anděly (132). Přitom je příznačné, že místní vzdálenost nepřekáží poznávání oddělené duše (133). Za druhé, duše zesnulých mohou cílevědomě navazovat spojení s dušemi jiných zesnulých a s anděly. Duše v očistci nejsou vzájemně odděleny tak, že by mezi nimi nemohlo nastat spojení. Toto spojení se však nemůže dít pomocí smyslových prostředků. Jak tedy komunikuje lidská duše po smrti s jinými dušemi zesnulých a s anděly? Ryze duchovním přenosem myšlenek. Chce-li jedna duše sdělit něco jiné duši, tedy odkryje své myšlenky tak, aby byly zřejmé jiné duši. Přitom duše pouhou silou své vůle způsobuje, že jsou dané myšlenky poznávány jinou duší, přesněji řečeno: pokud je ta duše, která myšlenku sděluje, dokonalejší, než zamýšlená. Z toho tedy vychází najevo, že lidská duše po smrti nemůže tyto své myšlenky vnuknout žádnému z andělů (134). Přestože jsou duše zesnulých přirozeně odděleny od styku s živými, někdy se zdá jakoby duše zesnulých věděly o jednotlivostech lidského života, zejména o těch, k nimž je vázaly nějaké příbuzenské svazky. Dokonce se mluví o znameních, které dušičky dávají svým příbuzným. Pokud se zemřelí zjevují živým, děje se to buď ze zvláštního Božího řízení, a potom je to Boží zázrak, nebo se taková zjevení dějí prostřednictvím činnosti andělů, a to i bez vědomí zesnulých.
Toto pojetí posmrtného stavu duše zásadně vylučuje spiritismus s výjimkou toho, že se bez vědomí duší mohou zjevovat zlí, padlí andělé, a to v různých podobách.
Meze posmrtného poznání lidské duše:
Poznání lidské duše po rozkladu těla má jisté meze právě tak, jako je omezeno poznání andělů. Je jisté, že lidská duše oddělená od těla, podobně jako anděl nemůže poznat tajemství lidského nitra, totiž zejména hnutí svobodné lidské vůle. Bůh stvořil člověka se svobodnou vůlí, a tuto svobodu tomuto rozumnému tvoru zaručuje. Bůh je moudrý a nedělá nesmysly (na rozdíl od nás lidí), a tedy nepopírá, co jednou nějak stvořil. Zaručuje člověku jeho svobodu, a to jak proti tvorům ještě inteligentnějším, než je člověk, andělům, tak tím spíše vůči pronikavosti poznání lidské duše, pokud je spojena s tělem, i když je od těla oddělena. Člověk se může rozhodovat dobře či špatně, takže není zevně poznatelné, jak se rozhodne.
Také různé zvláštní postupy myšlení určitého člověka jsou jiným lidem právě tak jako andělům skryté. Rozumná bytost je totiž pánem svého myšlení a svého jednání. Jedině Bůh ve své vševědoucnosti ví o všem. Je svrchovaným Pánem tvorstva a jeho posledním cílem, k němuž všechno řídí (135). Avšak lidská duše, ani ve stavu oddělení od těla, kdy se svojí duchovostí, svobodnou vůlí a rozumností podstatně neliší od anděla, není takovýmto svrchovaným Pánem, zrovna tak, jako jím není ani anděl.
Třebaže anděl a podobně i lidská duše oddělená od těla nemohou přímo poznat myšlenkové postupy a hnutí svobodné vůle nějakého člověka, mohou je poznat nepřímo, z vnějších účinků. Z různých takových účinků může anděl, tedy bytost přirozeně oddělená od těla, usuzovat o skrytém vnitřním dění v člověku, ba dokonce může o něm usuzovat lépe než samotný tento člověk. Lidská duše oddělena od těla to dokáže také, patrně lépe než ve stavu spojení s tělem, ale vždy hůře než anděl. Předpokladem toho je, aby se jí dostalo poznání oněch účinků, ze kterých lze usuzovat. Tak může lidská duše oddělená od těla podobně jako anděl usuzovat i do budoucnosti s větší pravděpodobností než nejzkušenější znalci povahy a poměrů a prognostici. Přesto však budoucí změny, závisející na svobodné vůli nějakého člověka, zůstávají neznámé jak andělu, tak lidské duši ať spojené s tělem nebo oddělené od těla. Budoucí věci zná bezpečně jedině Bůh. (I Kor 14, 24) I ten nejinteligentnější ze všech tvorů, anděl může mít spolehlivé poznání o těchto věcech pouze zjevením (136).
Jako anděl, tak ani lidská duše po rozkladu těla neproniká přirozeným rozumem všechna tajemství víry. Poznávají je poučením od Boha, a to nikoli najednou, nýbrž poznenáhla, ba některá z nich poznají až při věčném soudu (Mk 13, 32). Rovněž tak obsah proroctví jasně poznávají a chápou naplno teprve tehdy, až se vyplní (Ef 3,8).
Poznání lidské duše oddělené od těla se podobně jako andělské poznání vztahuje k Bohu.
Pokud jde o vztah lidské duše oddělené od těla k času, tedy dlužno uvést, že doba očišťování duší v očistci není u všech duší stejná. U každé duše však začíná oddělením od těla a končí nejpozději na Posledním soudu. Vnímání a zakoušení času, jeho plynutí, a tedy také jeho délky je ovšem jiné u lidské duše oddělené od těla, a jiné u člověka, žijícího ve světě.
Jak lidská duše po smrti vnímá čas? Podobně jako anděl. Anděl nepoznává budoucnost tak, jak je sama v sobě, protože by se jednalo o Boží vědění. Avšak andělský rozum a kterýkoli stvořený rozum nemají božské věčnosti. Proto nemůže být poznána od nějakého stvořeného rozumu budoucnost, jak je ve svém bytí.
Lidé nepoznávají budoucnost, leda z jejich příčin nebo z Božího zjevení. Andělé (a tedy také lidské duše oddělené od těla) poznávají budoucnost mnohem zevrubněji. Ačkoli rozum anděla (a podobně i rozum lidské duše po smrti) je nad časem, kterým jsou měřeny tělesné pohyby, přece je v tomto rozumu čas podle následnosti rozumových pojetí. A tak, ježto je následnost v rozumu anděla (jakož i v rozumu lidské duše po smrti), není mu (a podobně také lidské duši po smrti) přítomno vše, co se děje během celého času.
Třebaže podoby, které jsou v rozumu anděla (a rovněž i v rozumu lidské duše oddělené od těla), se samy sebou mají stejně k přítomným, minulým a budoucím, přesto přítomná, minulá a budoucí se nemají stejně k pojmům. Protože to, co je přítomné, má přirozenost, kterou se připodobňuje podobě, která je v mysli anděla (i samotné lidské duše), a tak může být skrze ni poznáváno. Ale to, co je budoucí, dosud postrádá přirozenost, kterou by se tomu připodobnila, proto nemůže být skrze ni poznána (137).
Odkazy
115) S.th., I, 87.
116) S.th., I, 56, 1.
117) S.th., I, 55, 1.
118) Sv.Tomáš, De verit., VIII, 8
119) S.th., I, 55, 2; De verit., VIII, 9.
120) S.th., I, 58, 1.
121) S.c.gent., II, 96.
122) S.th.,I, 12, 4.
123) S.th.,I, 40, 3.
124) S.th.,I, 50, 3.
125) S.th., I, 54, 4.
126) De verit, VIII, 7; S.th.,I, 56,2; S.c.gent.,II, 98.
127) S.th.,I, 57,1-2; S.c.gent., II, 99-100; De verit., VIII, 11; Quodl., 7,3.
128) S.c.gent., II, 100.
129) S.th., I, 139, 8.
130) Tamtéž, I, 139, 5-6.
131) S.c.gent., II, 99.
132) S.c.gent., II, 98, S.th., I, 139, 2.
133) S.th., I, 139, 7.
134) S.c.gent., II, 98.
135) III Kr, 8, 39, Jer 17, 10, Sk 1, 24.
136) S.th., I, 57, 3-4.
137) S.th., I, 57, 3 k 1,2,3.
Posmrtný příznak
"Jednou v noci jsem sice ležel, ale byl jsem vzhůru a myslel jsem na náhlé úmrtí přítele, který měl před několika dny pohřeb. Jeho smrt mě velmi zneklidňovala. Najednou jsem měl pocit, že je tu v místnosti. Připadalo mi, jako by stál v nohách mé postele a požadoval, abych ho doprovodil... Vyvedl mě z domu přes zahradu na ulici a nakonec mě dovedl do svého domu, který byl vzdálen pár set metrů. Vešel jsem dovnitř a on mě zavedl do své pracovny. Postavil se na stoličku a ukázal prstem na druhou z pěti červeně vázaných knih, které stály na druhé polici odshora.
Pak vidění skončilo. Neznal jsem jeho knihovnu a nevěděl jsem, jaké knihy vlastnil. Navíc jsem zezdola nedokázal přečíst názvy knih, na které ukázal, protože byly umístěné poměrně vysoko."
Tento nanejvýš pozoruhodný noční zážitek vylíčil švýcarský psychiatr Carl Gustav Jung v knize Vzpomínky, sny a myšlenky. Jung tehdy celou noc hloubal nad tím, zda viděl "tělesné" zjevení nebo to bylo všechno jen ve fantazii. Jeho nejistota však netrvala dlouho. Nazítří ráno navštívil vdovu po svém příteli a poprosil ji, zda by se směl podívat do některých knih jejího manžela. Souhlasila a zavedla ho do jeho knihovny.
Už zdálky rozeznal červeně vázané svazky na jedné z horních polic, které spatřil při svém vidění. Stoupl si na stoličku, která stála u knihovny, a pokusil se přečíst názvy knih. Byly to překlady sebraných spisů od Émila Zoly. Název druhého svazku Odkaz mrtvých se nápadně vztahoval k jeho noční vizi. Jak si ale měl vysvětlit souvislost mezi tímto viděním a současnou realitou, v níž se nacházel? Chtěl mu kdosi dát na srozuměnou, že existuje posmrtný život, anebo byl jeho zážitek pouhým sřetězením náhod?
Pověrčiví lidé tvrdí, že duchové zesnulých se prý zjevují lidem, zvláště tehdy, když to vnímající osoba vůbec nečeká. A přece je k tomu zapotřebí určitá indispozice člověka či vyšinutost z obvyklých životních pochodů. Tak psychologové potvrzují, že truchlící pozůstalí, zejména vdovy a vdovci jsou obzvlášť náchylní k tomu, aby zakoušeli zjevení zesnulých. Názor psychologů na tuto zvláštní vlastnost se různí. Někteří to pokládají za pouhé psychické epizody, v jejich průběhu se truchlící osoby snaží opětovně setkat se zesnulými. Jiní odmítají to povšechné psychologické zdůvodnění a pokládají tyto styky s dušemi zesnulých za více než jen halucinace. Jiní psychologové dávají najevo názorovou nevyhraněnost v tomto směru. Tak americká lékařka Carol Staudacherová uvádí ve své knize Na odvrácené straně smutku, která nese podtitul Průvodce pro překonání zármutku ze smrti milovaného (138), že existují vědci, kteří pokládají tato zjevení za výsledky smyslového ohlašování se zesnulých. Jiní hodnotí tyto vize jako skutečné návštěvy duchů zesnulých. Uvažování o tom, proč dochází k těmto skutečnostem jsou méně závažné, než sama skutečnost, že lidem, kteří to zažili, to všechno připadá velmi přesvědčivé.
Autorka pak cituje případ, kdy nějaká žena uváděla, že spatřila zjevení svého zesnulého manžela. Bylo to prý objektivní působení duše zesnulého, které vnímala také její přítomná matka. Obě tvrdily, že popisují danou zkušenost samostatně a nezávisle na sobě. Jejich popisy se shodují až do nejmenších podrobností.
Psycholog William H.Worden řadí "halucinace pozůstalých" k "doprovodným vnímaným důsledkům zármutku" jako je bezmocnost, zmatek a jiné. V knize "Jak si poradit se zármutkem a jeho léčba" (139) píše: "Vzhledem k velkému zájmu o mystické a spiritistické záležitosti je jistě zajímavé zabývat se tím, zda se při zjevení jedná o halucinace nebo o nějaký metafyzicky závažný jev."
Dr.Randall A.Jones z univerzity v Tucsonu v Arizoně provedl výzkum zážitků ovdovělých osob, které měli nějaké zážitky ohledně návštěvy svých zesnulých životních partnerů. Z celkového počtu 294 sledovaných případů vdov jich přes 50 procent uvádělo zážitky styku se zesnulými manželi. Oproti ostatním dotazovaným se u těchto ovdovělých žen ukázaly jisté rozdíly. Nábožensky vlažně založené vdovy hlásily posmrtné setkání se zesnulými manžely častěji nábožensky horlivé osoby. Dále, jejich zármutek byl hlubší a vypjatější než tomu bylo u vdov, které podobnou zkušenost nezakusily. Vdovy, prožívající setkání se zesnulými manžely, měly větší oporu ve svých sousedech a přátelích. Hmotně lépe zajištěné vdovy zakoušely více styků se zesnulými manžely, než vdovy v tíživějších hmotných poměrech. A konečně, vdovy s prožitkem setkání se zesnulým manželem měly větší potíže s vyrovnáváním zármutku než ty vdovy, které této zkušenosti byly ušetřeny.
Dr.Jones nabízí prostý výklad, že vdovy v těžkém zármutku si podobné zážitky návštěv zesnulých zapříčinily samy, že totiž tak vyrovnávaly svou značnou vyšinutost při ztrátě drahého. To je možné vysvětlení, ale příliš zjednodušující. Takové vysvětlení převádí všechno do roviny ryze psychologické a psychiatrické, a vůbec nebere ohled na duchovní, spirituální stránku věci, že totiž po smrti pokračuje život dál, protože lidská duše je nesmrtelná.
Dr.Erlendur Haraldsson provedl na katedře psychologie na univerzitě v Reykjavíku výzkum osob, které udávaly setkání se zesnulými. Výzkum zahrnoval celkem 127 osob. Ve 46 procentech všech případů dotazované osoby uváděly vnímání zesnulých osob zrakem a sluchem, dalších 24 procent uvádělo slovní styk a ostatní dotazovaní vypovídali o čichových a hmatových počitcích, jimiž zakoušeli přítomnost zesnulého. Haraldsson uvádí ve svém Přehledu domnělých setkání se zesnulými (140), že uváděné vjemy či zážitky se projevovaly jen zřídka v souvislosti se stavem zármutku. Tato studie svědčí o velmi omezeném vlivu posttraumatického zážitku, což bývá námitka, kterou často uvádějí odpůrci možnosti zjevení se zesnulých.
Pozoruhodná je také příčina úmrtí, kterou uvádí tato studie. Téměř čtvrtina zesnulých přišla o život za náhlých tragických okolností, totiž vraždou, sebevraždou, nehodou. Výsledky Haraldssonova výzkumu svědčí o tom, že "podnět k setkání se zesnulými nevycházel od živých svědků". Některé okolnosti oslabují tvrzení odpůrců, že šlo o halucinace a sebeklam osob, které zjevení uvádějí. Ve 43 procentech případů udávaná manifestace zesnulého probíhala v přítomnosti dalších osob. Z této skupiny "cizích lidí" dvě třetiny rovněž dosvědčují toto zjevení zesnulého. Studie zahrnuje také případy, kdy osoby dosvědčují "setkání" s přáteli či příbuznými, aniž tušili, že tito krátce předtím zemřeli.
Autor výzkumu shrnuje: "Výzkum ukázal, že zármutek jako činitel osobního setkání se zesnulými plní jenom podřadnou úlohu."
Pravé příčiny skutečných zjevení mají nepochybně různorodější a hlubší povahu, než je snaha pozůstalých znovu se setkat se zesnulými nebo snaha duší zesnulých dát nějakým znamením najevo své přání, atd. Pokud jsou tato zjevení pravá, tedy jejich původcem není nikdo z tvorů. Pochopit je vyžaduje důsledně a zásadně změnit moderní a domněle pokrokové postupy ve všech přírodovědných oblastech v duchu aristotelského realismu sv.Tomáše.
10. Zamyšlení: Časoprostorové pojetí očistce
a) Časový rozměr očistce
Doba posmrtného očišťování duší v očistci je vcelku vymezena lidskou smrtí a zmrtvýchvstáním. Doba očišťování jednotlivých lidských duší však není stejná. To se řídí velikostí a závažností hříchů. Vcelku se ovšem tato doba očišťování u každé duše v očistci zkracuje, protože si duše už odpykala část trestu. A také proto, že jí věřící, kteří žijí v tomto světě pomáhají.
Kromě toho je závažná okolnost, že lidská duše po oddělení od těla prožívá čas jinak, než jak jej prožívá během svého spojení s tělem. Lidské trvání v čase se měří podle toho, co bylo, je a bude. Lidské měření času jde od minulého přes přítomnost k budoucímu, znamená tedy měření pohybu. Jak lidská duše po smrti vnímá čas? V zásadě podobně jako anděl. Čas duchové bytosti je jiného rázu, než čas jiných tvorů (141). Je pravda, že mezi kterýmikoli dvěma okamžiky je prostřední čas, pokud je čas souvislý. Ale u andělů, kteří nepodléhají vesmírnému pohybu, který je hlavně měřen souvislým časem, bere se čas za samu následnost úkonů rozumu. Tak se tedy rozumí, že první okamžik u andělů odpovídá úkonu andělské mysli, kterým se sama k sobě obrací skrze večerní poznávání: protože v první den (Genese) se připomíná večer, a ne ráno. A tento úkon byl ve všech dobrý. Ale od toho úkonu se někteří obrátili ranním poznáváním ke chvále Slova, kdežto jiní, pyšní, se stali nocí. A tak první úkon byl společný všem, ale v druhém se rozdělili. Proto v prvním okamžiku byli všichni dobří, ale v druhém byli dobří odděleni od zlých (142). Andělův pohyb není v okamžiku, nýbrž v čase (143).
Bůh dává tvoru pohyb skrze čas, tj. skrze rozum a cítění. Anděl je však duchový tvor (takže se mu podobá lidská duše po smrti těla), jenž vidí mnohé. Tedy tvorové vidoucí Boha poznávají a rozněcují se postupně, neboť čas znamená postupnost (144). Rychlost andělova pohybu není podle velikosti jeho síly, nýbrž podle jeho vůle (145).
Způsob, jak lidská duše po smrti poznává čas, je obdobný tomu, jakým anděl poznává čas. Časová vzdálenost překáží poznání andělů (146). Anděl nepoznává budoucnost tak, jak je sama v sobě, protože takové poznání je vlastní jedině Bohu (147).
K tomu, že lidská duše oddělená od těla poznává a prožívá čas jinak, než jak jsme tomu zvyklí v pozemském životě, a že samotný čas duchové bytosti plyne jinak, než bytosti pozemské, přispívá pro duši ještě další závažná okolnost: předně, velikost posmrtného trestu odpovídá velikosti trýzně, kterou trest působí v potrestaném, a má odpovídat velikosti rozkoše nebo aspoň uspokojení dosaženého hříchem. Naproti tomu trvání posmrtného trestu neodpovídá vždy délce dosažené rozkoše či uspokojení. Delší trest zde nepostihuje ani tak okamžiky trvání rozkoše, nýbrž rozpoložení ducha a srdce, v nichž cizoložství může trvat dlouho, buď jako touha, anebo jako dlouhé prožívání v paměti: Já však vám říkám, každý, kdo hledí na ženu se žádostivostí, už s ní cizoložil ve svém srdci. (Mt 5, 27-28)
b) Prostorový rozměr očistce
Toto místo hraničí s peklem, takže je to stejný oheň, který trápí zavržené duše v pekle, a jenž v očistci spravedlivě očišťuje. Bezprostředněji je však toto místo spojené s nebem, kde jsou duše blažených, a kam duše z očistce po nějaké době přejdou. Někteří však uvádějí, že podle obecného zákona se místo očistce nachází tam, kde člověk hřešil. To se nezdá být rozumně zdůvodněné, protože člověk může být trestán za hříchy, kterých se dopouštěl na různých místech.
Jiné místo očistce je podle zvláštního rozhodnutí. V tomto smyslu dlužno rozumět tomu, co se někdy uvádí. Duše některých jsou trestány na rozličných místech, buď pro poučení živých, nebo aby se pomohlo duším zemřelých, když živí poznají jejich utrpení, a pomohou jim přímluvami Božího lidu (148).
Každopádně tedy nutno uznat, že rozum nemůže udat pádný důvod, který by přesně a jednoznačně určoval umístění očistce. Směrodatná v této věci nejsou ani zjevení svatých, protože jsou to zjevení soukromá, nepotvrzená učitelským úřadem Církve. Učitelský úřad Církve zachovává v odpovědi na otázku umístění očistce mlčení. Důvodem toho je duchovní vedení lidí žijících v tomto světě. Pro lidský život v tomto světě má očistec význam spíše jako stav, kdežto místo očistce je pro ně rozličné či vcelku proměnlivé. Neznáme tedy přesně a jednoznačně vymezený prostor, kde se očistec nachází, tedy nevíme přesně, kde se lidské duše po smrti očišťují od zbytků svých trestů za hříchy. Avšak s ohledem na to, že žádný z uvedených názorů není odsouzen jako odporující křesťanské víře, může člověk bez obav o svou víru uvažovat o místě očistce to, co přinese jeho úvahám více plodné a posilující útěchy (149).
Sv.Tomáš uvádí, že tak, jako je v tělesech tíže a lehkost, jimiž jsou tažena na místo, které je koncem jejich pohybu, tak je i v duších zásluha nebo vina, jimiž docházejí duše k odměně či trestu, což jsou konce její činnosti. Proto tak, jako je těleso tíhou či lehkostí vedeno na své místo, není-li mu v tom zabraňováno, tak duše ihned po oddělení od těla, které ji drželo ve stavu cesty, dosahuje odměny nebo trestu, pokud tomu nic nepřekáží. Všední hřích někdy překáží dosažení odměny. Tento všední hřích, který musí být napřed očištěn (150). Andělský doktor tedy poukazuje na zákonitost a strukturovanost, zachovávanou všude v Božích dílech. Tato zákonitost platí také o místě, kde se nacházejí duše zemřelých.
Tato zákonitost se však týká také prostorových poměrů příznačných pro duše v očistci. Tyto prostorové poměry lidských duší po smrti lze odvodit na základě jejich podobnosti jako duchových bytostí s anděly.
Andělé jsou čisté tvary, oproštěné veškeré hmotnosti. Nemohou tedy mít stejný vztah vůči prostoru jako tělesné bytosti. Andělé jsou stvořené a omezené bytosti (151). Ve svém bytí jsou prostorově omezeni, ale zatímco vícerozměrné těleso zaujímá svou velikostí určité místo v prostoru, andělem bývá sevřeno místo, nikoli anděl místem. Když se řekne, že anděl je na nějakém místě, což andělovi odpovídá, říká se to stejně jako říká-li se, že těleso je na nějakém místě. Je zde však jistý rozdíl. Těleso je totiž na místě tím, že je přiloženo na místo podle styku rozměrové velikosti. Ta v andělích sice není, ale je v nich síla velikosti. Když se tudíž nějak přiloží andělská síla na nějaké místo, říká se, že anděl je na tělesném místě.
Podle toho se ukazuje, že není třeba říkat, že se anděl přiměřuje k tělu nebo že má polohu v tom, co je souvislé. To se totiž hodí umístěnému tělesu, jakožto velikému rozměrovou velikostí. Podobně také proto není třeba, aby byl sevřen místem. Vždyť netělesná podstata, pokud se svou silou dotýká tělesné věci, svírá ji, objímá ji, ale není od ní svírána, objímána. Duše je totiž v těle jako svírající, ale ne jako sevřená. Podobně tedy platí, že anděl je na nějakém místě, nikoli jako obejmuté, nýbrž jako nějakým způsobem objímající (152).
Ježto je anděl na nějakém místě skrze přiložení své síly na místě, vyplývá z toho, že není všude, ani na více místech, nýbrž toliko na jednom místě.
V tom se však nekteří mýlili: nebyli schopni se povznést nad svou obraznost, takže uvažovali o nedílnosti anděla na způsob nedílnosti bodu, a proto si mysleli, že anděl nemůže být jinak, než na místě tečkovitém. To byl hrubý omyl. Vždyď bod je nedělitelno, mající polohu, kdežto anděl je nedělitelno, vymykající se z rodu velikosti a polohy. Proto není třeba, aby mu bylo určeno jedno místo, nedělitelné podle polohy, ale buď dělitelné nebo nedělitelné, buď větší nebo menší, pokud dobrovolně přikládá svou sílu k tělesu většímu nebo menšímu. A tak mu jako jedno místo odpovídá celé těleso, k němuž se upírá svou silou.
Být na jednom místě přísluší tedy jinak tělesu, jinak andělu a jinak Bohu. Neboť těleso je na místě okrouženě, protože je souměrné s místem. Anděl (a podobně i lidská duše po smrti) však nikoli okrouženě, ježto není souměrný s místem, nýbrž vytčeně, protože tak je na jednom místě, že není na jiném. Bůh pak ani okrouženě, ani vytčeně, protože je všude.
Tedy vzhledem k tomu, že anděl není zcela zbaven všech prostorových a místních podmínek, nemůže být anděl naráz na více místech (153). Nemůže však být ani s jiným andělem na jednom místě. Jak je to možné? Důvodem toho je, že je nemožné, aby jedna a táž věc měla bezprostředně dvě celkové příčiny. A to je patrné ve všech rodech příčin, neboť je jeden nejbližší tvar jedné věci a jeden nejbližší hybatel, třebaže může být více hybatelů vzdálených. Nelze tvrdit, že mnozí táhnou loď, protože žádný z nich není dokonalým hybatelem, neboť síla jednotlivého nestačí k pohybování, ale všichni zároveň jsou místo jednoho hybatele, pokud se všechny jejich síly spojí k vykonání jednoho pohybu. Ježto se praví, že anděl je na jednom místě skrze to, že se jeho síla bezprostředně stýká s místem na způsob dokonale svírajícího, proto nemůže být než jen jeden anděl na jednom místě (154).
K dalším vlastnostem lidské duše oddělené od těla náleží jistý pohyb, který se podstatně liší od pohybu hmotných těles, kdežto případně nižším stupněm či rozsahem se liší od pohybu andělů. K objasnění tohoto pohybu je nutno připomenout, jak se anděl pohybuje. Anděl není na místě jako souměrný a sevřený, ale spíše jako svírající. Proto není třeba, aby andělův pohyb na místě byl souměrný s místem, ani aby byl podle jeho požadavku, aby měl souvislost z místa, nýbrž je pohybem bez souvislosti. Protože totiž anděl je na místě pouze stykem silou, je nutné, aby andělův pohyb na místě nebyl nic jiného než různé styky s různými místy postupně a nikoli zároveň, protože anděl nemůže být současně na více místech. Takové styky pak nemusí být souvislé.
Může se však najít nějaká souvislost v takových stycích. Protože nic nebrání označit andělu místo dělitelné pro styk jeho síly, jako se tělesu označuje dělitelné místo pro styk jeho velikosti. Proto, jako těleso postupně a nikoli zároveň opouští místo, na němž dříve bylo. Proto (jako těleso postupně a ne zároveň opouští místo, na němž dříve bylo), také anděl může postupně opouštět dělitelné místo, na němž byl dříve, a tak jeho pohyb bude souvislý. A může také zároveň opustit celé místo a najednou utkvět na celém druhém místě, a tak jeho pohyb nebude souvislý.
Anděl na začátku svého souvislého pohybu je na celém dělitelném místě, od něhož se začíná pohybovat, ale když je v pohybu samém, je v části prvního místa, které opouští, a v části druhého místa, které zaujímá. Okolnost, že anděl může zaujmout část dvou míst, přísluší andělu z toho, že dělitelné místo může zaujmout skrze přiložení své síly, jako těleso přiložením své velikosti. Z toho vyplývá pro těleso, pohyblivé podle místa, že je dělitelné podle velikosti; kdežto pro anděla z toho plyne, že jeho síla může být přiložena k něčemu dělitelnému (155).
Místní pohyb anděla může být souvislý a nesouvislý. Je-li souvislý, nemůže se anděl pohybovat od jednoho okraje ke druhému, aniž by prošel prostředkem. Vždyť prostředkem je to, k čemu dříve přijde, co se souvisle mění, než v co se mění naposled. Pořad dřívějšího a pozdějšího v souvislém pohybu je podle pořadu dřívějšího ve velikosti.
Jestli však andělův pohyb není souvislý, je možné, že přejde od nějakého kraje ke druhému, aniž prošel prostředkem. A to je patrné takto. Mezi každými dvěma krajními místy je nekonečně míst prostředních, ať se berou místa dělitelná nebo nedělitelná. U nedělitelných je to jasné, protože mezi každými dvěma body je nekonečně bodů prostředních, ježto dva body nikdy nejdou za sebou bez prostředku.
To je nutno říci také o místech dělitelných. To se dokazuje ze souvislého pohybu nějakého tělesa. Neboť těleso se nepohybuje od místa k místu, leda v čase. Ale v celém čase, měřícím pohyb tělesa, nelze brát dvě nyní, v nichž by těleso, které se pohybuje, nebylo pokaždé na jiném místě, protože kdyby bylo na jednom a tomtéž místě ve dvou nyní, vyplývalo by z toho, že by tam stanulo, protože stanout není nic jiného, než být na stejném místě nyní a dříve. Ježto tedy mezi prvním a posledním nyní času, měřícího pohyb, je nekonečně nyní, je třeba, aby mezi prvním místem, u něhož končí pohyb, bylo nekonečně míst. To je také smyslům patrné takto. Má-li jedno těleso jednu píď, a cesta, kterou prochází, má dvě pídě, je jasné, že první místo, od něhož začíná pohyb, má jednu píď, a místo, na kterém se pohyb končí, má druhou píď. Je také jasné, že začíná-li se pohybovat, zvolna opouští první píď a vstupuje do druhé. Jak se tedy dělí velikost pídě, podle toho se množí prostřední místa. Protože každý bod, označený ve velikosti první pídě, je počátkem jednoho místa, a bod, označený ve velikosti druhé pídě, je jeho koncem. Proto, ježto velikost je do nekonečna dělitelná, a bodů je také nekonečně možných v každé velikosti, vyplývá z toho, že mezi kterýmikoli dvěma místy je nekonečně míst prostředních.
Pohyblivé pak nekonečnost prostředních míst neodbude, leda skrze souvislost pohybu, protože, jako je prostředních míst nekonečně možných, tak také při souvislém pohybu lze brát nějaká nekonečná v možnosti. Není-li tedy pohyb souvislý, všechny části budou v uskutečnění spočteny. Jestliže tedy kterékoli pohyblivé se pohybuje pohybem nikoli souvislým, vyplývá z toho, že buď neprochází všemi prostředky, nebo, že v uskutečnění čítá nekonečno prostředků, což je nemožné. Tak tedy, pokud andělův pohyb není souvislý, neprochází všemi prostředky.
Pohyb od kraje ke kraji, a nikoli přes prostředek, může příslušet andělu, ale nikoli tělesu. Protože těleso je odměřeno a sevřeno místem. Proto musí sledovat ve svém pohybu zákony místa. Ale andělova podstata nepodléhá místu jako sevřená místem, ale je vyšší než ono, jakožto svírající. Proto je v moci anděla upřít se k místu, jak chce, buď skrze prostředek nebo bezu prostředku (156).
Andělův pohyb je v čase. A to v souvislém čase, je-li jeho pohyb souvislý. V nesouvislém pak, není-li jeho pohyb souvislý (obojím způsobem se totiž děje pohyb anděla). Souvislost času je ze souvislosti pohybu. Ale ten čas, ať je souvislý nebo ne, není totožný s časem, kterým je měřeno všechno tělesné.
Není-li čas andělova pohybu souvislý, nýbrž je nějakou následností těch nyní, nebude mít poměrnost s časem, který měří pohyb tělesného, jenž je souvislý, protože není stejného rázu. Je-li však souvislý, může sice mít poměrnost, nikoli pro poměrnost pohybujícího a pohybovaného, nýbrž pro poměrovost velikostí, v nichž je pohyb. A mimo to rychlost andělova pohybu není podle velikosti jeho síly, nýbrž podle určení jeho vůle.
Čas andělova bytí může být nesouvislý. A tak anděl v jednom okamžiku může být na jednom místě a v jiném okamžiku na jiném místě, aniž by byl nějaký čas prostřední. - Je-li však andělův čas souvislý, v celém čase před posledním nyní vymění nekonečně míst. Je však částečně na jednom ze souvislých míst a částečně na jiném, ne že by jeho podstata byla dělitelná, nýbrž proto, že jeho síla se přiloží k části prvního místa a k části druhého (157).
Podobně jako se děje andělský pohyb probíhá také pohyb lidské duše oddělené od těla, avšak žádným z těchto posmrtných pohybů nemůže duše uniknout před očistným utrpením ani si je nemůže zkrátit. Duše v očistci se o takový únik před očišťováním ani nesnaží, protože jej naopak ochotně podstupuje.
Povaha očistcového utrpení
Očistcové tresty se podstatně neliší od pekelných, ovšem s tím rozdílem, že tresty očistcové na rozdíl od pekelných jsou dočasné. Tresty, jímž je duše v očistci vystavena, jsou podobně jako tresty zavržených duší dvojí. Dvojí hledisko trestů odpovídá dvojímu hledisku hříchů. Tak, jako se člověk hříchem jednak odkládání od Boha a jednak ulpívá na tvorstvu, tak i v očistci lze rozlišit dvojí očistný trest. Záporný, tj. trest odloučení od Boha (poena damni) a kladný, tj. trest smyslů (poena sensus).
Duše směřuje k vlastnímu zdokonalení. Okamžikem smrti, kdy se duše odděluje od těla, rázem duše nabývá své vrcholné vnímavosti vůči nejvyššímu Dobru. Poznává nesmírnou hodnotu Dobra, kterým je Bůh. Má sice jistotu o svém budoucím bezprostředním spojení s vrcholným Dobrem, ale nemůže nic vykonat pro své přiblížení se tomuto Dobru, nýbrž musí pro toto své přiblížení se k Němu něco vytrpět. To je záporná stránka trestu, jemuž je duše v očistci vystavena. Přitom je lidská duše utvrzena v dobrém, hlavně v božské lásce, takže každý úkon její vůle je úkonem božské lásky (158).
Od záporné stránky očistného trestu nelze oddělit stránku kladnou. V souvislosti s kladným trestem smyslů se uvádí především oheň. Nejde ovšem o pozemský oheň, nýbrž o jiný oheň, který hoří aniž ho ubývá, svítí aniž něco osvětluje, pálí aniž by zahříval. Přesto je to oheň skutečný, a ne pouze metaforický. Tímto ohněm tedy nemůžeme rozumět pouhé vyjádření vnitřní bolesti trpících duší. Tento oheň skutečně existuje a způsobuje nové utrpení v duši v očistci, jiné utrpení, než způsobuje duši samotná dočasná oddělenost od Boha. Očistný oheň se liší od pozemského ohně několika vlastnostmi:
1) Pozemský oheň je přímý výsledek chemické reakce, kdežto oheň očistný je bezprostředně způsobován a udržován Boží spravedlností a láskou.
2) Pozemský oheň může působit na duši pouze prostřednictvím těla, kdežto očistný oheň trápí duši v očistci bezprostředně.
3) Pozemský oheň zhasne, jakmile se vyčerpá palivo a kyslík, kdežto očistný oheň ustane pro každou jednotlivou duši v očistci zvlášť teprve tehdy, až se daná duše v očistci očistí, nejpozději však až na posledním soudu.
4) Pozemský oheň osvěcuje, zahřívá, přináší různý užitek člověku, který ho ovládá a řídí, zatímco očistný oheň slouží jen k očistě duše v očistci a vymyká se lidské vůli.
Očistný oheň má takovou vlastnost, že se může dotýkat nehmotného ducha a v jistém smyslu ho dočasně udržovat na místě jakoby v zajetí jménem Boží spravedlnosti a lásky. Tento oheň není přitom něčím vnějším vůči duši v očistci, nýbrž se dotýká samotného bytí očišťované duše, objímá je a svírá je, takže kamkoli by se očišťovaná duše pohnula v prostoru nebo v čase, všude by jej vlekla ssebou ještě pronikavější a tíživější. K objasnění vnitřní struktury očistného ohně může poněkud přispět právě učení svatého Tomáše. Přesněji řečeno jde o soustavnější domyšlení aplikace Tomášova učení o andělích a o jejich vztahu k prostoru a času, jakož i o jejich pohybu.
Duše v očistci jsou podobně jako andělé prostorově omezeny, ale na rozdíl od trojrozměrného těla, které zaujímá svou velikostí nějaké místo v prostoru, duší je sevřeno místo, nikoli duše místem. Očistný trest smyslů může z tohoto hlediska spočívat jedině v tom, že k danému stavu, v němž duše obklopuje místo, přibývá jako postih to, že duše je na způsob hmotného tělesa místem sevřena či obklopena. Tak se stává, že duše v očistci je kromě toho, co je jí vlastní, že totiž nepodléhá místu jako sevřená místem, nýbrž naopak místo svírá, je navíc vystavena tomu, že danému místu podléhá právě jako tímto místem sevřená. To ovšem má své neblahé důsledky. Jestliže se lidská duše v očistci nějakého místa dotýká tak, že ho objímá a svírá, a zároveň z důvodů očisty je od téhož místa objímána a svírána, pak se tyto dvě vlastnosti vzájemně ruší. Praktickým dopadem toho je, že se daný prostor, kterého se duše dotýká, v okamžiku dotyku inihiluje s prostorem majícím zde z důvodu očisty duše opačné vlastnosti. Právě onen výbuch inihilace prostoru s anti-prostorem je tím zvláštním, nepozemským a přece skutečným ohněm, kterým trpí duše, zbavovaná takto vlastnosti, která ji přibližuje andělům, kteří se dotýkají nějakého prostoru tak, že ho obklopují.
Má to však ještě jiné neblahé důsledky pro duši v očistci. Je-li vlastností lidské duše po smrti to, že se může pohybovat prostorem a časem podobně jako anděl, pak je duše z očistných příčin vystavena omezení pohybu. Před očistným trestem nemůže uniknout ani prostorem ani časem. Ba dokonce každý pokus o únik by znamenal postižení větším trestem. Pokud se duše v očistci pohne z nějakého místa nebo času tak, jak je jí vlastní jako duchové podstatě podobné andělu, ve styku s novým prostorem, který duše objímá, se ihned dostavuje prostor, který naopak objímá duši, a duše je trpně vystavena jejich inihilaci.
Tento proces se shoduje s cílem očistného procesu, kterým je to, aby se duše stala utrpením vpravdě pokornou, V očistcovém ohni se ruší tíhnutí duše ke hříchu (159) Žádoucí pokora se u duše v očistci projevuje tím, že se duše, přes svou podobnost s andělem, nepohybuje, nýbrž raději setrvává netečně v klidu, a v prostorové a časové stálosti přijímá očistný trest.
Odkazy
138) C.Staudacher, Beyond Grief. A Guide for Recovering from the Death of a Loved One, 1987,
139) W.H.Worden, Grief Counseling and Grief Therapy.
140) E.Haraldson, Survey of Claimed encounters with the Deads.
141) Sv.Tomáš Akvinský, Summa theologica (S.th.), I, 53, 3.
142) S.th.,I, 63, 6 k 4.
143) S.th.,III, 57, 3 k 3; I, 53, 3.
144) S.th.,I, 12, 10 k 3.
145) S.th.,I, 53. 3 k 1.
146) S.th.,I, 57, 3 k 4; 89, 7 k 3.
147) S.th.,I, 57, 3-4.
148) Sv.Tomáš Akvinský, IV De Sent., 21.
149) E.Soukup, Za hrobem, Praha 1934, s.26.
150) Sv.Tomáš Akvinský, IV De sent., 45.
151) Sv.Tomáš Akvinský, De substantiis separatis, 19.
152) S.th., I, 52, 1.
153) S.th., I, 52, 2.
154) S.th., I, 52, 3.
155) S.th., I, 53, 1.
156) S.th., I, 53, 2.
157) S.th., I, 53, 3
158) L.Rimbault, Viz: E.Soukup, Za hrobem, Praha 1934, s.29.
159) F.Spirago, Utrpení a radosti očistce, Praha 1930 OSF, s.10-12.
Je libo podobenku ze záhrobí?
Od vynálezu fotografie, přesněji řečeno od doby, kdy se podařilo zkrátit dobu expozice na několik sekund, což umožnilo pořizování portrétních snímků, objevují se lidé se snímky, které vydávají za momentky zesnulých osob, pořízených dávno po jejich pohřbu. Poprvé jistý W.Campbell z Jersey City v USA vystoupil na veřejnosti s touto údajnou fotografie záhrobní podoby nějaké osoby. Na 20.konferenci Americké fotografické společnosti vystavoval Campbell fotografii s chlapcem sedícím na židli, a tvrdil, že ve chvíli expozice se nikdo nezdržoval v atelieru. Campbellův případ nevzbudil žádný zvláštní ohlas.
Zanedlouho vystoupil na veřejnosti William H.Mummler z Bostonu. Vystavoval fotografii, která měla být jeho autoportrétem, ale na vyvolaném snímku se objevila postava mladé ženy. Mummler ji bez potíží identifikoval jako svou sestřenici, která zesnula asi před deseti léty. Tímto senzačním snímkem si fotograf Mummler zajistit velký úspěch na veřejnosti. Od té doby začala jeho skvělá kariéra. Byl doslova zavalen objednávkami naivních Američanů na zhotovení fotografií duchů. Mummler se ovšem při své práci podrobil kontrole ze strany prominentního fotografa Williama Blackea, vynálezce kyselé dusičnanové lázně. Pod jeho dohledem provedl snímek, na které se po vyvolání objevil postava dalšího muže, kterého pak Mummler, ačkoli s nimi v laboratoři nikdo další nebyl.
Mummler byl sice stále ochoten podrobit se při svém údajném fotografování v záhrobí jakékoli kontrole. Přesto byly jeho pokusy zdiskreditovány. Starosta města New York na něho podal žalobu pro podvod. Později byla stažena. Když byl Mummler pro nedostatek důkazů zproštěn žaloby, stal se jeho případ předmětem zájmu parapsychologů. Ti se snažili vysvětlovat záhadné postavy na jeho snímcích jako výsledek psychokinetických zásahů nějakého média, velmi citlivé osoby.
Přitom se objevil na veřejnosti psycholog Ted Serios z USA. Spolu s Masuaki Kiyotou, mediem z Japonska provedli fotografie, o nichž uváděli, že zachycují scény uložené pouze v jeho vědomí. Kiyota si před svědky přidržoval v přítomnosti svědků nový, právě rozbalený Polaroid před očima a stiskl spoušť pokaždé, když jeho koncentrace na zamýšlenou scénu dosáhla vysokého stupně. Po jednom takovém pokusu na fotografii objevila Tokyo Tower, nejvyšší tokijská televizní věž. Kritikové takových pokusů namítají, že při fotografování vlastně neexistuje žádný skutečný smyslům dostupný předmět odrážející světlo, takže se nic nemůže objevit ani na fotografii. A přece se zde něco objevuje. Tedy je to podle nich výsledek poruchy fotoaparátu, vadného filmového materiálu, nebo výsledek nedorozumění či dokonce výsledek podvodné manipulace.
Je známo, že fotografie vzniká, když objektivem fotoaparátu dopadnou elekromagnetické vlny, totiž světlo na emulzi filmové desky a způsobí v ní změny. Avšak viditelné světlo zaujímá v rámci spektra elektromagnetického záření pouze malou část. Dá se snad vyloučit, že za určitých podmínek může působit na filmovou emulzi nějaká jiná než světelná forma elektromagnetického záření, která se nachází nad nebo pod prahem našeho smyslového vnímání?
Během dvacátého století získali fotografové na celém světě tisíce fotografií, vydávaných za fotografie lidí, jejichž těla dávno zetlela v hrobech či zmizela v krematoriích. Většina z nich byla odhalena jako padělky buď zcela neobratné nebo velmi rafinované. Několik z nich však doposud odolává všem podrobným šetřením, takže se u nich nedá mluvit ani o omylu ani o technické závadě fotoaparátu či fotomateriálu, ani o záměrné manipulaci.
V sedmdesátých létech 20.století popsal profesor Hans Holzer z USA fotografie, pořízené v proslulých místech s výskytem nevysvětlených jevů a procesů. Holzer vyslovil domněnku, že přítomností krajně citlivých jedinců lze navázat spojení mezi duchovými bytostmi z onoho světa a naším smyslům dostupným trojrozměrným současným světem. Přítomností takových krajně citlivých jedinců se prý zvyšuje pravděpodobnost získání údajně pravých obrazů ze záhrobí.
Jedna z nejznámějších anglických fotografií údajného záhrobí, tzv. Hnědá dáma, byla pořízena v Raynham Hall, venkovském sídle rodiny Townshendových ve Velké Británii v hrabství Norfolkshire. Sir Charles Townschead s chotí zjistili, že v jejich renovovaném sídle se nachází nějaký "nezvaný host", který později vyděsil každého jejich návštěvníka. "Nezvaný host" se podobal jedné z minulých majitelek sídla, jak ji znali z portrétu. Bytost měla na sobě brokátové šaty s nákrčníkem, takže se dalo usuzovat na odívání v alžbětinském stylu.
V září 1936 byli profesiální fotografové kapitán Provand a Indre Shira pověřeni, aby provedli sérii fotografií zemědělského sídla rodiny Townshendových. Už od osmi hodin ráno 19.září se začalo s fotografováním. Postupně prováděli fotografování celého sídla. Kolem čtvrté hodiny odpoledne se věnovali snímkování velkého dřevěného schodiště. Kapitán Provand zaměřoval aparát a pod látkovou rouškou vybíral vhodný záběr. Za ním stál Shira s fotobleskem připraveným v ruce. Byl to zrovna Indre Shira, který si povšiml něčeho neobvyklého. Později to označil za "světelnou, zahalenou postavu", která prý pomalu sestupovala po schodišti. Pohotově zvolal na Provanda:
"Pospěš si! Honem! Tady něco je."
"Aparát je připraven", ozvalo se z roušky u aparátu.
Když se dočkal kladné odpovědi, spustili fotografování. Shira zajišťoval osvětlení fotobleskem a Provand snímkoval. Teprve, když bylo po fotografování, zeptal se kolegy:
"Co vlastně děje? Co vůbec fotografujeme?"
"Před chvílí bylo něco na schodišti. Nevím, co to bylo. Jen taková průhledná jasná postava, ale bylo přes ni vidět schody."
"Nic tam nebylo", odporoval Provand, "Myslím, že jsme zase fotografovali naprázdno."
"Půjdeme rychle vyvolat exponovanou desku."
Provand vrtěl hlavou.
"Sázím pět liber, že tam něco bude."
Kapitán přijal s klidem nabídku k sázce, protože si byl jist, že tam nic nebylo. Zavolali si dalšího svědka k vyvolávání, majitele místní drogerie. Kupodivu to byl sám kapitán Provand, kdo o hodinu později musel dát Shirovi za pravdu. Na deskovém negativu se totiž objevily slabé obrysy postavy. Fotografie byla zveřejněna v časopise Country Life dne 26.prosince 1936. Je na ní vidět ženská postava, jak sestupuje po schodišti. Žena oděná do bílého splývavého roucha. Skrz její průzračnou postavu je možné rozeznat jednotlivé schody. Obličej a ruce jsou málo výrazné, ale drapérie jejího hávu jsou velmi zřetelné. Z hlavy s účesem jí splývá dolů něco jako závoj. Podle textu v časopise je prý na původní fotografii patrný i nákrčník.
Je známo, starodávné stavby jako staropohanská obětiště, hrady, zámky, kostely, kláštery, panská sídla, ale i jejich zříceniny bývají místem podivného dění. Předně jsou tato místa vyhledávána citlivými lidmi, kteří zde hledají spíše než kdekoli jinde zajímavé, neobvyklé zážitky. A opravdu právě na těchto místech se neobvyklé zjevy vnímají mnohem častěji než kdekoli jinde. Právě z takového prostředí nejčastěji pocházejí fotografie, vydávané za snímky něčeho ze záhrobí. Tak tomu bylo i v případě kanadského pastora, otce R.W.Hardyho. Za svého pobytu v Londýně v roce 1966 navštívil společně se svou ženou také Queen´s House v městské čtvrti Greenwich. Kdysi dal tuto stavbu zbudovat král Karel I. pro svou choť. Otec Hardy si zde pořídil několik snímků. Přitom si vyfotografoval také psoslulé Tulipovo schodiště. jaké bylo jeho překvapení, když se po vyvolání filmu objevila na negativu zahalená, ale přesto dost výrazná postava, která se oběma rukama přidržovala zábradlí schodiště. Otec Hardy zanesl film zpátky do laboratoře firmy KODAK. Ti však dosvědčili, že s filmem nebyla provedena žádná svévolná manipulace. Personál v Queen´s House uvedl:
"Vyloučeno. V té době se nikdo nemohl zdržovat ani na schodišti ani poblíž něho, protože je to pro veřejnost nepřístupné a od haly je to odděleno lanem."
Celá věc se dostala na veřejnost a záležitosti se ujal spiritistický spolek "British Ghost Club". Odtud vzešel podnět k provedení kontrolního snímkování a měření v daném domě. Byly tam instalovány fotoaparáty,. filmová kamera, magnetofony, ale bezvýsledně.
Koncem 20.století se psychologové vybavení elektronickými přístroji pokusili vyloučit náhodnost z udávaného výskytu záhadných fotografovaných jevů v jistých prostředích a soustavně je fotografovat. K jejich běžné výbavě patřili magnetometry a tzv.trojpólové zaměřovače ke zjišťování magnetických, elektromagnetických a mikrovlnných polí, detektory za určování elektrostatických činností, nahrávací přístroje se zvláštními mikrofony, které zaznamenávají i záření infrazvukového a ultrazvukového kmitočtu. Vycházeli z předpokladu, že změny struktury magnetických a elektromagnetických polí, zejména jejich poruchy mohou být způsobovány rozsáhlými bioplazmovými poli, ze kterých lze podle nich odvozovat přítomnost cizích psychických polí.
Dr.Andrew Nichols, člen Americké společnosti při psychologický výzkum a Výzkumného střediska parapsychologického zkoumání (Center for Paranormal Studies, CPS) působí v týmu výzkumníků, kteří systematicky pracují v záhadných domech za pomocí nejrůznějších fotoaparátů s infračervenými filmy a jiným speciálním filmovým materiálem. Používají se zde navíc videokamery a magnetofony.
Během svých výzkumů získal tento tým unikátní fotografie. Zachycují procesy, kterou souvisejí s krajními výchylkami elektromagnetických polí v místech fotografování a natáčení. V jednom takovém prostředí nabitém neznámými silami, které bylo objeveno v jistém domě v Lake Walesu na Floridě byla zjištěna pomocí trojpólového zaměřovače pětačtyřicet sekund trvající extrémní úchylka magnetického pole. Fotografie pořízené během úchylky magnetického pole ukázala v popředí žlutě zbarvenou rozmazanou postavu člověka, která se objevila vedle sledovaného objektu, domácího pána. Tato poněkud rozmazaná fotografie byla podle Nicholsova výkladu způsobena velmi intenzívním zdrojem záření. Kolem hlavy zachycené postavy se vznášely dvě jasné koule, podobající se kulovým bleskům. Majitelka domu vypověděla, že už jednou ve svém domě spatřila nejasný zjev jako z páry, podobný tomu, který byl zachycen na fotografii.
Přezkoumání fotografie v laboratořích firmy Polaroid v Cambridgi ve státě Massachusetts vyloučilo, že by uvedená zvláštnost na snímku byla způsobena závadou fotoaparátu nebo vadným filmovým materiálem. Je zajímavé, že Dr.Nichols pořídil touto elektronicky zajišťovanou metodou další fotografie podivných postav, které se nemohly očividně dostat do záběru v místě fotografování. Už v roce 1919 prohlásil Carl Gustav Jung na jedné ze svých přednášek Společnosti při psychologický výzkum v Londýně: "Rozhodně se nedopustím takového módního výstřelku, abych všechno, co se nedá doposud běžným způsobem vysvětlit, pokládal za lidský podvod." Málokdo z těch, kdo se soustavně obírá těmito věcmi, si připouští, že nemusí jít jen o lidsky zaviněný klam, ale že člověk může být rafinovaně klamám i vládcem světa, tím odvěkým lhářem. Jeho klamná působnost se nedá odhalit v žádné laboratoři tohoto světa. I kdyby všichni lidé světa dali hlavy a síly dohromady, nejsou schopni se ubránit této světové velmoci. Proto říká sv.Petr: "Buďte střízliví, bděte! Neboť váš protivník ďábel obchází jako řvoucí lev a hledá, koho by pohltil. Postavme se proti němu pevni ve víře." (I Petr 4,8)
11. Zamyšlení: Spojení mezi očistcem a pozemskými poměry
Křesťanské pojetí očistce chápe tento přechodný stav místo některých lidských duší po smrti ve spojení jednak s pozemským životem lidí, jednak s dušemi oslavenými v nebi. Tato vzájemná propojenost je vyjadřována v trojím rozměru vykoupeného Božího lidu, který je tradičně označován jako církev bojující, církev vítězná a církev trpící. Ve vykoupeném Božím lidu se tajemně sjednocují:
1) Všichni pravověrně věřící křesťané, žijící v tomto světě; s ohledem na to, že si doposud nemohou být zcela jisti svým konečným dosažením dokonalosti a musejí přemáhat různé překážky, které jim brání na cestě k dokonalosti, anebo činí dosaženou dokonalost zvratitelnou (pokušení těla, světa a ďábla), nazývají se církví bojující (Jb 7, 1).
2) Ti, kdo už konečně dosáhli naprosté dokonalosti, neboť nezvratně přemohli překážky, které by tomu mohly bránit, a nyní se navěky radují ze svého vítězství, nazývají se vítěznou církví.
3) Duše některých zemřelých sice už mají za sebou pozemský boj, ale z vítězství se ještě nemohou radovat, protože musejí odpykat časné tresty, které neodpykaly ve spojení s tělem, nazývají se církví trpící.
Tento trojí rozměr vykoupeného Božího lidu lze stručněji vymezit jako společenství mezi nebeskou a putující církví: "Dokud se Pán neobjeví ve slávě a všichni andělé s ním" (Mt 25,31), když také "zničí smrt a bude mu podřízeno všechno tvorstvo" (I Kor 15, 26-27), někteří jeho učedníci putují na zemi, jiní po skončení svého života se očišťují v očistci a ostatní jsou oslaveni. Všichni však, třebaže v různém stupni, jsme spojeni ve stejné lásce k Bohu a k bližnímu. Spojení mezi poutníky v čase a mezi bratry, kteří už zesnuli v pokoji Kristově, se nepřerušuje, nýbrž se ještě posiluje ve vzájemném sdílení duchovních hodnot. (160)
Vzájemná propojenost mezi různými dimenzemi vykoupeného Božího lidu nemá ráz pouze nečinného spojení, nýbrž má povahu tajemné, skrze Krista navěky dokonale oživované a naprosto sjednocované skutečnosti. Z lidského hlediska je zde základem tvořivá a obětavá láska k Bohu a k bližním. Přitom úsilí těch, kdo žijí v tomto světě, pomoci duším v očistci má dvojí rozměr. Jednak jde o pomoc duším některých zemřelých, které jsou v očistci, jednak jde o očistu vlastní duše k věčné blaženosti.
Zde se však zabýváme prvním z obou rozměrů očistného působení člověka žijícího ve světě, zatímco druhého rozměru, který je dán tím, že očistec vlastně do jisté míry zasahuje do životního prostředí člověka ve světě, a to ne sice místně, ale ve smyslu existenciálního stavu člověka, si všimneme v následující kapitole.
Pokud jde o pomoc křesťanů duším v očistci, jejím předpokladem je přesvědčení o smysluplnosti této pomoci, ve kterou křesťan věří. Musí zde být totiž jistota, že duše zemřelého se skutečně nachází na cestě k blaženosti. Přesvědčivým dokladem o tom je okolnost, zda daný křesťan opustil tento svět s patřičným duchovním zaopatřením katolického kněze. Tam, kde takový viditelný doklad není, ba dokonce je známo, že zesnulý žil v těžkém hříchu, chybí křesťanovi přesvědčení, které by posilovalo jeho víru, že duši zemřelého vůbec lze nějak pomoci.
V záležitosti hříchu připomíná sv.Tomáš dva prvky: vina, která uráží Boha, a trest, který člověku přísluší za vinu. Vina se však odpouští lítostí a předsevzetím k vyznání hříchu a učiněním nápravy. Nikdo tedy nemá zoufat, neboť k odpuštění hříchu stačí (dokonalá) lítost s předsevzetím vyznat se z něho a učinit nápravu.
Někdo by však mohl vznést námitku. Jestliže se hřích odpouští lítostí, k čemu je třeba kněze? Na to je třeba odpovědět, že Bůh litujícímu odpouští vinu a mění věčný trest na dočasný. Člověku však zůstává ještě závazek trestu dočasného; takže kdyby někdo zemřel bez svátosti smíření, ne proto, že by jí pohrdal, ale protože by ho smrt zaskočila, ocitla by se jeho duše v očistci, jehož trest je hrozný (161)
Třebaže si duše v očistci mohou být jisty tím, že jednou dosáhnou blaženosti, přesto jsou hodny politování, protože si už nemohou zasloužit od Boha odpuštění dobročinností, neboť jim chybí tělo, ale jenom utrpením. Na rozdíl od duší v očistci, které utrpením nemohou dosáhnout zásluh, lidem na zemi za trpělivé snášení útrap kyne věčná odměna. Očistcové utrpení je podle sv. Augustina a jiných teologů mnohem horší než kterýkoli trest pozemský.
Stav duší v očistci je tedy velmi politování hodný. Proto se katolická církev modlí za duše všech zemřelých v Kristu, tedy za ty, kdo k ní patří. Při mši svaté se kněz modlí za zemřelé, kteří nás předešli se znamením víry. Politováníhodné jsou však i duše jinověrců, nevěřících v očistec, protože jejich příbuzní a blízcí na ně v modlitbách nevzpomínají a neobětovávají za ně dobré skutky, protože to považují za zbytečné. Je tedy záslužné pamatovat v modlitbách i na duše zesnulých spravedlivých jinověrců, třebaže zde nemůže být katolický křesťan příliš jist tím, kde se duše těchto jinověrců nacházejí (162).
Katoličtí křesťané na zemi tvoří s dušemi v očistci a svatými v nebi jedinou velikou rodinu Boží, nazývanou v apoštolském vyznání víry obcování svatých. Všichni členové této rodiny jsou křtem připojeni k tělu Kristovu a povoláni k svatosti, a mnozí z nich skutečně svatými jsou. Proto my, kdo žijeme na zemi, můžeme a máme pomáhat duším v očistci, a to modlitbou a dobročinností. Dobré skutky jsou výkupným za naše hříchy.
Křesťan dle vyznání víry věří, že duše mrtvých v očistci lze podporovat. Láska, která je poutem sjednocujícím údy církve, vztahuje se nejenom na živé, nýbrž také na mrtvé, kteří v lásce odcházejí Láska totiž, jež je životem duše, jako duše je životem těla, nemá konce (I Kor 13). Podobně také mrtví žijí ve vzpomínkách lidí žijících. A proto k nim lze zaměřit úmysl žijících. A tak přímluvy živých za mrtvé dvojmo prospívají také živým: jak pro jednotu láskou, tak pro úmysl k nim zaměřený. Nelze však věřit, že jim přímluvy živých prospívají tak, že se jejich stav mění z bídy ve štěstí; platí ale o zmenšení trestu nebo něčeho takového, co nepřeměňuje stav mrtvého (163).
Odkazy
160) Věroučná konstituce o církvi Lumen gentium, VII, 49.
161) Sv.Tomáš Akvinský, In orationem Dominicam videlicet ´Pater noster´, V, 67-68.
162) F.Spirago, Utrpení a radosti očistce, Praha 1930 OSF, s.18.
163) Sv.Tomáš Akvinský, Summa theologica, III, Suppl. (In IV Sententiorum), 71, 2.
Pokušení magnetického pole
William O´Neil z Kittanningu ve státě Pensylvánie podnikal pokusy pomocí akvária s tropickými rybičkami různých druhů. Po obou stranách akvária umístil vysokofrekvenční generátory. Nechal je vzájemně na sebe působit v různých frekvencích tak, že uprostřed mezi nimi stálo akvárium. Cílem jeho pokusů bylo vyvinutí nového naslouchacího aparátu, pomocí kterého by hluché osoby lépe "vycítili" celá souvětí a rozhovory, neboť by je plněji zaznamenávali také svými nervy. Použité vysokofrekvenční generátory vytvářely vlnění o různé frekvenci, někdy až přesahující prah lidského vnímání.
V lednu 1973 zapnul O´Neil poprvé oba generátory naráz. Pojednou se mu zdálo, že při jisté směsi vlnění o různé frekvenci postřehl ve vodě nějaký neobvyklý pohyb. Zjevně ten pohyb nezpůsobila žádná z rybek plovoucích v akváriu. William O´Neil o tom říká:
"Když jsem si toho všiml, snažil jsem se najít příčinu toho vířivého pohybu, ale marně. Byl jsem už unavený a tak jsem si řekl, že to byl nějaký klam. O dva dny později jsem celý ten pokus zopakoval. K mému údivu se objevil tento vířivý pohyb znovu. Něco neviditelného způsobovalo ve vodě slabé, ale při bližším sledování přece jen pozorovatelné víření. Vylovil jsem všechny rybky z akvária. Potom jsem nechal působit generátory ve stejné frekvenční směsi na akvárium. A znovu se objevilo to podivné víření. Při bedlivé zkoumání z určitých úhlů se ukázalo, že některé víry byly dokonce různě zabarvené. A přitom voda neobsahovala žádné barvící látky."
Byl už pozdě večer a O´Neil byl dost unaven. Nyní však byl velmi znepokojen podivnými úkazy. Když se stále znovu a znovu vynořovaly ony barevné víry, začal je důkladněji sledovat.
"Tu jsem spatřil, že ony barevné víry začaly nabývat vyhraněných tvarů. Zadíval jsem se vody pozorněji. Po chvíli jsem rozeznal zmenšeninu lidské ruky, pak celou paži a potom hlavu s dlouhými vlasy. Úplně se mi zatajil dech a na chvíli jsem zapochyboval, jestli spím nebo bdím. Okamžitě jsem pak celé zařízení vypnul. Následující týdny jsem se zabýval něčím úplně jiným. Teprve po několika týdnech jsem se vrátil ke svým pokusům."
Zažil však velmi nepříjemné překvapení. Při nastavení jisté frekvence se jeho tělo pojednou začalo křečovitě škubat. Musel vyvinout velkou sílu, aby se mu vůbec podařilo vypnout generátory. Cítil se hrozně. Celou noc bezvýsledně hledal vysvětlení toho podivného úkazu. Vyhledal lékaře, ale ten mu jen předepsal utišující léky.
Opět uteklo několik týdnů, než se O´Neil zotavil a nabral dost sil, aby zopakoval svůj pokus. Uvádí o tom:
"Zapnul jsem generátory na příslušnou frekvenci. Znovu jsem zpozoroval podivné víření v akváriu a rozlišoval i jeho zbarvení. Pak jsem ale znovu uviděl zaostřování se podoby drobných tělesných končetin člověka. Současně mým tělem projely podivné křečovité stahy a záškuby. Zděsil jsem se toho a propadl jsem panice. Ruce mi vypovídaly poslušnost. Musel jsem sebrat všechny síly, abych dokázal generátory vypnout."
Nato pojal O´Neil pevné předsevzetí, že s tou hroznou věcí musí jednou provždy skoncovat. Rozmontoval celé zařízení na jednotlivé součástky. Zrušil akvárium a vodu z něho vypustil. Spolu s Georgem Meekem a dr.Georgem J.Muellerem se pak zaměřil na původní oblast svého bádání, totiž na oblast sluchových vjemů. Společně docílili jistých objevů v roce 1982.
Tyto objevy však byly ihned vykládány parapsychology ve smyslu paranormálních zážitků. O´Neilovy pokusy však zaujímají zvláštní místo, protože byly provedeny pomocí elektroniky. Hlavně jeho krajně citlivé postřehy změn v magnetickém poli se staly podnětem pro uplatnění jedinců s velkou vnímavostí pro tyto změny. Vynořují se stále nové osoby s vysokým stupněm vnímavosti vůči poruchám třírozměrné skladby hmoty a jejího pohybu v magnetickém poli. Tato vystupňovaná vnímavost pro přechod hmoty v magnetickém poli do čtvrtého skupenství plazmatického, které se smyslům jeví jako zářivý plyn vymykající se běžným zákonům gravitace, je dána zvláštním fyzickým uzpůsobením člověka. Každý člověk je totiž svého druhu elektrolyt, který sám v sobě vyvolává jistou plazmatizaci, která je jemnými měřidly zjistitelná na povrchu a v těsné blízkosti lidského těla. Jsou o tom četné fotografické doklady z výzkumného pracoviště univerzity v Alma Atě, ale i jinde.
S ohledem na svítivost hmoty v plazmatickém skupenství provádějí někteří smyslově krajně vnímaví jedinci pokusy v zatemněných komorách. Vyskytlo se mezi nimi dost podvodníků. Přesto četní, nepochybně vysoce kvalifikovaní badatelé, mezi něž patří Dr.Marie Curieová a dr.Albert F.von Schrenck-Notzing, potvrzují oprávněnost těchto pokusů.
Výzkumný pracovník v oboru vrtulníků Arthur Young vytvořil hypotézu, podle které je chování světelných částic (fotonů) obdobné s fenoménem přechodu trojrozměrné hmoty (ať už skupenství plynného, kapalného či tuhého) do skupenství plazmatického. Fotony postrádají hmotnost, a přesto mohou vytvářet protony a elektrony, které se už vyznačují určitou hnotností. Nemají žádný náboj, ale mohou vytvářet částice nabité. Pro foton neexistuje čas, protože Einstein dokázal, že čas se při dosažení světelné rychlosti zastavuje. Fotony jsou prakticky mimo čas a tedy nesmrtelné. Nulová hmotnost fotonu odpovídá všem proměnným a možnostem.
Z tohoto hlediska může naše vědomí existovat i bez spojení s organickou látkou mozku. Hmota mozku je pouze látkovým tranformátorem našich vědomých činností, které přesahují meze třírozměrna.
Uvedený americký badatel George Meek v oboru transkomunikace označuje takové fotony prosté hmoty a elektrického náboje, které jsou způsobilé neustálého trvání, jako obojživelné tvory, pohybující mezi úplným bytím a neúplným bytím. Představují práh, na němž může být všechno krajně oproštěno třírozměrné hmoty, a kde každá částečka lidském podvědomí může být "setbou" pro převod stvoření ze skupenství plazmatického do trojrozměrného, buď plynného nebo kapalného nebo tuhého, a tedy také poněkud vnímatelné lidskými smysly a lidským vědomím.
To je ale krajně nebezpečné. Účinky magnetického pole na lidský elektrolyt jsou příliš málo prozkoumané. Člověk, vydávající se neopatrně na tento tenký led, třeba i z vědeckých důvodů, vystavoval by vážnému, nekontrolovanému ohrožení nejen své tělo, ale také svou psychiku. Avšak člověk dostal i své vlastní tělo jako dar, který má v této pozemské pouti spravovat jako moudrý a prozíravý hospodář. Nemá tedy právo vystavovat sám sebe, své tělo, svou psychiku, své zdraví, ba i život neznámým účinkům, protože by přitom mohl utrpět škodu i na své duši.
Na druhé straně však vědecký pokrok musí jít kupředu. Člověk přece nemůže jenom ustupovat před každým nebezpečným účinkem přírody. Má se naopak snažit přírodu poznat ze všech hledisek. Má odhalovat zákonitosti v přírodních procesech, aby se napříště mohl chránit před škodlivým působením přírody. Náročnost pokusů však vyžaduje neobyčejnou připravenost v duchovním a mravním ohledu. Vyžaduje to obzvláštní vyspělost ve víře a v mravních ctnostech. Vyžaduje to vyhraněný životní názor člověka. Pokud je jisté, že takové pokusy nejsou škodlivé zdraví a životu člověka, pak je lze provádět. Kdo by je měl provádět? Zajistí zkušení odborník v daném oboru bádání. Ale to zdaleka nestačí. Člověku nestačí jen vzdělání a zkušenosti v daném oboru. Člověk musí být vyhraněný ve svém životním názoru a vzdělaný ve víře, který je po stránce mravních ctností vyspělý a charakterově pevný, který je přístupný jen uváženému přijímání dojmů a zkušeností, dostavujících se jak zvenčí, z okolí, tak zevnitř, z lidského životního prostředí. Takový člověk opravdu zralý jako člověk přijímá podněty ze svého okolí i ze svého vnitřního prostředí jedině tehdy, když jsou přijatelné pro jeho rozum osvícený vírou. Úsudek ohledně takové duchovní a mravní připravenosti člověka by však neměl být ovlivněn subjektivním činitelem. Proto člověk nemůže v této záležitosti spoléhat pouze na sebe ani na své přátele a příbuzné. Člověk má tento úsudek ponechat zasvěcenější a kvalifikovanější osobě, totiž svému knězi, zpovědníkovi. Každý člověk by se měl o svých závažných podnicích předem i během pokusů radit s duchovní osobou, od níž se má nechat vést jako od správného duchovního vůdce. Při samotných pokusech by člověk měl být ve stavu posvěcující milosti. Během vlastních pokusů by měla být pokusná činnost badatele doprovázena soustavnou modlitbou za její zdar a za badatele, a to jeho druhem nebo celým modlitebním společenstvím.
12. Zamyšlení: Jak můžeme pomoci duším zesnulých ?
- přímluvnou modlitbou věřících na zemi,
- obětí přinesenou postem,
- obětí mše svaté,
- úkonem štědrosti,
- pohřebními obřadnostmi,
- odpustky.
Přímluvná modlitba za zemřelé
Úkon přímluvy, jež se koná za druhého lze uvažovat dvojmo. Jedním způsobem jakožto odčiňující trest na způsob jakési náhrady, jíž se dbá při zadostiučinění. Tímto způsobem úkon přímluvy, jenž se přičítá tomu, za něhož se koná, jej zprošťuje povinného trestu. Nezprošťuje konajícího povinného vlastního trestu, protože v takové náhradě se sleduje rovnost spravedlnosti. Tento úkon zadostiučinění se může vyrovnat jedné provině tak, že se druhé nevyrovná. Vždyť provina dvou hříchů vyžaduje větší zadostiučinění než provina jednoho.
Jiným způsobem lze uvažovat, pokud je záslužný pro život věčný, což je, pokud vychází ze základu lásky; a podle toho prospívá nejen tomu, za něhož se koná, nýbrž spíše konajícímu (164).
Hodnotu a účinnost přímluvné modlitby lze posuzovat ze dvou hledisek:
Jedním způsobem mají přímluvné modlitby hodnotu ze ctnosti lásky, jež činí všechna dobra společnými. Podle toho spíše platí tomu, kdo je více naplněn láskou, třebaže se za něho zvláště nekonají. A tak se hodnota přímluv bere spíše jako nějaká vnitřní útěcha, pokud jednoho majícího lásku těší dobra druhého po smrti, co do zmenšení trestu. Po smrti totiž nemá místa získání milosti ani rozmnožení, na což nám v životě platí skutky jiných z moci lásky.
Jiným způsobem mají přímluvy hodnotu tím, že úmysly jednoho se poskytují druhému, a tak se zadostiučinění jednoho přičítá druhému. Tímto způsobem není pochyby, že více platí tomu, za něhož se konají. Zadostiučinění je vlastně zařízeno k odpuštění trestu. Proto vzhledem k odpuštění trestu platí přímluva především tomu, za něhož se koná. Podle toho má druhé mínění více pravdy než první (165).
Sleduje-li se hodnota přímluv, pokud platí z moci lásky, sjednocující údy Církve, přímluvy učiněné za mnohé pomáhají tolik, jako za jednoho, protože láska se nezmenšuje, jestliže se její účinky rozdělí na mnohé, nýbrž spíše vzrůstá. A podobně také radost, čím je společná četnější, tím bude větší. A tak z jednoho dobra vykonaného se mnozí v očistci neradují méně než jeden.
Sleduje-li se však hodnota přímluv, pokud jsou jakási zadostiučinění, z úmyslu žijícího přenesená na mrtvé, tu více platí někomu přímluva, která ze koná zvláště za něho, než ta, která se koná za něho a za mnoho jiných, neboť tak se účinnost přímluv rozděluje z božské spravedlnosti mezi ty, za něž se přímluvy konají. Z toho je patrné, proč bylo ustanovení, aby se v Církvi konaly zvláštní přímluvy (166).
S ohledem na podmínky hodnoty a účinnosti přímluvné modlitby za duše zemřelých je třeba si všimnout toho, zda a jak může hřích žijících lidí ovlivnit jejich přímluvnou modlitbu za zemřelé. Dlužno uvést, že v přímluvách, které se konají od hříšníků, je možno sledovat některé rozdíly.
Nejprve samotný vykonaný skutek, jako oběť oltářní. A ježto naše svátosti mají samy ze sebe účinnost bez skutku konajícího, kterou splní stejně, ať jsou vykonány kýmkoliv, proto přímluvy učiněné od hříšníků prospívají duším mrtvých.
Jiným způsobem, co do skutku vykonávajícího. Dlužno rozlišovat, protože činnost hříšníka, konajícího přímluvy, jedním způsobem lze sledovat, pokud je jeho, a tak žádným způsobem nemůže být záslužná, ani pro něho, ani pro jiného.
Jiným způsobem, pokud je druhého, což bývá dvojmo. Jedním způsobem, pokud hříšník, vykonávající přímluvy, zastupuje celou církev, jako kněz, když koná v kostele zádušní obřady. A protože se rozumí vykonavatelem ten, jehož jménem nebo místo něhož se děje, odtud přímluvy takového kněze, i kdyby byl hříšník, prospívají duším zemřelých. Jiným způsobem, když jedná jako nástroj druhého. Neboť dílo nástroje je spíše hlavního činitele. Proto onen, kdo jedná jako nástroj druhého, není ve stavu zasluhování, a přesto jeho činnost může být záslužná kvůli hlavnímu činiteli. Podobně když poddaný, jsoucí ve hříchu, koná nějaký skutek milosrdenství z rozkazu svého pána, majícího lásku. Proto, jestliže někdo zemřelý v lásce zařídí za sebe přímluvy, nebo mu je z lásky zařídí jiný, ony přímluvy platí zemřelému, třebaže oni, od kterých jsou přímluvy konány, jsou ve hříchu. Více by však platily, kdyby byli v lásce, protože pak by ony úkony byly záslužné oběma stranám (167).
Přímluvná modlitba za duše zemřelých je Bohu milejší než modlitba za hříšníky, neboť duše zemřelých jsou ve větší tísni a samy sobě si nemohou pomoci. Je tedy třeba se modlit za duše v očistci, aby se mohly přimlouvat u Boha za nás a za hříšné, až dospějí k blaženosti v nebi.
Pomoc zesnulým přinesená postem žijících
Půst k zadostiučinění (168) je účinnější, než modlitba, protože vyžaduje větší oběť. Zachovávaný půst, obětovaný duším v očistci, má velkou účinnost smírnou a prosebnou. Postem je však každé překonání pokušení těla, světa a ďábla. Takto je člověku žijícímu ve světě cestou jak ke zkrácení očistce duší zemřelých, tak i ke zkrácení budoucího očistce daného jedince.
Oběť mše svaté
Duším v očistci nejvíce pomáhají ty skutky, které mají nejvíce sdělování lásky nebo nejvýrazněji směřují k druhému. Nejsvětější Svátost je svátostí církevní jednoty, obsahující onoho, v němž je celá církev upevněna v jedno, totiž Krista. Obětí na kříži spojil Pán lidstvo a projevil svou největší lásku. A na oltáři je tato oběť obnovována právě při mši svaté. Proto svátost Eucharistie je jako nějaký zdroj nebo svazek lásky. Proto oběť církve ze strany lásky především pomáhají uším zesnulých v očistci (169).
Tridentský koncil stanoví: Oběť mše svaté se přináší nejen za hříchy, tresty, zadostiučinění a jiné potřeby věřících živých, nýbrž podle apoštolského podání také za zemřelé v Kristu, kteří ještě nejsou docela očištěni.
Pomoc úkonem štědrosti
Almužna jako úkon štědrosti je vlastně projev milosrdenství, tedy vlastně účinek lásky (170). Úkon štědrosti, jakož i veškerá dobročinnost, vycházející z lásky k Bohu, má trojí hodnotu: záslužnou, smírnou a prosebnou. Hrdinným skutkem lásky se člověk zavazuje, že odstoupí duším v očistci vše, co při veškeré jeho dobročinnosti má záslužnou, smírnou a prosebnou.
Pohřební obřadnosti
Pohřební obřadnosti prospívají duším mrtvých tím, že účastníci daného obřadu lépe uchovávají v paměti zemřelé, takže se za ně spíše modlí. Pohané se v této věci mýlili, když tvrdili, že pohřeb prospívá mrtvému tím, že jeho duše nabude pokoje.
Dále to, že pohřeb na posvěceném místě prospívá duši mrtvého, nepochází sice ze samotného vykonaného skutku, nýbrž ze samotného skutku konajícího. Tak se pohřeb počítá mezi almužny (171).
Odpustky
Nástupci apoštolů zavedli jiný způsob odpuštění trestu v podobě dobrodiní odpustků, jež pro ty, kdo žijí v milosti posvěcující, platí tolik, kolik obsahují a na kolik jsou ohlášeny. Papež k tomu má pravomoc. Neboť mnozí svatí a světice vykonali mnoho dobrých skutků, a přece nezhřešili, přinejmenším ne smrtelně, a toto učinili pro dobro celé církve.Podobně zásluhy Kristovy a blahoslavené Panny Marie a světců a světic tvoří poklad, z něhož papež a ti, kterým ho svěřil, mohou tam, kde je třeba, rozdělovat zásluhy (172).
Účinek odpustků spočívá v tom, že církev prosí Boha, aby byl zemřelým milostiv pro přebytečné zásluhy Kristovy, Panny Marie a svatých. Po II. vatikánském sněmu byla nově řešena otázka odpustků. Přitom se hledělo nejenom na církevní právo, ale především na víru, lásku a duchovní život (173).
Základní směrnice uvádějí:
1) Odpustek - před Bohem - je prominutí časného trestu za hříchy, ale jako vina už svátostně odpuštěné, je-li věřící ochoten a náležitě připraven splnit určené podmínky v duchu církve a podle jejích rozhodnutí. Tím církev rozdává a přiděluje z pokladu zadostiučinění Spasitele, bl. Panny Marie a svatých.
2) Odpuštění může být úplné nebo částečné, podle toho, zda osvobozuje úplně nebo částečně od trestů.
3) Nikdo nemůže přivlastnit odpuštění, jež získává, někomu jinému, který dosud žije.
4) Jak úplné tak částečné odpuštění může být přivlastněno zemřelým jako přímluva za jejich duše.
5) Částečné odpustky se už nepočítají na dny či roky. Jejich velikost a počet spočívá především na vnitřním rozpoložení věřícího: čím větší je víra a láska, tím účinnější je odpuštění.
6) Odpustky, a to pouze částečné, se mohou vázat jenom na tyto čtyři předměty, na kříž, růženec, medaile, škapulíř, posvěcené knězem. Jsou-li tyto předměty posvěceny Svatým Otcem nebo biskupem, mohou se získat úplné odpustky na svátek sv. Petra a Pavla, ale má se k běžným podmínkám přidat vyznání víry jakýmkoli uznaným způsobem. Získání odpustků přestává v okamžiku, kdy je posvátný předmět zničen nebo prodán.
7) Přestávají odpustky, doposud spojované v jistým počtem mší (gregoriánských: 30), anebo se mšemi u nějakého oltáře. Tyto odpustky lze získat pro duše zemřelých při každé mši, u každého oltáře, kterýmkoli knězem, pokud se zachovávají zákony církve.
8) Pro získání odpustků je nutné, aby věřící měl úmysl je získat, a to vyslovený aspoň jednou během života. Je však vhodné častěji opakovat úmysl. Musejí se věrně splnit všechny předepsané podmínky. Odpuštění se nabývá splněním poslední podstatné podmínky: předem se ještě dá určit přivlastnění (duším v očistci, atd.)
9) Pro získání úplných, plnomocných odpustků (jimi se promíjejí všechny časné tresty, na rozdíl od neplnomocných, kterými se promíjí pouze jejich část) jsou tři podstatné podmínky. Svátost pokání a smíření, eucharistické přijímání a modlitba na úmysl Svatého Otce. Novým pokoncilním přínosem je to, že pro platnost získání úplných odpustků je třeba odmítnutí nejen hříchů, ale také jakékoli náklonnosti a záliby v hříchu, i lehkém. Jde o naprosté odpoutání se od zla, a to z dokonalé lásky k Bohu. Není-li poslední podmínka splněna, získávají se pouze částečné odpustky. Svátost pokání a smíření může být vykonána i několik dní před získáváním odpustků, kdežto svaté přijímání a modlitby, v den získání. Jedním splněním první podmínky - svátosti pokání a smíření - lze tedy získat několikeré plnomocné odpustky, kdežto jedním přijímáním pouze jedny.
10)Je-li podmínkou pro získání odpustků modlitba, tedy se ji věřící smí pomodlit střídavě i s druhou osobou, anebo může v myšlenkách sledovat slova modlitby, která pronáší druhý člověk.
Odpustky, přivlastněné duším v očistci, zkracují jejich utrpení, ale jsou duchovním přínosem i pro člověka žijícího ve světě, protože zahánějí jeho strach z Boha jako přísného a pouze spravedlivého soudce. V tomto duchu se otevírají tři mohutné proudy milosti také obyčejným křesťanům novým prožíváním každodenního života (174).
Církev svatá tedy uděluje částečné odpustky tomu věřícímu, jenž se snaží věrně plnit své denní povinnosti, trpělivě snášet těžkosti života, a přitom povznáší svého ducha k Bohu v pokorné důvěře a provází vše, co mu život přinese, aspoň v hlubině své duše, nějakým zbožným vzýváním (175). Takový život totiž zasluhuje už sám o sobě příliv Božích milostí, odpuštění případných trestů, a získává také pomoc pro duše v očistci. Vzývání Boha se může dít buďto ustálenými modlitbami, či přímo vnuknutými Duchem svatým. Takový věrný život v poslušnosti na výzvy evangelia, neustále bdít (Lk 21, 34), modlit se (Mt 26, 41) a žít ve spojení s Kristem (Kol 3, 17). Tak se stírá rozdíl mezi vírou a životem, mezi náboženstvím a každodenní skutečností. Všechno je pronikáno tvořivou láskou a předjímáním ráje, aspoň jako ideál (176).
Církev uděluje částečné odpustky všem věřícím, kteří v duchu své víry, vedeni milosrdenstvím, dávají sami sebe a vše, co mají, do služeb lásky k bratřím, kteří jsou v tísni. Jde o nový způsob prožívání toho, co se dosud nazývalo skutky milosrdenství hmotného i duchovního. Zdánlivě může jít o nepatrné záležitosti, které však prožívané denně s velikou láskou, vyžadují velké hrdinství, hlavně když se na ně neodpovídá vždy vděčností. Celý dnešní svět je plný bezpráví a utrpení nevinných, zejména dětí. A nejotřesnější je bezpráví duchovní, kdy je někdo zbavován práva na pravdu nebo se mu pravda podává jako lež (177).
Církev uděluje částečné odpustky každému věřícímu, který v duchu pokání a kajícnosti si svobodně odpírá nějakou věc jinak dovolenou, a přináší to jako oběť Bohu. Cílem je podobat se nevinnému Spasiteli, obětovanému za naše hříchy, dobrovolně chudému a trpělivému. Půst jednoho se stává nasycením jiného.
Pokud odpustky patří k mnoha milostem, a byla-li Panna Maria podle slov anděla milosti plná, pak měla také odpustky. Každopádně však dala z lásky k Bohu sebe a svého syna pro spásu lidí. Proto většina odpustků je přinejmenším nějak vázána na svátek, svatyni nebo oltáře zasvěcené Panně Marii (178).
Odkazy
164) Tamtéž, 71, 4.
165) Tamtéž, 71, 12.
166) Tamtéž, 71, 13.
167) Tamtéž, 71, 3.
168) Summa theologica, II,II, 147, 1-5.
169) Suppl., 71, 9.
170) Summa theol., II, II, 32, 1; 87, 1 k 4.
171) Suppl., 71, 11.
172) In orationem Dom..., VI, 69.
173) Enchyridion Indulgentiarum, normae et concessiones, Roma 1968 Libreria ed. vaticana.
174) Sv.Tomáš Akvinský, Summa theologica, Suppl., III, 25-27.
175) G.Sessolo, Piccolo manuale delle indulgenze, ad uso del fedeli, Roma 1968 Libr. ed. vaticana, s.46-49; W.Herbst SDS, Nové předpisy o odpustcích, Praha 1992 Řád, s.16-21.
176) Lumen gentium, 41, Apostolicam actuositatem, 4, Gaudium et spes, 43.
177) Sessolo, Tamtéž, s.49-53.
178) J.M.Veselý OP, O přátelství s Jitřenkou, Řím 1990, s.64-65.
Máte na televizní obrazovce ducha?
Roku 1985 poprvé vystoupil Klaus Schreiber na veřejnosti s videozáznamem, o kterém uváděl:
"Jsou to pravé videonahrávky obrazů, které pocházejí ze záhrobí. Tyto obrazy se vynořily na mém televizním monitoru poté, co se mi jeho původci předem ohlásili na magnetofonovém pásku." Schreiber otevřeně tvrdil: "Všichni moji zesnulí příbuzní se mi několikrát ohlásili prostřednictvím magnetofonového pásku. Bylo mi řečeno, že je zanedlouho budu moci přijímat přes videozařízení. Okamžitě jsem se chopil tohoto nápadu. Pomocí videokamery jsem soustavně nahrával prázdnou místnost. Výsledek byl ovšem žalostný. Nic se neobjevilo. Potom mi pomohla náhoda. Zaslechl jsem z magnetofonu jakousi zmínku o zrcadle. Vysvětloval jsem si to jako zrcadlení, které při použití ve videotechnice nastává pokaždé, když se optika fotoaparátu namíří na obrazovku a videokamera spojená s televizorem zabírá a natáčí sebe samu. Zkusil jsem to."
Tím získal Schreiber zvláštní videosoustavu, která zabírá sebe samotnou. Děje se to nekonečnou posloupností vzájemně se prostupujících kopií obrazovky. Taková soustava zaměřená do nekonečna se dá snadno ověřovat a vysvětlovat pomocí dvou k sobě nakloněných zrcadel. Když se Schreiber postavil před velké zrcadlo, další menší zrcadlo podržel před sebou a pootočil jím o 10-15 stupňů kolem jeho svislé osy doprava nebo doleva, tehdy se objevilo na velké zrcadlové ploše nekonečné zobrazení jeho postavy a k ní přiléhajícího okolí.
"Při sledu obrazů, které se donekonečna navrstvují a prostupují, jsem se musel dotknout něčeho, co byl mohl označit za "okno do hyperprostoru", totiž průhled do nadčasových oblastí", tvrdil Schreiber. Pokračoval: "Když jsem potom jednoho dne najednou spatřil na obrazovce malý, ale jasně vynikající bod, řekl jsem si, že jsem konečně u svého cíle. Zaslechl jsem výzvu z onoho světa."
"Co to bylo za výzvu?"
"Něco mne nutkalo zastavit video a vrátit jej zpátky. Přetočil jsem tedy videopásek nazpět a zastavil jsem ho na místě, kde vyskytl onen bodový záblesk. K svému překvapení jsem si uvědomil, že se dívám do tváře své dcery Karin, která mi zesnula ve věku osmnácti let."
Toto Schreiberovo vystoupení vzbudilo na veřejnosti velkou senzaci. Pro něho samého to pak bylo nesmírným povzbuzením. Hned si zakoupil druhý videorekordér, aby vícenásobným kopírováním získal obraz, který potom mohl déle sledovat a podrobněji ho skládat a rozebírat. Schreiber říká:
"Při dalších pokusech jsem vytěžil z černobílých motivů vykreslených videokamerou další skryté podobizny tváří a postav. Většinou šlo o mé zesnulé příbuzné. Někdy ale šlo o cizí lidi, které jsem identifikoval až později. Postupně jsem uviděl podobu první a druhé manželky, dcery, matky, sestry, syna, otce a švagra. Podobu každého z nich jsem shledával úplně jinak. Byly to záběry obličeje zepředu nebo z profilu, skupinové snímky, některé ostré jiné rozmazané a v nejrůznějších velikostech. V některých případech jsem rozeznával také okolí, totiž krajiny, hvězdnou oblohu, řeku, ale také různé banální maličkosti."
Mezi veřejně známé osoby, jejíž tváře se prý ukázaly na Schreiberově televizní obrazovce, byli Romy Schneiderová, Curd Jürgens, Albert Einstein a král Ludvík II.Bavorský.
Přitom je třeba si zodpovědně položit otázku, zda Klaus Schreiber a mnozí další jeho napodobovatelé, zhotovující tyto zvukové a filmové výtvory, které označují za zprávy ze záhrobí, záměrně "nezabudovali" do svých nahrávek časový posun, aby obzvlášť nápadně upozornili na jejich údajně mimopřirozený ráz. I když se otázka záměrné soustavné manipulace nabízí jako první, není to jediný možný výklad. Vyloučit se nedá ani podvědomý vliv Klause Schreibera a jeho napodobovatelů. Pomocí zvukové a videoelekronické aparatury mohou přenášet obrazy příbuzných a známých ze svého podvědomí do vnější viditelné podoby, a v hypnotickém spánku je dotvářet, aby jimi mohli být později sami vědomě překvapeni.
Co je na této záležitosti pro věřícího člověka zcela nepřijatelné, je cílevědomá snaha Klause Schreibera o navazování spojení s dušemi zesnulých osob. Z této snahy vyvolávat duše zesnulých vychází a k ní nakonec směřuje, třebaže se tento záměr během procesu vyvolávání duší zesnulých neprojevuje neustále vědomě. On sám je však tímto zvráceným úsilím prostoupen v celku své bytosti, i když se to uvědoměle projevuje zejména na začátku a na konci této činnosti. Klaus Schreiber říká:
"Se všemi těmito příbuznými na onom světě vedu dlouhé rozmluvy. Oslovuji své záhrobní přátele a prosím je o určitá sdělení. Většinu jejich poselství mám nahranou na magnetofonových páscích, některé jsou dokonce zachyceny na videokazetách."
To je otevřený spiritismus či vyvolávání duší zesnulých. Zveřejňování výsledků takovýchto praktik s cílem ovlivnit veřejnost odporuje náboženské víře a vede k veřejnému pohoršení. Spiritismus představuje nebezpečí pro víru. Různé podvody, falešný výklad parapsychologických jevů i zásah zlých duchů mohou svést věřící na scestí. Pokusy navazovat styk se záhrobím odporují Písmu svatému (I Sam 28). Už ve Starém zákoně byly odmítány pokusy vyvolávat duše zesnulých nebo jiné praktiky, o nichž se neprávem soudí, že odhalují budoucnost (Dt 18,10, Jer 29,8). Katechismus katolické Církve uvádí, že všechny praktiky, kterými člověk zamýšlí podrobit si skryté mocnosti, aby mu sloužily, a tak dosáhnout nadpřirozené moci nad bližním, byť by to směřovalo i k jeho uzdravení, závažně odporují ctnosti zbožnosti. Proto Církev věřící před tím varuje. uchylování se k tzv. přírodním léčebným metodám nesmí vést ani ke vzývání zlých mocností, ani ke zneuživání důvěřivosti druhých." (čl.2116-2117) Katolická Církev svým věřícím zapovídá účast na spiritistických seancích. Jednotlivá účast na spiritistické seanci není těžkým hříchem, zvláště když je vyvolána zvědavostí. Katolík, který by se chtěl účastnit spiritistických seancí z vědeckých důvodů, má si vyžádat souhlas biskupa.
V nové době se šíří případy zneužívání sdělovací techniky ke spiritismu. Zejména mládež je ohrožena, když se v polozasněném stavu oddává počítačovým hrám. Tak je hravým a lákavým způsobem vtahován člověk do vlivu bezduché techniky. Přitom se stírá rozdíl mezi tím co je vědomé a nevědomé, kde je ještě mravní odpovědnost člověka za jeho jednání a kde končí. Potom se ukazuje, že účast na spiritistické seanci není už ani nutná k tomu, aby člověk těžce hřešil uchylováním se ke spiritismu. Případ Klause Schreibera ukazuje, jak snadno se dá vyspělá sdělovací technika zneužívat proti Bohu a proti člověku. Není-li člověk dost opatrný při používání vyspělé sdělovací techniky, může velmi svůdným, hravým a zábavným způsobem, skoro až nevědomky a proti své vůli upadnout do spiritismu.
Pro nepřipravené jedince to představuje velké nebezpečí právě proto, že je tak snadno možné pomocí fenoménu magnetofonových hlasů či videorekordérových obrazů záhy dojít k zdánlivě paranormálním výsledkům. Lékaři varují před psychickými poruchami, poruchami chování a různými psychózami, jejichž obětí se mohou stát právě tak snadno lidé obírající se okultními záležitostmi jako lidé věnující se elektronickým hrám na hracích automatech či v počítačích. Zdá se ovšem, že podobná varování mají zatím asi podobný dopad jako poznání, že koření cigaret a požívání alkoholu poškozují zdraví a zkracují lidský život.
Pod pseudonymem Hildegarda Gesbertová popsala jedna prostomyslná žena z Viersenu u Düsseldorfu v knize Pokoušejte duchy, kterou vydala vlastním nákladem, vlastní zkušenosti s podobnými nahrávkami na magnetofonovou pásku. Uvádí, že její zkušenosti nebyla zdaleka jenom příznivé. Píše: "Vyvinulo se u mne intenzívnější spojení se záhrobním, než mi bylo milé. Zanedlouho jsem všude slyšela i bez magnetofonové nahrávky hlasy, které mne krajně znepokojovaly. Byly to chorobné odezvy nemocného nitra nebo posedlost, jejíž původ je třeba hledat jinde?"
J.W.Goethe vložil svému Čarodějnému učni do úst slova: "Duchů, které jsem vyvolal, se už nezbavím." Hildegarda Gesbertová potvrzuje tento citát, když vzpomíná: "Nečisté mocnosti mě ohrožovaly, byla jsem zamořená jejich hlasy a zastrašována hroznými předpověďmi. Myslela jsem, že všechny ty hlasy pocházejí od Boha, ale to jsem se hrozně spletla. Nakonec jsem se musela podrobit léčbě psychofarmaky. Dneska už nedovedu přesně říci, které peklo bylo pro mne horší - jestli to s démony, nebo to s psychiatry. Od vtíravých a dotěrných bludů mne vysvobodila pevná sebedůvěra a hluboké rozjímání pomocí vytrvalé modlitby. Tato vnitřní zkušenost změnila můj život a přivedla mne k uvědomělejšímu životnímu názoru a postoji."
Podobně píše psycholog Thorwald Dethlefsen v díle "Osud jako příležitost". Uvádí, že "zaujetí žijícího člověka pro duše zesnulých se může projevovat psychickou poruchou, od lehkých příznaků až po rozvinutý chorobný stav. Mnohé příznaky svědčí o tom, že pro většinu onemocnění, která se běžně zahrnují pod pojem schizofrenie, je příznačná přítomnost duší, jež se nemohou odpoutat od pozemského života. V takových případech trpí jak tyto duše, tak duše pacienta, a východisko je v souběžné pomoci oběma", tedy jak duší zesnulých, tak duši žijícího člověka. Dethlefsen však ulpívá ve spiritismu a nedovede se realisticky k těmto věcem, a tím méně pak pomoci duším živých i zesnulých. A přitom každý ve víře vzdělaný křesťan by pohotově řekl:
Za duše zesnulých, které nedošli pravého pokoje a trpí v očistci, je třeba se modlit, konat s ohledem na ně úkony pokání a sebezáporu, a především dát za ně sloužit mši svatou. Tím se pomáhá duším zesnulých, které jsou v očistci, a tím také žijící člověk pomáhá své duši růst v dokonalosti a svatosti.
Nevěřící lité se dnes ptají: Jestliže opravdu existuje nějaký záhrobní život, kde je a jak to v něm vypadá? Také lidé, konající pokusy s nenormálními magnetofonovými hlasy a obrazy na monitorech počítačů a videorekordérů si stále znovu kladou tuto otázku, ale sami nedokáží nalézt uspokojivou odpověď. Teď žijeme v hmotném a smyslům dostupném světě, ale duše zesnulých žijí v jiné oblasti, přesahující meze smyslů. Avšak spojení s touto oblastí se navazuje už za pozemského života. Když jde o naše spojení s dušemi zesnulých, je na místě naše modlitba za tyto duše, aby došly pravého pokoje v patření na svrchované Dobro, Krásu, Pravdu a Lásku Boží. Člověk, který tělesně zemřel ve stavu posvěcující milosti, duchovně žije dál a do nekonečna roste ve svrchované Pravdě, Kráse, Dobru a Lásce. To je cesta těch, kdo docházejí po pozemské smrti svrchované dokonalosti, svatosti. Ačkoli duše zesnulých žijí mimo tento, smyslům dostupný svět, v oblasti, která tento svět nekonečně přesahuje, přesto jsou zde, v tomto světě přítomni. Duchové bytosti žijí bez omezení našimi pozemskými časoprostorovými možnostmi. To je pro nás zřejmě nejtěžší si představit, protože na úrovni pozemské existence se orientujeme podle časových a prostorových charakteristik. Pokud duše zesnulých dosáhly dokonalosti, tedy působí blahodárně a k našemu duchovnímu prospěchu v tomto trojrozměrném světě, ve světě dostupném smyslům. Trvale jsou neviditelným způsobem v naší blízkosti a čas od času také s Boží milostí zasahují do smyslům dostupného světa viditelně, když se na jejich přímluvu, vyprošenou lidmi ve světě, dosahuje z Boží milosti např. zázračného uzdravení, apod.
Ježto je smrt součástí pozemského života jako slupka obalující jádro, proto se člověk už v tomto pomíjivém životě má připravit na věčný život své duše. Čím více se na to člověk připraví nejen svým myšlenkovým obíráním se smrtí, ale také svými dobrými skutky, tím snáze se lidská duše po rozkladu svého těla orientuje v duchovní sféře. Pokud si ale ryze subjektivisticky vytváří představu onoho světa, takže vše jenom idealizuje, tedy si vytváří v ryze smyslových obrazech jenom projekci svých lidských přání, nenaplněných ve světě. Ale to je zkreslené chápání. I vůči posmrtnému životu je třeba přistupovat realisticky. A protože se žádný z lidí nevrátil z onoho světa, tedy je třeba si poznání a chápání vyprošovat od Původce a Spasitele člověka a všeho stvoření.
Současný člověk je však během svého pozemského života víc než kdy dříve spoutáván trojrozměrným okolím. Třebaže vlivem technických vynálezů a vědeckých objevů vzrostla vláda člověka nad okolním životním prostředím, oslabila se jeho vláda nad životním prostředím v lidském nitru. V mnoha směrech došlo k vzájemnému dalekosáhlému prostoupení vlivu těla, světa a ďábla. Důsledky hříchu člověka svedeného ďáblem přivodily poruchy okolního životního prostředí a narušené okolní přírodní prostředí proniklo až do morku kostí člověku v podobě stop stroncia a jiných jedovatých látek, atd. A přesto člověk není bezmocný. Víc než kdy dřív proudí k člověku Duch svatý, aby jej podle příslibu Páně poučil o všem a vybavil člověka darem síly a ostatními dary Ducha svatého.
Člověk v technotronní společnosti je sice nebývale ohrožován vědomě, ale i v jeho podvědomí. Po práci unavený člověk se snaží odpočinout u televizní obrazovky, kde spolu se zprávami o závažných událostech, které vědomě přijímá, dostává též jisté podněty do podvědomí pomocí reklamy, záměrně někým šířené pod prahem lidského vědomého vnímání nebo jinými rafinovanými způsoby.
Jak se může lidský jedinec ubránit? Silou víry a modlitby. Samotný člověk se neubrání důmyslnému náporu vládce světa, který je skutečná, zlomyslná, světová velmoc. Zvítězí jen s Boží pomocí. A o tuto Boří pomoc je třeba se modlit. Zejména modlitba svatého růžence je stále potřebnější. Toto modlitba je zčásti vědomá a slovní, zčásti rozjímavá a bezeslovná. Přitom obsahuje celý poklad nauky katolické víry podaný v soustavné podobě tak, že se začíná u Kristova kříže a tamtéž se i končí. Tato modlitba s Boží pomocí požehnaně zasahuje nejen lidskou mysl a oblast vědomí, nýbrž duchovně "dezinfikuje" také podvědomí a nevědomé složky lidské psychiky, do níž nejednou pronikají škodlivé podněty z lidského těla a jeho pudů, z okolního světa a v neposlední řadě i od ďábla.
Je zajímavé, že dávno před pádem komunismu v Evropě, totiž už v 80.létech uváděli pracovníci oddělení StB v časopise Kriminalistický sborník, vydávaným Ministerstvem vnitra ČSSR, zajímavé výsledky šetření ohledně mariánské úcty a modlitby svatého růžence. Když sledovali profesní rozložení sledovaných souborů mariánských ctitelů, modlících se svatý růženec, tak museli překvapeně konstatovat, že se mezi těmito ctiteli vyskytuje mnoho mladých programátorů a pracovníků na počítacích strojích. Rozhodně to vyvracelo komunisty šířenou domněnku, že růženec je něco, co zajímá jen staré babičky.
Dnes, víde než kdy jindy se lidé, ať staří či mladí, dívky či chlapci obracejí k Marii jako ke své matce, která vždy přijme každého hříšníka:
13. Zamyšlení: Pomoc od duší zesnulých
Z toho, co bylo uvedeno ohledně pomoci věřících duším zemřelých, je jasné, že tato pomoc mívá bezprostřední příznivý účinek nejen u duší v očistci, ale také u těch, kdo tuto pomoc poskytují. Méně zřejmé je však to, zda se nám tato pomoc duším v očistci nějak vrací od těchto duší.
Na otázku, zda se mohou duše v očistci za nás modlit, odpovídá sv.Tomáš: Třebaže ti, kdo jsou v očistci, jsou výše než my, protože nemohou hřešit, jsou však níže než my vzhledem k trestům, které snášejí, a podle toho nejsou v takovém stavu, aby se modlili za nás, nýbrž spíše, abychom se za ně modlili my (179).
Sv.Tomáš však shledává ještě další důvod vylučující možnost, že by nám duše v očistci pomáhaly, když je vzýváme. Duše v očistci jsou sice ve stavu posvěcující milosti, milují Boha a své bližní, ale chybí jim hlavní podmínka pro to, aby mohly někomu pomoci přímluvou modlitbou. Působnost modlitby, kterou někdo dosahuje u Boha vyslyšení, je její záslužnost. Avšak ten, kdo jednou opustil pozemský způsob života, není už vůbec schopen něco si zasloužit. Ani svatí v nebi, ani duše v očistci nemohou už nabývat nových zásluh. Proto jejich prosby za pozemské poutníky mohou vyjadřovat pouze jejich touhu, která se však nemůže naplnit. Nemají ani tolik síly k pomoci člověku, kolik jí má člověk, a tím spíše jim chybí síla modlitby oslavených duší v nebi.
Přesto však naše modlitba k Bohu za duše v očistci může být opětována a také opětována bude, ale až po očištění duší a jejich oslavení v nebi. Už sv.Augustin uváděl, že kdo pomáhá duším v očistci, nabývá u Boha zásluhy, takže také jemu jsou vzbuzeni dobrodinci, pomáhající mu na cestě k dokonalosti. Mimo to je jisté, že Bůh zjeví každé duši v očistci každou modlitbu, která se za ni koná, neboť jí ta modlitba přináší ulehčení a zkrácení pokání. A duše vysvobozená od očistného utrpení uchovává v nadsmyslové paměti dobrodiní vykonané lidmi pro ni, takže z nebe posléze oplácí dobrodiní. Není také myslitelné, že by Bůh, který je zosobněná Láska, sám neposkytl zvláštní pomoc po nás v tom, co ví, že potřebujeme, když jsme horliví v modlitbě za jeho přátele, po nichž on sám také touží, aby už byli vysvobozeni z dluhů, které musejí splácet jeho věčné spravedlnosti (180). A ještě větší naděje Boží pomoc mají ti, kdo se soustavně obracejí k přesvaté Panně, s vděčností za to, že nesla v sobě celý život zosobněnou Boží Lásku a dokázala, že se celý Bůh vejde do člověka.
Odkazy
179) Sv.Tomáš Akvinský, Summa theologica, II, II, 83, 11 k 3.
180) E.Soukup OP, Za hrobem, Praha 1930, s.41.
Magnetofonový most na onen svět
Člověk má během svého života neustále spolupracovat s Boží milostí na svém duchovním růstu a zdokonalování ve svatosti. Má tedy už dnes budovat duchovní most do věčnosti. Ježíš Kristus spouští tento duchovní most prostřednictvím Matky Boží od božství k lidství. A člověk se má zase s Boží pomocí přičiňovat o toto dovršení přemostění mezi člověkem v tomto světě a duchovými bytostmi v onom světě. Nesmí si však přitom počínat opovážlivě v tom smyslu, že by více spoléhal na svůj důmysl a lidské vědomosti, na svou vynalézavost a techniku než na Boží milost. Jedině Bůh dává a bere život. A když Bůh vzal život, člověk si jej nemůže žádnou technikou přivolat zpět. A pokud se o to někdo pokouší pod rouškou vědeckého poznání a technického pronikání, proviňuje se proti řádu své přirozenosti i proti řádu Božímu pomocí protilidsky i protibožsky zneužívané techniky. Lidský tvor se totiž tlačí na místo Boží. Bez Boží pomoci nemůže lidský tvor překročit stín sebe sama jako tvora. Bez Boží milosti nemůže člověk udělat pro své bohumilé spojení s duchovými tvory zhola nic. A přesto se o to někdy marně a rouhavě snaží.
Podezíravě se rozhlížela Monika Gebelová, která se nechala pozvat do uzavřeného salonku jednoho hostince ve městečku Krefeld nad Rýnem, západně od Düsseldorfu. Byla to prostá žena z domácnosti. Toho dne večer se tam setkala s Přáteli magnetofonových hlasů. Tak si říkají nadšení příznivci spolků, jež se v Německu zabývají zvláštní činností: navazováním technického spojení s dušemi zesnulých.
Monika Gebelová se zpočátku velmi obávala takových věcí, ale přitom se toho chytala jako poslední naděje. Třeba snad ještě jednou bude moci zaslechnout hlas Patricka, svého jediného syna, který se asi před rokem stal obětí dopraví nehody.
"To víš. Zaručit ti nemohu nic", upozorňovala ji kamarádka Kristina, "Ale za pokus to přece stojí."
Později ji uklidňoval ještě nějaký muž, který je přivítal:
"Ničeho se nebojte. My přece nejsme žádní spiritisté s pohyblivými stolky, ani tu nedáváme na stůl ruce, že bychom se dotýkali konečky prstů a přitom vyvolávali duchy. My jsme jen pokusy zjistili, že smrt je pouze cosi jako dveře do jiného pokoje, kde naši drazí zesnulí žijí dál."
Ani ne tak náboženské přesvědčení, jako sama přirozenost se stále ještě bouřila v nitru Moniky Gebelové. Míchal se v ní strach se zvědavostí, až posléze souhlasila s provedením "pokusu".
"Prosím o klid", požádal muž shromážděnou skupinu, "Začínáme." Pak zapnul kazetový magnetofon s nastaveným mikrofonem. Začal do něho mluvit:
"Dnes pátek 18.prosince. - Voláme Patricka Gebela. - Patricku Gebele! Pokud nás slyšíš, ozvi se!"
Monika Gebelová se zachvěla. Jak se zachovat, pokud chlapec odpoví? A co když neodpoví? Jak se smířit s tím, že už ho nikdy neuslyší?
"Patricku Gebele! Jestliže slyšíš, ozvi se!" opakoval muž. Bylo ticho. Po chvíli ticha zastavil muž magnetofon a přetočil kazetu na začátek. Spustil přehrávání nahraného. Přítomní napjatě naslouchali tichý šum reproduktoru. Muž se stále snažil vyvolat nějakou odezvu v záhrobí. A pak všichni uslyšeli jiný hlas:
"Patti se směje."
Bylo to jenom polohlasné zašeptání, ale Monika Gebelová tomu přesně rozuměla. "Patti. Její milý Patti!" To jí znělo v uších jako kouzelné zaklínadlo. Spatřila v tom důkaz, že odpověď pochází od Patricka, kterému doma důvěrně říkali "Patti". Tu noc měla plnou hlavu tohoto jediného polohlasně vysloveného jména.
Tahle scéna byla stručným shrnutím toho, co se děje týden co týden v uzavřených saloncích restaurací, kaváren, soukromých bytech na mnoha místech v Německu, ale i v českém prostředí a jinde po Evropě. Mnozí lidé projevují velký hlad po tajemných záhrobních věcech. V Německu se pravidelně scházejí skupiny místních nadšenců Spolku pro zkoumání magnetofonových hlasů a Výzkumné společnosti magnetofonových hlasů. Pokaždé tam přicházejí noví a noví zvědaví zájemci. Mezi nimi lze nalézt také Marii Dornbachovou, která se už dlouhá léta propůjčuje k technicky zprostředkovanému vyvolávání duchů. Takto Marie Dornbachová prý udržuje styk se svou dcerou Ulrikou, která ve svých šestnácti letech utrpěla smrtelnou nehodu při jízdě na motokole. Do této společnosti pravidelně chodí také Tina Dahlová, jejíž syn Max se prý pravidelně hlásí na magnetofonových páscích od té doby, co na jednom školním výletu vypadl z okna mládežnické ubytovny a při pádu si zlomil vaz.
Obě ženy tvrdí, že v tom nalézají útěchu, protože žijí v přesvědčení, že jejich děti žijí v nějakém jiném rozměru a že jsou tam šťastné. Aby přesvědčily sebe i druhé lidi, vkládají do magnetofonu kazety, na nichž jsou velmi slyšitelně nahrány věty jako "Mrtví žijí" nebo "Jsme tu všichni šťastní".
Paní Maria Dornachová tvrdí: "Výrok Láska je věčný život pochází od mé dcery Ulriky. Přesně tak to Ulrika říkávala."
Tento fenomén dosáhl už dávno mezinárodního ohlasu. Na mezinárodním kongresu "Život po smrti", který se konal v Düsseldorfu v květnu 1992, a o něco později na setkání Přátel transkomunikace v brazilském Sao Paulu byly zástupům návštěvníků předvedeny nové techniky "navazování kontaktu s oním světem" a vedla se o tom bouřlivá diskuze.
Pět let před kongresem v Düsseldorfu vynalezl a zkonstruoval Hans-Otto König, elektroinženýr z Mönchengladbachu hlasový generátor, který zachycené zvuky jasněji a výrazněji modeluje a činí je zřetelnějšími pro necvičené ucho. Dalším technickým zdokonalením byl vynález tzv. infračerveného světelného mostu, pomocí kterého se dá lépe dosahovat iluze jiné dimenze. Vynálezci a provozovatelé těchto zařízení tvrdí:
"Dennodenně se potkáváme s jedinci, kteří se vyznačují podobnou úrovní frekvence jako my. A protože duchovní rozvoj začíná už dnes na naší pozemské úrovni, tedy může dozrávat a dosahovat dokonalosti už zde, v pozemských poměrech. Přišli jsme na tento svět, abychom dosáhli vyššího stupně dokonalosti v duchovním životě."
Inženýr König připouští, že zobrazení vyššího stupně může být pouze nouzovým a provizorním řešením, pokud se onen svět nachází mimo čas a prostor tohoto světa, takže v něm určitě neexistuje ani rozdíl mezi pojmy nahoře a dole, ani rozdíl mezi pojmy včera, dnes a zítra.
Odkud se vůbec berou ony hlasy, více či méně zřetelně zachycené na magnetofonech těch, kdo opovážlivě a bezbožně vyvolávají duše zesnulých? I když vynecháme možnost záměrné manipulace senzacechtivými lidmi, je zde ještě dvojí možnost, která se vymyká lidskému vědomí. Předně se každému opovážlivci, který bezbožně ruší pokoj duší zesnulých spíše než duše kteréhokoli zesnulého, ozve vliv daleko inteligentnějšího duchového tvora než je člověk, totiž ďábla. Avšak není třeba za vším spiritismem hledat jen vliv zlého ducha. Lidé si na takové zvukové a jiné efekty vystačí docela sami, totiž se svým podvědomím. Poté, co účastníci takového "pokusu" se záhrobím upadnou vlivem mechanicky opakovaných slov a činností do hypnotického spánku, může osoba, které tolik záleží na nějaké odpovědi ze záhrobí, pronést sama podvědomě nějaký žádoucí výrok, aby se pak po svém probuzení a po probuzení ostatních účastníků zcela bezelstně vědomě divila nahraným výsledkům. Všechno takové počínání svádí člověka k tomu, aby sám sebe dával manipulovat náhodnými projevy svého podvědomí. Jako by nebylo dost na tom, jak člověk musí bojovat, aby se ubránil, že se ho někdo jiný snaží zmanipulovat pomocí hromadných sdělovacích prostředků a vnuknout mu svůj názor proti jeho vůli.
Člověk má dopřát pokoj duším zesnulých a neobracet se k nim o pomoc, zejména když je křesťanem, takže podle nauky katolické víry věří, že máme k dispozici živého Boha. Jenže kam až sahají meze nezdravého spiritismu, který by chtěl vyvolávat duchy mrtvých? Křesťan věří v očistec, kde se nacházejí duše věrných zesnulých, pokud ještě nedošly k požehnanému patření na Boží tvář. Duše v očistci si už nemohou zasloužit nic pro své posvěcení a blažené patření na Boha tváří v tvář, ale jen se trpně očisťují. Křesťan se má za tyto duše v očistci modlit. Tyto duše v očistci nám žijícím ve světě nemohou nijak prospět, dokud jsou v očistci. Přesnou dobu, kdy se jejich očistný proces ukončí, takže mohou přejít k nebeské blaženosti, zná jen Bůh. Jakmile však přejdou z očistce do nebe, stanou se rovnými andělům a svatým, takže mohou být prospěšni nám lidem. Často nám tito naši zesnulí předkové vděčně pomáhají svými přímluvami a jinak duchovním způsobem, zvláště když jsme to byli my, kdo jim svou pozemskou službou a modlitbou pomohli urychlit a zkrátit jejich očistec.
Křesťan věří podle nauky o společenství svatých či jak se dříve říkalo obcování svatých, že tito svatí mohou něco pro nás vyprosit u Boha. Křesťan se tedy může a má obracet a modlit k Bohu o pomoc také prostřednictvím svatých. Může a má tedy pomoc svatých vyprošovat sobě a jiným. Svatých je ovšem mnohem víc než zahrnují křesťanské kalendáře svatých. Nemůže však mít tak plnou a spolehlivou jistotu o jejich svatosti, jakou mu v případě těch svatých, které Církev svatá vyhlašuje jako svaté, poskytuje Církev. Přesto není zapovězeno křesťanovi, aby se modlil děkovné a prosebné modlitby také k těm svatým a svatým andělům, jejichž jména Církev oficiálně nevyhlásila. Takže se člověk za své pozemské pouti smí obracet s prosbami a dotazy, ale spíše s díky také na duše těch zesnulých, o nichž se domnívá, že dosáhly spásy a že jsou v nebi, tedy se rovnají svatým a svatým andělům. Mohou od nich dosáhnout duchovní pomoc a přímluvu u Boha pro sebe i pro jiné lidi. A v tomto směru se už nejedná o žádný nedovolený spiritismus, ale je to realistický spiritualismus. Křesťan tedy smí volat na pomoc duše těch věrných zesnulých, o nichž se domnívá, že žijí v Boží přítomnosti. Ve středu našeho volání k zesnulým však musí být Ježíš Kristus a dále jeho panenská Matka, Maria, kterou Bůh vzal na nebesa a korunoval ji na Královnu andělů a svatých. Podmínkou i zárukou správnosti a reálnosti křesťanského spiritualismu je, abychom se na duše zesnulých, které považujeme za svaté, obraceli přes Matku Boží, která je jejich i naší Matkou a Královnou. Současně si můžeme být skoro jisti, že i když se na Boha obracíme především přes svou vlastní Matku a Královnu Marii, tak Maria nám dá útěchu a vyprosí Boží radu, posilu a jinou pomoc právě v podobě našich milovaných věrných zesnulých, kteří už došli dokonalosti a spásy, aniž my žádáme výslovně o to, aby se tak stalo jejich prostřednictvím. Jestli jsou totiž naši milí věrní zesnulí v nebi, tak spadají pod vládu a pravomoc Královny andělů a svatých. Matka Boží ví nejlépe ze všech živých i zesnulých lidí, andělů a svatých, jak nám má pomoci nejlepším, nejsrozumitelnějším a nejoblíbenějším osobním a důvěrným způsobem. Všemohoucí a vševědoucí Bůh to bezpochyby rád ponechá na vůli Matky Boží, aby všechnu milost nám právě ona zprostředkovala přes sebe a přes námi milované bytosti živé nebo zesnulé v milosti posvěcující, ať už žijí na tomto světě nebo už tento svět opustily.
14. Zamyšlení: Jak daleko je očistec ?
Jaká je vzdálenost mezi tímto světem a očistcem ?
Z hlediska pozemských poměrů vystupuje očistec do popředí jako stav lidské duše, zatímco jako zvláštní místo podléhá relativizaci. Mezi křesťany, žijícími v tomto světě, někteří dobrovolně vstupují na očistnou životní cestu. Přitom se nejrůznějšími způsoby podrobují utrpení a jeho trpělivým snášením nabývají různých ctností, zejména pokory. Tak se pro ně zkracuje vzdálenost mezi tímto světem a očistcem, který pro ně začíná už dnes.
O možnosti a potřebnosti takové očistné pouti člověka v tomto světě uvažovali lidé už před Kristem. Především to byl lid starozákonní smlouvy, kterému bylo dáno toto poznání ohledně vnitřní očisty: Očisťte se a změňte roucha svá (Lv 12, 7); očistím je od všeliké nepravosti (Jer 33,8); kdo může říci: Očistil jsem srdce (Př 20, 9).
Avšak na úrovni přirozené moudrosti k tomu dospívali také filozofové antického Řecka. Pečovat o svou duši, aby byla co nejlepší, to je ta cesta vzhůru, o které mluvil Sokrates v závěru Platonovy Ústavy. Péče o duši se zde projevuje především snahou o vzdělání, jehož cílem, i mravním, je dokonalé poznání; poznáváním se duše očišťuje také mravně. Sokrates mluví právě o tomto očišťování, katharzi (181). Zatímco náboženské očišťování se děje současně s vykonáním nějakého obřadu, kdy se odstraňuje poskvrna vzniklá nebo hrozící od doteku neblahých sil, při filozofické očistě Sokratově jde o osvobození duše od smyslovosti, které překáží jejím poznávacím schopnostem a touhám, obráceným k božské oblasti ryzích jsoucen. Ta očista podle Sokrata vyžaduje odlučovat co nejvíce duši od těla a zvyknout ji, aby se sama o sobě odevšad z těla sbírala a shromažďovala a přebývala pokud možno i v nynějším životě i v budoucím sama o sobě, vyprošťujíc se z těla jako z vězení... O její vyproštění se pak nejvíce usilují ti, kdo správně filozofují. Takto uvažuje Sokrates v blízkosti smrti, ale smysl jeho úvah náleží životu. Rozumnost, jak uvádí dále, spravedlnost a statečnost je jakési očišťování od libostí, strachu a vůbec citů, a sama moudrost je jakási očista (182). K péči o duši náleží zde také to, aby se člověk nesnažil vyhnout trestu, když se provinil, nýbrž naopak aby vyhledával své potrestání a ochotně je přijímal, neboť trestem se duše léčí, očišťuje a narovnává (183). Jestliže spáchané bezpráví zasluhuje smrt, dlužno zemřít. Přitom každý má být prvním žalobcem i sebe samého i ostatních (184). V Platonově Ústavě se dokazuje, že není správné pokládat za prospěch, když nespravedlivý čin zůstává skryt a není potrestán. Neboť jestliže pachatel zlého činu zůstává skryt, stává se ještě horším, kdežto když je trestán, jeho zvířecká část je tlumena a krocena, ušlechtilá pak osvobozována (185). Utrpení trestu, jež Plato v Gorgiu představuje jako léčení duše, nazývá jinde narovnáváním duše (186). Antické filozofické myšlení o očistě života pomocí podstoupeného utrpení došlo do krajní výstřednosti ve stoicismu: ochotné přijetí vlastní navenek důstojné smrti, nežli život v potupné poníženosti pod tyranem.
Teprve Ježíš Kristus, vtělený Syn Boží otevřel cestu k osvobození každého člověka a očištění od hříchu, a to pomocí pokorné poníženosti až k přijetí vlastní potupné smrti na kříži. Apoštol Pavel uvádí: Jako skrze jednoho člověka přišel hřích na tento svět a skrze hřích smrt, a tak smrt přešla na všecky lidi, protože všichni zhřešili...tak zase to, že jeden splnil uložený úkol, přineslo celému lidstvu ospravedlnění, které dává život. (Ř 5, 12,18) Jako hřích projevoval svou vládu tím, že působil smrt, tak zase milost začala uplatňovat svou moc tím, že dávala ospravedlnění, které vede k věčnému životu skrze Ježíše Krista. (Ř 5, 21) My všichni, kteří jsme byli křtem ponořeni v Krista Ježíše, jsme tím křtem ponořeni do jeho smrti. A jako Kristus byl vzkříšen z mrtvých, tak i my musíme žít úplně novým životem. Jestliže jsme s Kristem umřeli, budeme mít také účast na jeho životě. (Ř 6,3-8)
Pro křesťana je smrt branou, ale není cílem jeho života. Jinak by vedla sama do sebe. Je branou, kterou duše prochází k Tomu, jehož miluje nade všechno. V tomto smyslu křesťan chápe smrt nikoli jako pouhý konec, nýbrž jako něco, co ochotně přijímá jako rozptýlené do celého života. Bere ji jako něco, co se postupem života stále smysluplněji zhutňuje až posléze to vyvrcholí v jasně vyhraněném tvaru toho, co jinak nemá smysl. Soustavnost daného procesu umrtvování má povahu pozemského očistce.
Potřeba pozemského očistce
Potřeba přijímat utrpení v tomto světě je dána tím, že bez očistného umrtvování člověk především nemůže se vyvarovat úchylky od řádu, který je vlastní jeho přirozenosti. Dále nemůže nabýt pohotovosti k snadnému a příjemnému konání dobra. Nemůže ani dospět k tak důvěrnému styku s vrcholným dobrem, krásou a pravdou, aby se to člověku stalo někým osobně blízkým. Dále nemůže dosáhnout naprosté a nezvratné dokonalosti. A konečně nemůže člověk dosáhnout vnitřní vyrovnanosti.
Očistné umrtvování člověka spočívá v tom, že přináší oběti, kterých je zapotřebí, aby nepodléhal náchylnosti k úpadku a ke zničení vlastní přirozenosti, nýbrž aby žil ve shodě s řádem, který do této přirozenosti vtiskl její nadpřirozený Stvořitel. Přitom sklon k úpadku není jen záležitostí lidského těla, nýbrž je také záležitostí lidské duše a jejích schopností, rozumu a vůle. Také tyto vyšší schopnosti lidské duše nedosáhnou bez přiměřeného procesu očisty svého cíle a podléhají úpadku.
Očistné umrtvování člověka tedy spočívá nejen v nějakých úkonech obrácených navenek, ale vyžaduje také určité změny vnitřní. Můžeme tedy rozlišovat vnější očistu od vnitřní.
Vnější očista znamená soustavný proces ovládání lidských smyslů (zraku, sluchu, čichu, chuti a hmatu) a celého těla tak, aby to odpovídalo požadavkům řádu fungující struktury lidské přirozenosti, který se neliší od řádu, jaký je vlastní Bohu, Stvořiteli a Udržovateli této přirozenosti.
Potřeba vnější očisty umrtvováním je dána tím, že musíme předně napravovat důsledky vlastních a cizích úchylek od řádu, dále udržovat se v úsilí a neustálém postupu k dokonalosti, dále vytvářet si odolnost pro zhoršené, ba mezní životní podmínky, a konečně připodobovat se trpícímu Spasiteli.
Vnitřní očista znamená soustavný proces ovládání rozumu a vůle, obrazivosti a smyslové žádostivosti požadavkům moudrosti rozumu osvíceného vírou.
Potřeba vnitřní očisty umrtvováním je dána tím, že se musíme předně dostat k nejhlubším kořenům našich chyb a omylů, dále rozvinout své schopnosti, které jsou nejdůležitější pro osvojení si pohotovosti v dokonalé lásce.
Způsoby a postupy očišťování rozumu spočívají předně v zastavení a upuštění od myšlenek, vedoucích přímo nebo ve svých důsledcích k odklonu člověka od cíle, jímž je dokonalost, dále v odpoutávání se od tvrdošíjného lpění na nějakém mínění, dále v naslouchání poučení a rad, dále v soustavném myšlenkovém zaujetí hodnotami pravdy, krásy a dobra, a konečně v ochotném podstupování duševní námahy, které vyžaduje osvojení si vědomostí potřebných k dosažení dokonalosti.
Způsoby a postupy očišťování vůle spočívají především v ochotném přijímání poučení a rad druhých, přičemž v méně významných věcech dávat přednost mínění druhých, třebaže je náš názor správnější, a dále v ochotném a snadném podřizování se vyššímu řízení.
Soustavné vnitřní očišťování člověka vyžaduje také rozjímání o smrti, v níž lidské tělo podlehne rozkladu (187). Avšak pokud má vnitřní očišťování člověka vyvrcholit osvojením si pohotovosti v dokonalé lásce, znamená to zejména se zbavit sobectví. Toho člověk dosahuje předně postupem odříkání si všeho, co souvisí s existenciálním životním typem, označovaný jako Mít, a představujícím postoj vlastníka a pána, a usilování o přiblížení se existenciálnímu životnímu typu, označovaným jako Být, a představujícím postoj dárce a služebníka (188). Posléze však člověk dochází vytříbenějšímu očišťování, kdy se cílevědomě očišťuje od závislosti na všem, co je stvořené, ve prospěch vystupňování své osobní závislosti na tom, co je nestvořené, nepomíjivé a je mu osobně blízké, na Někom, na Bohu. Předcházející typologie existenciálních typů života se prohlubuje v nové typologii, kde na jedné straně stojí typ označovaný Být a mít v Kristu, a Nebýt a nemít bez Krista. Takto očišťování vede nejen k odříkání si pozemských statků, bohatství, pohodlí, a jiných hmotných věcí, ale také i různé samoúčelného zalíbení v kráse, výmluvnosti, bystrosti, vtipnosti, ctnosti, atd. Všechno z toho, co se dříve jen mechanicky odmítalo v zájmu autentického lidského života, nyní může a má být pojímáno dynamicky, v tom smyslu, pokud to slouží růstu Boží lásky v člověku a v celém Božím lidu, nebo pokud to slouží k umenšování Boží lásky v člověku, třebaže maskované třeba navenek stavěnou lidskostí.
Lidská mysl touží po pravdě. Má být však očišťována tak, aby usilovala nejen o nějakou pravdu, ale aby se nejrůznějšími pravdami zaměřovala především k Pravdě nejvyšší. Jinak by možná někdo poznal skoro celé tvorstvo a stále by ještě pochyboval o tom, zda vůbec je nějaký Stvořitel. Rozum nesmíme při očišťování jednostranně umrtvovat. Lidský rozum je třeba správně naplňovat, ovládat a řídit jeho činnost, aby se nerozplýval v samém poznávání, nýbrž aby se skutečně zdokonaloval při poznání každého tvora tím, že by se také otevíral nadpřirozenému základu všeho tvorstva, který je člověku osobně blízký. Zaostalost nebo zvrácenost v pojímání nejvyšší Pravdy nejednou způsobila, že znalosti nejrůznějších podružných pravd byly pro lidstvo promarněny, ba zneužity proti lidstvu samému. Je třeba řídit vlastní poznání, aby nás nenaplnilo pýchou nad vlastními schopnosti a silami, abychom svých vědomostí neužívali k upřednosťnování jedněch a odstrkování jiných. Je zapotřebí řídit a formovat lidskou touhu po vědění, aby pro studium třeba i svatých věcí nebylo zanedbáváno rozjímání. Rozjímání a modlitba se nedají nahradit ani tím nejusilovnějším studiem posvátných věd. Poznání musí člověka přivádět k Bohu, abychom poznáváním každodenních věcí nalézali stopy Boží, a prohlubovali svůj vztah k nadpřirozenému základu všeho tvorstva jako k Někomu, kdo je nám osobně důvěrně blízký.
Stejně tak je třeba řádně sjednocovat strukturu vůle, která je touhou po dobru, aby člověk vyhledával opravdová dobra, aby se nespokojoval s dobry pomíjivými, nýbrž usiloval od dobro věčné. Struktura lidské vůle nese jisté stopy porušení přirozenosti člověka, takže se snadno uchyluje k smyslovým, pomíjivým dobrům. Očista vůle vyžaduje napřimování této úchylné náklonnosti, což zmanená vnitřní sjednocování struktury vůle. Toto utvrzení vůle v její vlastní přirozené funkční struktuře není možné bez navázání spojení mezi řádem vlastním této struktuře a nadpřirozeným řádem Božím. Toto utvrzení se děje také pozitivně, posilováním pohotovostí k snadnému a ochotnému vyhledávání opravdového dobra. Svátosti, zejména svátost Pokání a Nejsvětšjší Svátost pouze dovršují a posvěcují toto dílo přirozeného sjednocování sjednocení nadpřirozeným, naprostým, které bude nezvratné.)
Maria - pečeť očisty
Narození Páně je prvním zastavením na křížové cestě ke Kalvárii. Maria rozuměla svému Synu, protože milosrdenství psalo hluboko v srdci této svaté Panny. Proto rozuměla řeči a činům Ježíše Krista, jež se dají nejsrozumitelněji přeložit láskou a spravedlností. Proto vidíme, že Maria neběhá za zázraky a úchvatnými zjevy jako ostatní lidé. Od začátku je přesvědčena o božské síle svého Syna. Marii stačí důkaz jejího božského mateřství, který mluví jejímu srdci a její mysli dostatečně jasně a zřetelně.
Čtyřicátého dne po Narození Ježíše přinesla panenská Bohorodička dobrovolně starozákonní očistnou oběť. Podle ustanovení o prvorozencích představila a obětovala svého Syna v jeruzalémském chrámě. V náručí svaté Panny vchází vtělený Syn Boží do svého příbytku, do chrámu. V náručí Panny Marie se na rozhraní dvou největších epoch v dějinách lidstva objevuje Světlo světa. Nový zákon přichází naplnit zákon Starý. Dítě se setkává se starcem Simeonem. Zrozený Vykupitel se potkává se stařičkým kmetem. Nová morální hlava lidstva, vykupitelský Zakladatel Nového zákona stojí tváří v tvář spravedlivému, starozákonnímu, šlechetnému, ctihodnému zástupci zbytku zákoníků, kteří nepodlehli duchovní zkáze.
Simeon pronáší proroctví o dovršení očišťování Panny Marie. Ač přečistá, přesto ochotně přijímá Simeonem prorokované bolestné očišťování. Tak je jí pod křížem probodeno srdce, aby se ukázalo smýšlení mnohých. Tak Maria navěky zpečeťuje očistu všech, kdo toho mají zapotřebí pro dosažení dokonalosti a patření na Boha.
Jaká byla úloha Panny Marie jako Matky vzhledem k jejímu božskému Synu a Jeho poslání? Od začátku to byla úloha spoluvykupitelky.
Když se přiblížila jejího hodina, Duch svatý vedl Marii z Galileje do Jeruzaléma. Bezpochyby musela snést mnoho potup. Ježíš byl již vyhnán a hrozilo stíhání všem, kdo se stavěli jako jeho přátelé, ale Maria se směle hlásí k svému Synu. Jde s Ním a za Ním, ale ne proto, aby ho odvracela od jeho úkolu, nýbrž aby s ním pila kalich hořkosti, aby se na ní naplnila Simeonova slova, že její duši pronikne meč.
Maria se nebránila smrti Synově, jako se této smrti bránil její Syn sám, když prohlásil, že má být křtěn krví a že ho trápí, dokud nebude pokřtěn. Ani Poslední večeře nebyla Marii cizí a vzdálena. To její tělo a její krev, třebaže podstatně, podával Ježíš ve svém Těle a ve své Krvi. Na všem, co Ježíš koná se svým Tělem, leží pečeť lásky Marie Panny, totiž pečeť jejího souhlasu. Svým přijetím, svým rozhodnutím stát se Matkou Spasitele, Matkou, toho, který bude mužem bolesti a potupné smrti, spolupůsobila Maria na celém vykupitelském díle této smrti.
Toto spojení bylo ještě důvěrnější mezi jejich dušemi. Vše, čím přetékalo Srdce Ježíšovo při Poslední večeři, nacházelo věrný ohlas v duši svaté Panny. Třebaže si nikdo ve vykoupeném Božím lidu smysluplně nepřeje mluvit a psát o Marii jako kněžce, přesto má Maria kněžského ducha. Mariina duše se rozšiřovala k objetí celého lidstva ve všech dobách a na všech místech. Maria dala život Veleknězi a obětovala se v Něm za nás. Třebaže tedy není Maria knězem v pravém slova smyslu, přesto je skutečnou Matkou, Královnou kněží. Proto se k Matce Boží máme obracet s prosbou za dobré a svaté kněze, za kněze podle Srdce jejího Syna.
Protože byla Maria duchovně tak spojena se svým Synem, proto také z jejích rtů stoupá k nebi prosba: Pane, ať jsou jedno! Maria vroucně děkovala za celé lidstvo, za dar těla a krve Ježíše Krista jako pokrm hladovějících duší. Duše Marie Panny se rozněcuje ohněm vroucí vděčnosti.
Maria jde se svým Synem cestou bolesti a utrpení, cestou ke kříži. Temnota se snáší kolem ní, stejně tak jako kolem jejího Syna. Nebyla by lidskou matkou, kdyby jí neschvátila hrůza nad děsnou, potupnou smrtí, nad nevděkem, nad zradou. Maria viděla v duchu všechny ty zástupy, jež budou po všechny věky pustě štěkat proti svaté, nekonečné Boží Lásce. Maria sledovala všechny nešťastníky, pro něž jako by nadarmo měla téci krev jejího Syna. Protože byla Maria tak těsně spjata s Bohem, neboť byla tak čistá, proto procítila strašnou příšernost hříchů, jež doléhaly na jejího Syna. Věděla, že se její Syn má stát v očích Boží spravedlnosti obětí za naše viny hříchem. Bezpochyby ji zaplavovala temnota z našich vin, zatmění očí z muk a potup jejího přečistého a nevinného Syna. Samozřejmě, že Maria věděla, že její Syn vstane a že svou smrtí vykoupí lidi, ale to vše neodstraňuje skutečnost, že bolest a smrt jejího Syna ji hluboce zraňuje svou blízkostí, protože Maria je a zůstává MATKOU. A přesto Maria stojí a celé její chování odevzdaně dosvědčuje: Fiat, Staň se!
Maria stojí pod křížem. Stojí tam s miláčkem Janem. Jan se totiž ujímá Ježíšovy Matky a podpírá ji, když už nemůže nic učinit pro Ježíše. Tak stojí Maria s Janem pod křížem. Má přinést poslední oběť, má vidět svého Syna, jemuž dala život, umírat za nás. Syn trpí v nevýslovných mukách. Je to pohled rozdírající srdce pro matku, pro matku tajemnou, čistou a milující. Maria obětuje v Ježíši celý svůj život, celý smysl svého mateřského života. Aby se Ježíš mohl dát docela OTCI, musí se odtrhnout i od své MATKY. To je nejvyšší oběť pro Marii. A Mariina láska byla velmi oprávněna, neboť její Syn je Bohem, a proto z lidského hlediska by na něm měla lpět víc a správněji, než lpějí pozemské matky na svých dětech. A Maria přináší poslední a nejvyšší oběť.
Bůh si přál dokonalou oběť celé osobnosti Marie Panny. Proto ji zahalila strašná temnota, strašnější, než ty mraky, které se rozestřely nad Golgotou. Do Mariiny duše se ostře zařezávala slova: Bože můj, Bože, proč jsi mě opustil? Maria přitom prožila chvíle, kdy neslyšíme vnitřní hlas Boží. A přesto kdo na to byl zvyklejší než Maria? Maria přinesla svou oběť zároveň s Ježíšem. Přinesla ji už při ustanovení Nejsvětější Svátosti a nyní ji vyvrcholila. Hle, její Syn zalitý krví visí na kříži! Maria je s Ním těsně spjata, a proto je to také její oběť.
Kdo nám ale řekne, jak Bůh odpověděl na tuto Mariinu oběť? Samozřejmě, že máme jednu odpověď. Odpuštění zjednané lidstvu. Ježto ale v Ježíši Kristu byla lidská přirozenost, tedy tělo a krev Marie Panny, tedy bylo vhodné, aby také Marii bylo zvlášť odpovězeno. Když se Ježíš docela vydal za lidstvo, nemohla Maria zůstat pozadu ve svém mateřství, jež dalo světu Vykupitele. Proto Maria stála u kříže, aby odevzdala do kněžských rukou svého Syna svá mateřská práva. Sv.Jan se výslovně zmiňuje, že pod křížem stála Maria, Ježíšova Matka. Maria potvrdila svým jednáním pod křížem znovu své Fiat, Staň se mi! , a proto Bůh jí zvláště odpovídá. Bůh Otce posvětil rukama svého umírajícího Syna v lidské přirozenosti Marii za matku nás všech, za matku našich rodin, našeho národa a celého lidstva. Tím se Maria stala matkou božského života v našich duších.
Maria má účast na našem vykoupení právě úlohou matky Vykupitele, jemuž dává své tělo a svou krev, které velkodušně obětuje za lidstvo. Tak se Maria stává matkou duchovního zrození celého lidstva.
Ukřižovaný Ježíš obrací na svou matku a Jana se slovy: Hle, syn tvůj, hle matka tvá.
Z velké lásky Ježíš Kristus a zároveň Bůh Otec v nebesích chce, abychom ve svém nadpřirozeném výstupu nepostrádali duchovní matku. Teď už nám nic nechybí k růstu od Božího dětství k vyspělému přátelství s Bohem. Jsme vykoupeni a znovu přijati do dětského a přátelského vztahu k Bohu Otci. Ježíšův božský život proudí naší duší, máme v Kristu pokrm pro duši a máme něhu a péči naší předobré maminky, Marie Panny.
Eucharistická oběť je bezpochyby podstatně totožná s obětí na kříži. Liší se jenom nekrvavým způsobem, jímž mezi námi trvá a bude trvat až do konce světa, aby v přijetí do náruče Boha Otce a ve svém ovoci trvala navěky. Přijetí eucharistického Krista způsobuje v každém ve víře správně uzpůsobeném příjemci vanutí Ducha svatého. Tento Duch nás ze strany Boha Otce oživuje a udržuje. Ze strany Božího Syna je do nás vydechován tak, že toto dýchání je vpravdě dýcháním maminky Boží, tedy nám každé svaté přijímání voní jako Mateřídouška. Proto Nejsvětější Oběť obsahuje současně tajemství oběti Panny Marie a tajemství jejího duchovního a nadpřirozeného mateřství každého z lidí. Takto chápeme hloubku slova hymnu sv.Tomáše o Nejsvětější Svátosti:
Nám byl dán a nám se zrodil
z Panny neporušené,
jako poutník světem chodil,
sil zde zrno pravdy své,
skvělým řádem vyvrcholil
svoje žití pozemské.
Krásnou a dojemnou pravdou nauky katolické víry je článek o společenství svatých. Křesťan věří, že věřící na pozemské pouti je důvěrně spojen jak s oslavenými dušemi nebeskými, tak s dušemi v očistci. Všichni jsme sice dětmi jednoho Otce, ale v různém stavu. Svatí v nebi jsou už u cíle, kdežto my ještě na zemi bojujeme a razíme si cestu k nebeské vlasti. Duše v očistci už šťastně překročili hranice věčnosti a stanuly před branou ráje, kde činí pokání za pozemské nedostatky a připravují se na přechod do nebeského patření na Boží tvář.
Všichni, jak církev vítězná v nebi, církev bojující na zemi a církev trpící v očistci tvoří jedno společenství, jehož hlavou, Králem a Spasitelem je Kristus a Maria naše Královna a Matka a spoluvykupitelka. Často si připomínáme, že Panna Maria je ochránkyní věřících na zemi, ale nesmíme zapomínat, že její blahodárný vliv zasahuje také do očistce. Nikdo se dost neočistí, neprojde očistným obdobím duchovního života, ani neodčiní v očistci časné tresty za své viny, a tak ani nepřiblíží Boží dokonalosti, kdo se nedá bezvýhradně vést panenskou Bohorodičkou a naší spoluvykupitelkou. Panna Maria je tedy nezbytnou průvodkyní jak očistného období duchovního života Božích dětí v tomto světě, tak i trpících duší zesnulých Božích dětí v očistci. Její blahodárná působnost se vztahuje jak na stav očišťujících se Božích dětí, tak na místo očisťování trpících duší zesnulých Božích dětí.
Bohorodička je Královnou nebe a země, ale také Královnou očistce. Svatí v nebi mají podíl na její slávě, kdežto my pozemští vyhnanci a ještě více duše v očistci zakoušíme moc její milosti a přímluvy. Jako pro všechny živé je její přímluva u Boha mocná, podobně není v očistci muky, na niž by Maria neměla vliv. Ona však není jen Královnou očistce, nýbrž i dobrotivou Matkou. Je Matkou celého vykoupeného Božího lidu, k němuž patří každý z nás. Je Matkou všech spravedlivých a duše spravedlivých přece opustily tento svět ve stavu milosti. Copak by jim mohla odepřít pomoc?
Maria je Potěšení nemocných. Kdo zakouší větší zármutek než duše v očistci, když je trápí očistná muka a ještě více touha po Bohu? Copak by s nimi Matka Boží neměla mít útrpnost?
Maria je Matkou chudých. Největším ubožákem je hříšník bez Boží milosti. Ale hned po něm duše v očistci. I ten největší ubožák si na světě může něco vydělat a zaopatřit se, ale duše v očistci nikoli. Čas milosti pro ni minul, nadešla hodina spravedlnosti a pokání. Do posledního haléře musí zaplatit, nepomůže-li jí útrpné srdce, a to je Panna Maria.
Maria je Matkou opuštěných. I nejosamělejší chudák na světě se může vzchopit, navázat spojení a vyhledat pomoc. Duše v očistci mohou pouze čekat, čekat na modlitbu pozůstalých, čekat na oběť mše svaté, na dobročinnost; ale jak často to přichází pozdě, nebo vůbec. "Smilujte se, smilujte se nade mnou, přátelé moji, neboť se mě dotkla ruka Boží." (Jb 19,21) Ale marné je volání k přátelům ve světě. Když zapomínají na své nebohé pozůstalí, příbuzní, přátelé ve světě, Maria nepřehlíží vzdechy svých trpících dětí.
Uvažme, že nás Ježíš Kristus zavázal zákonem lásky, abychom pomáhali trpícím. V tom jsou zahrnuty také duše v očistci. Který člověk plane větší touhou pomoci trpícím než Maria? Kdo je po Bohu miluje více než Matka Boží? Kdo nejvíce z lidí touží po tom, aby duše v očistci co nejdříve vešly do věčné radosti než Maria, která dala svého jediného Syna Božího za oběť, aby nikdo z lidí netrpěl?
Možná, že někoho napadne otázka: Kterým duší pomáhá Bohorodička nejvíce a přednostně? Jistě těm, které ji nejvíce uctívaly. Jako je neopouští v hodině smrti, tak na ně pamatuje, i když jsou v očistci. Velkou naději budou mít především duše těch, kdo se zasvěcují Matce Boží svatým škapulířem.
Jak Maria zpečeťuje naši očistu?
Ve světle víry chápeme, jak dalece jsou dějiny spásy dějinami osvobození od zlého v jeho krajní podobě a uvedením do pravé svobody Božích dětí. Zcela závislá na Bohu a svou vírou k Němu veskrze zaměřená je Maria po boku svého Syna nejdokonalejším obrazem svobody a osvobození lidstva a kosmu. Vykoupený Boží lid, jehož matkou a vzorem je Maria, mohlí hledět na svatou Pannu, aby pochopil smysl svého poslání v celém jeho rozsahu.
Očista a osvobození tvoří jednotu. Očista koneckonců znamená osvobození od zlého. Všechny projevy hříchu, nemoci, zkázy a smrti jsou výhonky zla, viditelná znamení neviditelné moci toho zlého. Maria jako Matka Spasitele je ta, v níž se spása stala člověkem. Proto je pro nás Maria vzorem a předobrazem toho, co může způsobit očista a osvobození. Jako ta, která svou nohou rozdrtila hlavu hada a naše matka, je Maria sama svátostí, totiž znamením a prostředkem vnitřního spojení s Bohem a jednoty celého lidského pokolení (Lumen gentium /dále LG/,1).
Význam přesvaté Panny jako znamení a prostředku jednoty, svobody, spásy a očisty celého Božího lidu vyplývá z toho, že Maria vyniká mezi pokornými a chudobnými Páně, a právě tím se stává nejvýznamnější dcerou sionskou (LG,55). Proto naše služba může být teprve tehdy očistnou službou a posloužit k očistě Božího lidu, když je to služba v pokoře a v chudobě. Víc než svou poslušností ve víře zmůže Maria svou důvěrou, ochotou sloužit Bohu v naprosté chudobě. Tato Mariina důvěra sahá od andělského poselství až do okamžiku, kdy stojí pod křížem svého Syna. Teprve ve své naprosté důvěře se může stát spoluvykupitelkou - tedy tou, která společně se svým božským Synem, Spasitelem, umožňuje spásu a očistu.
Maria ukazuje celému Božímu lidu a každému z nás cestu: služba očisty znamená slouží blízkost při vědomí vlastní ubohosti, naprostou závislost na těch druhých a na Spasiteli. Z tohoto vědomí závislosti roste Mariina důstojnost, důstojnost matky Božího lidu a přitom nejvýznamnější dcery sionské. Jako celý lid Izraele, tak i Maria patří k první Boží lásce. Je krásná a vznešená, ale ne sama od sebe, nýbrž díky Bohu a svou pokornou láskou k Bohu. Přijímá znamení jeho ran - a jeho ranami (jizvami) jsme byli uzdraveni (Iz 53,5). Tedy ani ne tak svým přičiněním ve prospěch chudých a trpících, jako spíš svým vědomím, že ona sama patří k chudým, tak je Církev po příkladu nazaretské Panny schopna spásně a očistně působit s Ježíšem. Vždyť Církev může očišťovat jedině jedině potud, pokud si je vědoma své zásadní závislosti na plné moci Spasitele zbavoval lidi vlivu zla tím, že je osvobozuje ode všech hříchů.
Maria je svatá a nedotčená jakoukoli poskvrnou hříchu (LG, 58). Tuto svobodu od hříchu, tedy její neposkvrněnou čistotu a svatost, lze vysvětlit jedině z hlediska její chudoby: je počata bez dědičné viny, aby byla zcela a výlučně nádobou milosti svého Pána. Anděl ji sice zdraví jako milosti plnou, ale i to lze chápat jako svědectví její chudoby, když dává odpověď: Jsem služebnice Páně, ať se mi stane podle tvého slova. Později, ve svém Magnificat tato slova doplňuje: Veliké věci mi učinil ten, který je mocný, shlédl na svou služebnici v jejím ponížení. Z této otevřenosti jako postoje víry vyplývá přínos Marie k naší spáse a k našemu očišťování.
V láskyplném ztotožnění se s obětí svého božského Syna, tedy ve skutečném spoluutrpení Marie Panny s Ježíšem, projevuje se její spoluvykupitelská působnost pro nás: její očistná a ochranná síla v každé opuštěnosti a v každém ohrožení. Právě tím se stává pro nás matkou (Jan 19,26).
Za tuto spoluvykupitelskou působnost vděčí Maria kromě své čistoty také své stále živé ochotě podřizovat se: Udělejte všechno, co vám řekne, říká na svatbě v Káně (Jan 2,5).
Maria je v řádu milosti naší matkou (LG,61), třebaže je pouze jeden Bůh a jenom jeden božský prostředník mezi Bohem a lidmi, Ježíš Kristus, který vydal sám sebe jako výkupné za všechno (1 Tim 2,5).
Vlastní očista nespočívá v odstranění nečistoty, nýbrž ve vykoupení od časného ohraničení pozemského bytí darem věčného života. Tato očista se uskutečňuje v Církvi podle mateřského příkladu svaté Panny, když se ve svátosti křtu a osobním setkáním s Božím slovem tělesně už existující člověk rodí k novému životu, totiž k životu z Ducha nebo k věčnému životu, o který se člověk připravil zaviněním svých předků, jež ho odděluje od Boží spásy.
Skutečnost, že vlastní očista člověka znamená překonání časné ohraničenosti jeho třírozměrného trvání ve světě a vykoupení k věčnému životu, je pro každého člověka poznatek zásadního významu, neboť ho vede k většímu pochopení nedílné jednoty Božího lidu putujícího světem a Božího lidu vítězného v nebi. Protože svatí přítomní v nebi jsou důvěrněji spojeni s Kristem, upevňují každého z nás a nás všechny ve svatosti, zušlechťují bohoslužbu Církve přinášenou v pozemských poměrech Bohu a mnohostranně přispívají k jejímu rozsáhlejšímu budování (LG,49). To znamená něco zásadně rozhodujícího pro náš každodenní život. Bez stálého a vypjatého spolupůsobení těch, kdo už patří k nebeské Církvi by se pozemská Církev vystavovala nebezpečí, že se vyčerpá v činnostech vymezených jen sociologicky a psychologicky. Potom by se sice v Církvi dělo ledacos, mnohdy i s velkým úsilím a s velkými obětmi, ale bez toho, že by přitom byl někdo očištěn a posvěcen. Bez ustavičného přispění Marie Panny a společenství svatých by naše hlásání zůstávalo jen ideologií.
Na cestě duchovního růstu od Božího dětství, přijatého zdarma ve křtu svatém, k dospělému přátelství s Bohem se může a má Maria stát živým ukazatelem. Ve své chudobě a pokoře se nespokojuje s tím, aby byla jen cílem naší úcty, nýbrž vždycky jen ukazuje na toho Jediného: Jakékoliv opravdové svědectví lásky, které prokazujeme svatým v čelem s Marií, v podstatě směřuje ke Kristu a končí u něho, který je koruna všech svatých, a jeho prostřednictvím pak dochází k Bohu, který je podivuhodný ve svých svatých a je v nich oslavován (LG,50).
Odkazy
181) Plato, Faidon, 67 C.
182) Tamtéž, 69 B.
183) Plato, Gorgias, 478.
184) Tamtéž, 480 B.
185) Plato, Ústava, IX, 591 A.
186) Plato, Protagoras, 326 E.
187) Ct.Diviš Kartuzián, Po smrti..., Viz: O posledních věcech člověka, Olomouc 1939 Krystal, s.25-43, čl.6-11.
188) E.Fromm, Mít nebo být?, Praha 1992.
|
|
|
|
|
|
|
|
|